Ob številnih nenadnih odpovedih, zamudah in združevanju letov, do katerih prihaja v zadnjem obdobju pri našem nacionalnem prevozniku Adrii Airways (samo minuli petek in soboto je bilo odpovedanih 12 letov v različna evropska mesta), pa tudi sicer občasno pri kateri drugi letalski družbi smo preučili uredbo EU o pravicah letalskih potnikov. V njej je natančno zapisano, do česa so (ali niso) upravičeni potniki in v katerem primeru jim pripadajo morebitne odškodnine.
{twitter}https://twitter.com/javniprevoz/status/1140872901622685696{/twitter}
Pravice letalskih potnikov, ki so navedene na spletni strani Tvoja Evropa, veljajo za potnike, ki letijo na letališče znotraj EU z letalskim prevoznikom bodisi iz EU bodisi zunaj EU, za potnike, ki letijo na letališče v EU z letališča zunaj EU s prevoznikom iz EU, ter za tiste, ki letijo z letališča v EU v državo zunaj EU z letalskim prevoznikom bodisi iz EU bodisi zunaj EU.
"Spoštovani potniki, Adria Airways vas obvešča, da bo imelo letalo za Frankfurt zaradi operativnih razlogov eno uro in pol zamude," je povedal ženski glas na letališču Jožeta Pučnika prejšnji konec tedna, ko smo se vračali na Brnik. Nekaj dni prej, ko smo od tam leteli, je zamujalo letalo za Pariz. Nekaj letov je bilo že prej odpovedanih. Potniki se spogledujejo, živčno zrejo na letališče zaslone, kjer so obvestila o odhodih in prihodih. Nekaterim uide kakšna kletvica, predvsem tistim, ki z linijo Adrie Airways šele začenjajo potovalno pot in jih čakajo še drugi povezovalni leti. "Prek Pariza letim naprej v ZDA. Časa na letališču v Franciji imam slabi dve uri. Kako naj še zaupam takšnemu prevozniku, ki serijsko zamuja," nam je minuli vikend precej nervozno razlagala ena od potnic. "Da bi se jim izognili? Ja, če gre, se jim že. Še vedno pa imajo največjo mrežo iz Brnika."
Raziskava AirHelp, ki letalske prevoznike razvršča po točnosti letov, kakovosti storitev, postrežbi in možnosti nakupov med potjo, je Adrio za 2019 uvrstila na rep lestvice. Na 63 mesto med 72. rangiranimi prevozniki, s 67-odstotno točnostjo odhodov in prihodov (on-time performance). Najboljša družba je Quatar Airways. (MST)
Adria: Julija bo bolje
CAA vodi evidence prekrškov
Glede na to, da se število letalskih operacij v zadnjih letih povečuje, posledično raste tudi število prepeljanih potnikov in je temu sorazmerno število prijav v porastu, ugotavljajo pri Agenciji za civilno letalstvo (CAA). Letališče Jožeta Pučnika - Ljubljana je bilo v lanskem letu najbolj hitro rastoče letališče po številu potnikov v regiji.
CAA vodi evidence prekrškov, iz naslova vrste prijavljenih dogodkov: zamuda leta, odpoved leta, zavrnitev vkrcanja na letalo, slabša namestitev na letalu. V letu 2019 je bilo zoper Adrio Airways vloženih 134 prijav (iz naslova zamude 56, iz naslova odpovedi leta 74, 4 pa zaradi zavrnitve vkrcanja).
V letu 2018 je Agencija za civilno letalstvo vsem letalskim prevoznikom izdala za 40.080,92 evrov glob, od tega Adrii Airways 35.511,49 evrov, skupaj z ostalimi ukrepi: opozorili, opomini, odpravo neskladij.
Prijave po letih (nanašajo se na vse letalske prevoznike):
- leta 2016: 146 prijav/prekrškovnih postopkov
- leta 2017: 149 prijav/prekrškovnih postopkov
- leta 2018 - 337 prijav/prekrškovnih postopkov
- leta 2019 (do 13. 6.) 208 prijav, od tega 45 odstopov drugim organom EU zaradi teritorialne pristojnosti.
(Vir: CAA)
Na dogajanje v Adriji se je včeraj odzvala tudi infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek, ki je ob robu novinarske konference o nedavnem obisku na Kitajskem ocenila, da ima družba na žalost vedno večje težave, vedno več potnikov pa je tudi nezadovoljnih. "Licence ne podeljuje ali odvzema ministrstvo za infrastrukturo, smo pa v stalnih kontaktih z agencijo za letalstvo. Prvi cilj, njihov in naš, je zagotovo varnost v letalskem prometu. Ko bo minimalno odstopanje, bo agencija odreagirala," je zagotovila ministrica.
Spomnila je, da država finančno ne more pomagati družbi, saj je ta pred manj kot desetimi leti že dobila državno pomoč. "Sem pa kot poslanka ob prodaji opozarjala, da Slovenski državni holding ni našel strateškega partnerja, temveč finančni sklad, ki je že nekaj podjetij potopil," je dejala Bratuškova, ki zato meni, da bi morala vlada kot skupščina holdinga zahtevati revizijo posla.
V primeru, da Adria ne bi mogla več povezovati Ljubljane z ostalimi evropskimi prestolnicami, ministrstvi za infrastrukturo in finance že iščeta možnosti, da bi lahko z razpisom za določene linije, ki so najpomembnejše za državo, ponudili državno spodbudo. "To je vse, kar država trenutno lahko naredi," je dodala Bratuškova. (STA)
Če je bil let odpovedan ali je letalo zamujalo zaradi izrednih razmer, denimo slabega vremena, niste upravičeni do nadomestila.
Če v EU letite iz države zunaj EU, na primer iz ZDA v Pariz, imate pravico do odškodnine, če je let odpovedan, v primeru da ima vaš letalski prevoznik sedež v državi EU.