Notranji minister Aleš Hojs je dejal, da je premierja Janeza Janšo o svojem odstopu, ki ga je objavil tudi na Twttterju, obvestil 15 minut pred današnjo novinarsko konferenco. Vlada je zvečer okoli 23. ure na dopisni seji s položaja generalnega direktorja policije formalno razrešila Antona Travnerja, čigar odstop je sprejel Hojs, in s 1. julijem na položaj vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije imenovala Andreja Juriča.
{twitter}https://twitter.com/aleshojs/status/1277907513015521282{/twitter}
V Policijskem sindikatu Slovenije pričakujejo, da se bo minister v odstopu opravičil vsem policistom.
Nobenemu od generalnih direktorjev policije petletnega mandata ni uspelo izpeljati do konca
Hojs prvi minister Janševe vlade, ki se poslavlja s položaja
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs vlado Janeza Janše, ki je delo nastopila sredi marca, zapušča kot eden bolj izpostavljenih ministrov.
V dobrih treh mesecih vodenja resorja notranjih zadev je bil Hojs v ospredju izvajanja ukrepov za omejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom, bil je oster do protivladnih protestov. Zavzemal se je za podelitev policijskih pooblastil vojski za varovanje meje.
Če ne bi odšel, bi se moral Hojs kmalu zagovarjati zaradi interpelacije, vložene po odločitvi ministrstva za notranje zadeve, da ugodi pritožbi zoper vnovično prepoved koncerta hrvaškega glasbenika Marka Perkovića Thompsona v Mariboru. (STA)
Kdaj novi minister
Predsednik vlade ima po poslovniku državnega zbora sedem dni časa, da predsednika državnega zbora obvesti o odstopu ministra. Ta nato v sedmih dneh seznanitev z odstopom uvrsti na dnevni red seje DZ. Ko se DZ na seji seznani s tem, ministru preneha funkcija. Predsednik vlade ima nato še deset dni časa, da predlaga novega kandidata za ministra ali da DZ obvesti, da bo to funkcijo začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru. Kandidat se nato najpozneje v sedmih dneh predstavi pristojnemu delovnemu telesu, potem o kandidaturi glasuje še DZ.
Anton Travner podal svoj odstop že zjutraj
Zdaj že nekdanji direktor policije Anton Travner je za Večer potrdil, da je zjutraj podal odstopno izjavo notranjemu ministru Hojsu. Kot razlog je navedel osebne razloge. Sicer pa današnjih hišnih preiskav in svojega odstopa ne komentira. Trenutno je na dopustu.
Društvo kriminalistov: Ne dopuščamo, da smo poligon za politična preigravanja
"V Društvu kriminalistov Slovenije (DKS) že dlje časa z ogorčenjem in zaskrbljenostjo spremljamo izjave in napade določenih politikov na policijo, predvsem pa na kriminalistično policijo in na določene kriminaliste. Napadi, žalitve in obdolžitve so dobile še posebno dimenzijo v izjavah ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa pri navajanju razlogov za njegov odstop. Kot profesionalce nas ne zanima politično dogajanje in politikanstvo in ne dopuščamo, da smo poligon za politična preigravanja ter po njihovem mnenju primerna tarča za napade, diskreditacije in žalitve, kakšen je njihov cilj, pa vedo sami," so zapisali v omenjenem društvu. Dodajajo, da se kriminalisti nikoli niso ukvarjali z vprašanjem, kdo bo notranji minister in iz katere politične opcije prihaja. "Edina želja nam je, da lahko zakonito in brez političnih intrig preiskujemo kazniva dejanja, ne glede na status osumljencev."
Pišejo, da jih je minister v odstopu Hojs ozmerjal z nizkotnimi, popolnoma nedokazanimi konstrukti: "da smo udbovsko-partijski kadri (po 30 letih samostojne države, ko je policija kadrovsko popolnoma prenovljena), da so zadnje preiskave (minister Počivalšek?) politično motivirane, da kriminalistična policija ne sledi pričakovanju državljanov pri preganjanju organiziranega kriminala; da ščitimo posameznike (katere?), po drugi strani pa v spregi z izbranimi mediji zastrašujemo, ovajamo in drugače preganjamo posameznike, ki nam politično niso po godu." V DKS menijo, da so vse te obtožbe plod ministrove nenadzorovane jeze zaradi izvajanja hišnih preiskav, povezanih s preiskovanjem finančnih tokov pri nakupih zaščitne opreme. "Najvišji cilj v našem poslu se vedno glasi, da je treba najti krivca. Na poti do cilja uporabljamo različna zakonska in operativna orodja, med katere spada tudi hišna preiskava, ki jo odredi preiskovalni sodnik na predlog državnega tožilca, in ne minister, ki tarna, da policijo s svojimi pomanjkljivimi pooblastili ne more obvladovati," dodajajo in so prepričani, da je eden od postulatov pravne države, da policija na podlagi utemeljenih sumov in sodnih odredb opravlja svoje delo.
V Društvu kriminalistov Slovenije s strani ministra pričakujejo opravičilo za izrečene žaljivke in obdolžitve vsem policistom in kriminalistom, ki vestno, predano, strokovno in zakonito opravljajo svoje delo. "Takšnih diskreditacij si ne zaslužimo, predvsem ne od tistih, od katerih bi morali imeti v prvi vrsti pomoč in podporo," so zaključili.