Dr. Ernest Petrič, dolgoletni diplomat, svetovalec predsednika republike: "Vesel sem, da je naš komisarski kandidat gospod Lenarčič. Dolgo ga poznam, delal sem tudi z njim, soliden človek, resen, delaven. Pa njegovo ravnotežje med neodvisnostjo in znanjem, ki je njegova dolžnost in odgovornost. Vsi resorji v Evropski komisiji so zahtevni. Ta ima še dodatek, da je veliko odhodov v kraje, kjer se zgodijo humanitarne katastrofe, izredne razmere. Za to je potreben mlajši človek, in Janez Lenarčič to je. To je tudi šola za človeka, ki se bo s politiko še ukvarjal. Ali je to resor, ki bi si ga Slovenija želela? To so vprašanja post festum. To je zelo pomemben resor, ne bi želel, da izzveni, kot da ni. Vsi si predstavljamo, da bi Slovenija lahko naredila kaj na Balkanu. Ampak za tem, kar je dobil Lenarčič, je mir, so ljudje."
Premier Šarec: "Naša naloga je, da naš komisar naredi optimalno delo, drugih resorjev in držav ne bi komentiral"
Predsednik vlade Marjan Šarec, ki je povsem na začetku zgodbe z ekipiranjem nove Evropske komisije Slovenijo zvezal s širitvenim resorjem, je med obiskom v Moskvi ocenil, da gre za dober resor, ki razpolaga s precej velikim proračunom: "Tukaj gre za neke vrste krizni menedžment, pod to se šteje tudi humanitarna pomoč, civilna zaščita, se pravi pomoč ljudem v nesreči, ob krizah. Slovenija je znana po tem, da ima dober sistem zaščite in reševanja, je znana po tem, da v krizah, ki zadenejo prebivalstvo, zelo dobro reagira, od nas se učijo tudi drugi. Verjamem, da bo slovenski komisar na tem področju lahko veliko pripomogel."
Predsednik slovenske vlade ni želel komentirati razdelitve drugih resorjev v komisiji, predvsem tega, da je Hrvaška dobila podpredsedniško mesto, Madžarska pa širitveni resor. "Odločitev o sestavi komisije je suverena odločitev predsednice komisije, nima smisla, da bi to komentiral," je dejal Šarec in izrazil prepričanje, da je von der Leynova razdelila resorje, "kot je ocenila, da je prav, kot je menila, da je optimalno".
"Naša naloga je, da naš komisar naredi optimalno delo in naredi vse v skladu s pričakovanji, drugih resorjev in držav pa ne bi komentiral," je izjavil. (STA)
"Ni resor s specifično težo"
Resor za krizno upravljanje, ki ga je nova predsednica Evropske komisije dodelila slovenskemu kandidatu za evropskega komisarja, ni resor z neko politično težo, ampak eden od resorjev, ki so verjetno pri porazdelitvi portfeljev ostali in jih je bilo treba napolniti, je za STA ocenil politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič. Dodelitev tega resorja kandidatu iz Slovenije je po njegovem prepričanju relativen poraz za slovensko vlado, še posebej za premierja Marjana Šarca. "Vloga Slovenije v Bruslju je majhna," je dejal. To pripisuje dolgoletnemu pomanjkanju strateške politike in temu, "kaj počne Slovenija v Bruslju in znotraj EU". Resorji, ki imajo v tem trenutku resno politično težo, so po njegovem predvsem trgovina, digitalizacija, širitev in zunanja politika. Zlasti pa resor za krizno upravljanje po njegovem ni resor s tako težo, kjer bi lahko bila vloga Slovenije specifično poudarjena. Vendar pa s stališča delovnih nalog resor vsekakor ni zanemarljiv in Lenarčiču dela zagotovo ne bo manjkalo, ocenjuje Lisjak Gabrijelčič. Obenem ni prepričan, da je slovenski kandidat za komisarja tip človeka, ki je primeren za vodenje resorja za krizno upravljanje: "Ta resor zahteva mnogo večje izkušnje pri kriznem menedžmentu, zelo proaktivno politiko. To po mojem mnenju ni resor za človeka, ki je izrazito diplomat ali, če želite, birokrat."