V tem letnem času pred epidemijo covida-19 so slovenski lastniki nepremičnin, prikolic in plovil na Hrvaškem že množično vsak konec tedna, nekateri pa tudi za dalj časa, drli čez mejo in urejali vse potrebno za poletne počitnice. Tako množičnih prehodov meje zaradi izbruha koronavirusov lani in letos ni bilo. Sicer so med vikendom avtoceste polne vozil, vendar hodijo ljudje po večini na izlet ali krajši dopust na slovensko Obalo oziroma na druge priljubljene izletniške točke.
Predčasno do drugega odmerka AstraZenece
Ker pa se približujejo počitnice in ker se epidemiološka slika izboljšuje, politiki pripravljajo ukrepe, ki bodo omogočili varne prehode meje. Na Hrvaško je že zdaj mogoče priti pod določenimi pogoji. Opravljen mora biti test na koronavirus (hitri ali PCR), ki ne sme biti starejši od 48 ur, lahko pa mejo prehajajo tudi tisti, ki so bili že dvakrat cepljeni, vendar šele 14 dni po drugem odmerku. Prav tako lahko gredo čez mejo tisti, ki so v zadnjih šestih mesecih preboleli covid-19. To lahko dokažejo s potrdilom o pozitivnem PCR-testu, ki mora biti starejši od enajst dni, ali pa z zdravniškim potrdilom o prebolelosti.
Minister za zdravje Janez Poklukar je že pretekli teden dejal, da pogovori s hrvaškim kolegom potekajo tudi o tem, da bi lahko na Hrvaško vstopili slovenski državljani, ki so bili enkrat cepljeni s cepivom AstraZenece. A ti pogovori še vedno potekajo, ko bodo končani, pa bodo o tem obvestili javnost, so nam v zadnjih dneh zatrdili na ministrstvih za zdravje v Ljubljani in v Zagrebu.
Brez testiranja na Hrvaško otroci do 14. leta starosti?
Jutarnji list danes poroča, da se hrvaške oblasti dogovarjajo, da bi lahko v Hrvaško brez testiranja in drugih dokazil o prebolelosti ali cepljenju vstopili vsi otroci, mlajši od 12 let. Danes pa je na novinarski konferenci minister za notranje zadeve Davor Božinović dejal, da bi to lahko celo veljalo za otroke do 14. leta. Odločitev bo po njegovih besedah sprejeta do konca maja.
Zavedajo se namreč, da se otroci, stari od 7 do 16 let, ne morejo cepiti. Trenutno je negativen test zahtevan za vse, ki so starejši od sedmih let. Za hrvaški turizem so tudi otroci pomemben segment, saj se je lani 16 odstotkov nočitev na Hrvaškem nanašalo prav na otroke med 7. im 16. letom starosti.
Hkrati pa je minister Poklukar v torek dejal, da tisti, ki si želijo predčasno dobiti drugi odmerek cepiva AstraZenece, lahko to sporočijo zdravstvenemu domu. Če tega ne bodo storili, jim bo zdravstveni dom poslal vabilo po dvanajstih tednih po prvem cepljenju, če datuma za drugi odmerek niso dobili že, ko so prejeli prvega. In ni malo ljudi, ki želijo čez mejo s potrdilom o cepljenju ali opravljenem hitrem testu. Poklukar je v torek dejal, da mora izvajalec cepljenja vsakemu izdati tudi potrdilo o cepljenju. Brezplačno, saj da izdajo potrdila zajema stroškovnik cepljenja. Tudi hitri testi so za vse državljane brezplačni, a izvajalci potrdila ne natisnejo brezplačno. Zanj zaračunavajo različne vsote. Na ministrstvu za zdravje so zatrdili, da je sicer priporočilo ministrstva, da bi bila ta potrdila brezplačna.
Potrdila v ZD Maribor in ZD Ljubljana
Ob brezplačnem množičnem hitrem testiranju v ZD Maribor ne izpišejo pisnega potrdila brezplačno. Če posameznik potrebuje tako potrdilo, mora zdravnik pogledati v kartoteko pacienta in na podlagi tega pripraviti potrdilo, ki pa se plača. Hitro testiranje z izdajo potrdila stane 20 evrov. Cena samoplačniškega PCR-testa je 93 evrov. Cepljenje pa lahko posamezniku zabeležijo v rumeno cepilno knjižico ali pa na cepilni kartonček. Izkušnje trenutno kažejo, da ljudje niso imeli težav pri prehajanju državnih meja s cepilnim kartončkom ali cepilno knjižico, so še poudarili v ZD Maribor. Več informacij -> TUKAJ.
V ZD Ljubljana odgovarjajo podobno. Pojasnjujejo, da si lahko vsak posameznik svoje potrdilo o hitrem ali PCR-testu natisne na potrdilu zVEM. Glede izdaje pisnega potrdila o testiranju pa so zapisali: "Gre za administrativno storitev, ki ne sodi med pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in je kot taka samoplačniška." Izdajajo ga ob samoplačniškem PCR-testu, ki stane 100 evrov. Sicer je treba v ZD Ljubljana za zdravnikovo potrdilo o prebolelosti ali cepljenju odšteti 15 evrov. Ob cepljenju pa izdajo kartonček, na katerem je zapisan datum prvega in drugega odmerka, prav tako je na njem vidno, s katerim cepivom je bil posameznik cepljen. Več informacij -> TUKAJ.
Kako do brezplačnega potrdila
Na ministrstvih za zdravje in za notranje zadeve smo preverili, kako je s potrdilom, ki si ga lahko vsak natisne prek portala zVEM. Ga bodo policisti upoštevali pri tistih, ki želijo z njim čez mejo, v gostilno ali pa v hotel oziroma v kako drugo najeto namestitveno enoto?
Na notranjem ministrstvu pojasnjujejo, da zadostuje potrdilo, ki si ga lahko prebivalec Slovenije na portalu zVEM natisne brezplačno. Tam lahko dobi tako potrdilo o opravljenih testih (hitrih in PCR) kot potrdilo o cepljenju. Zato smo še pri hrvaškem notranjem ministrstvu preverili, ali bi policist na meji kot zadostno dokazilo sprejel potrdilo o testiranju s portala zVEM. Odgovorili so, da mora biti na potrdilu naveden tip testa, izdati ga mora zdravstvena ustanova ali laboratorij in potrditi ga mora zdravnik. "SMS-sporočilo o rezultatu testa, ki ga prejme posameznik, ni sprejemljivo, saj ne zajema navedenih podatkov," so dodali. Ker iz njihovega odgovora ni bilo jasno, ali bi hrvaški policist sprejel tudi potrdilo s portala zVEM, smo jim poslali primer potrdila, in odgovorili so nam, da je tako potrdilo zadostno.
Brez digitalnega potrdila na upravno enoto
Če želite dostopati do portala zVEM, je za to potrebno bodisi digitalno potrdilo bodisi tako imenovani smsPASS. Oba je mogoče dobiti le na upravni enoti in sta brezplačna. Za digitalno potrdilo je treba vložiti prošnjo in počakati na pošto, saj aktivacijska koda pride po navadni pošti. Pri smsPASS-u pa je treba najprej storitev aktivirati na spletu (si-trust.gov.si), nato je treba na upravni enoti opraviti še identifikacijo. Pomoč in informacije lahko dobite tudi po telefonu. Mi smo v četrtek okoli poldneva prišli na vrsto po približno eni uri čakanja.
Španija junija odpira meje za vse cepljene turiste
Španija bo od 7. junija vsem, ki so se cepili proti covidu-19, dovolila vstop v državo, ne glede na to, od kje prihajajo, je danes sporočil španski premier Pedro Sanchez. Britanci in Japonci pa bodo lahko to državo na Iberskem polotoku znova obiskovali že od ponedeljka.
"Od 7. junija bodo vsi cepljeni ljudje in njihove družine dobrodošli v Španiji, ne glede na državo izvora," je na mednarodnem turističnem sejmu v Madridu povedal Sanchez. "Od prihodnjega ponedeljka, 24. maja, pa bomo znova z veseljem sprejeli britanske turiste," je še dejal. Dejal je, da bodo lahko vstopili brez omejitev. Ali bodo morali predložiti negativen izvid testa na novi koronavirus, ni pojasnil. (STA)