Ob robu protestnih shodov sodnikov odstopila državna sekretarka na pravosodnem ministrstvu Valerija Jelen Kosi

Va, EPL, STA
04.01.2024 08:35

Sodniki (in tožilci) so za eno uro prekinili delo, ker vlada in državni zbor v roku nista popravila plač, da ne bi bile več neustavne. Sledi stavka?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Valerija Jelen Kosi (levo) po slabem letu zapušča ministrico Dominiko Švarc Pipan. To je že drugi sekretarski odhod z ministrstva v tem mandatu.  
Robert Balen

Domnevno zaradi dogajanj v sodstvu v povezavi z nespoštovanjem odločbe ustavnega sodišča je odstopno izjavo podpisala državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Valerija Jelen Kosi. V ekipi ministrice Dominike Švarc Pipan je bila ta višja sodnica od januarja lani. Njeno odstopno izjavo so nam na ministrstvu potrdili, vsebine pa niso komentirali. 

Za začetek enourna prekinitev dela 

Protestni shodi sodnikov so se začeli ob 10. uri in trajali eno uro. Glavne obravnave in seje niso bile preklicane, temveč prekinjene v vsaki posamezni zadevi posebej, o čemer je odločal vsak predsednik senata. Ostale službe sodišč in javne knjige so tudi v tem času poslovale nemoteno.

"Zahtevamo, da se z izvršitvijo navedene odločbe nemudoma zagotovijo dostojni materialni pogoji za naše neodvisno delo in primeren oziroma primerljiv položaj, ki ga imamo sodniki po ustavi s predstavniki zakonodajne in izvršne veje oblasti. Naše plače že več kot 20 let konstantno realno padajo; kljub stažu in napredovanjem ne dosegamo vrednosti lastnih plač iz 90. let prejšnjega stoletja! Neto plača najnižje plačanega sodnika za okoli 1300 evrov zaostaja za prejemki najnižje plačanega poslanca in celo neto plača vrhovnega sodnika je nižja od neto prejemkov najnižje plačanega poslanca! Zahtevamo, da v dobro vseh državljanov zaradi nemotenega zagotavljanja sodnega varstva predstavniki izvršne in zakonodajne oblasti nemudoma izvršijo navedeno odločbo ustavnega sodišča in da na ta način takoj prenehajo z nadaljnjim flagrantnim kršenjem načela neodvisnosti sodstva ter delitve oblasti," med drugim piše v protestni izjavi Slovenskega sodniškega društva. 

Oglasil se je tudi predsednik vrhovnega sodišča, najvišjega v državi. "Nezadovoljstvo kolegov, na trenutke že tudi nestrpnost, lahko povsem razumem. Že več kot desetletje smo namreč v situaciji, ki jo je ustavno sodišče ocenilo kot neustavno. Sodniki že ves ta čas čakamo na rešitev vprašanja materialne neodvisnosti, ta pa se vedno znova odmika," opozarja Miodrag Đorđević. "Sicer pa ni odveč poudariti," dodaja, "da protestni shodi niso namenjeni samo zavzemanju za pravice sodnikov, temveč gre bolj za protest proti eklatantnemu kršenju pravnega reda ter za spoštovanje pravne države, neodvisnosti sodstva in delitve oblasti." 

Popoldan bo glavni odbor društva odločal o nadaljnjih ukrepih, "vključno s tako imenovano stavko ter o strategiji vlaganja tožbenih zahtevkov proti državi zaradi prikrajšanja pri plačah sodnikov", je napovedala predsednica sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević.

Tožilci se pripravljajo na stavko, premierju sporočajo, da ne razume osnov 

Protestno izjavo so pripravili tudi v Društvu državnih tožilcev Slovenije. Predsednik društva Boštjan Valenčič je povedal, da od vlade in državnega zbora pričakujejo dosledno spoštovanje načela pravne države, torej takojšnjo uresničitev odločbe ustavnega sodišča. Če se to ne bo zgodilo, bodo tožilci ta ali prihodnji mesec stavkali.

Valenčič je izpostavil, da predstavlja neuresničitev ustavne odločbe v roku, ki ga je postavilo ustavno sodišče, kršitev načela pravne države, obenem pa krši materialno neodvisnost pravosodnega sistema v širšem smislu. Glede argumenta vlade, da bo ustavno odločbo uresničila v okviru prenove plačnega sistema v javnem sektorju, pa je dejal, da gre za dve ločeni področji, torej na eni strani za reformo plačnega sistema, na drugi strani pa za odpravo plačnih nesorazmerij, ki jih je ugotovilo ustavno sodišče. "Slednja odločba je zavezujoča in neodložljiva. Žal ti dejstvi vladi oziroma njenemu predsedniku nista popolnoma jasni. Vlada izvršitev ustavne odločbe pogojuje z doseganjem dogovora z vsemi drugimi sindikati, kar pa po našem mnenju kaže na popolno nerazumevanje načel pravne države in vladavine prava. Z drugimi besedami, sindikati vlado očitno silijo v nespoštovanje načela pravne države," pravi Valenčič.

"Tako radikalen korak je potreben, da se končno udejanjijo načela pravne države," pa je še rekel o napovedani stavki. Poudaril je, da jo bodo tožilci izvedli skladno z 48. členom zakona o državnem tožilstvu, kar pomeni, da bodo opravljali nujne in prednostne zadeve ter tiste, ki jih je nevarno odlagati.

Povod za protest sodnikov in tožilcev je, kot rečeno, nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča glede sodniških plač. Ustavno sodišče je junija odločilo, da so plače sodnikov prenizke, zakonodajalcu pa naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja letos, kar pa se ni zgodilo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta