Medtem ko tudi pri nas beležimo povečano število okužb z novim koronavirusom, je vse pripravljeno za proslavo ob dnevu državnosti. Drevi se bo začela ob 21. uri na ljubljanskem Kongresnem trgu, osrednji govornik pa bo predsednik države Borut Pahor. "Na državni proslavi se bomo s pesmimi in recitali poklonili 29. rojstnemu dnevu naše države. Vsebinski del proslave pripravlja Igor Pirkovič, slišali pa bomo različne glasbene žanre z domoljubno tematiko, od vokalnih izvedb, prek arije, popevk do narodnozabavne Slovenija, od kod lepote tvoje," pojasnjujejo v vladnem uradu za komuniciranje.
"Pripravil sem že veliko podobnih prireditev"
Igor Pirkovič nam je zaupal še več podrobnosti programa: "Na odru bo ves čas orkester slovenske policije, ki bo spremljal večino nastopajočih (Gašperje, Darjo Gajšek, Mojco Bitenc, Jožeta Vidica, Jureta Počkaja, Ota Pestnerja), prav posebni točki pa pričakujemo v lastnih aranžmajih Ane Soklič in vokalne skupine Bassless. Tudi zamejci, bratje Smrtnik, bodo zapeli. Sestrici Lesjak pa bosta s slovensko ljudsko nastopili prvi."
Resno se lahko vprašamo, komu je namenjena tokratna proslava.
Tako se je odločil Marjan Šarec
"Menim, da bi s svojo prisotnostjo na državni proslavi izkazoval legitimnost sedanji vladi in njenim ravnanjem ter molku predsednika republike. Tako sem se odločil, ker je to najmanj, kar lahko storim v poklon vsem, ki ne molčijo in se borijo za demokracijo," je včeraj preko družbenega omrežja Twitter sporočil bivši premier Marjan Šarec. Predsedujoča SD Tanja Fajon pa je v pismu Boruta Pahorja in Janeza Janšo pozvala, "da z vključitvijo vseh, še posebej vseh veteranskih organizacij, predvsem pa z iskrenim obžalovanjem globokega družbenega razdora in razlogov zanj", omogočita, da Slovenija nastanek samostojne države praznuje enotna in povezana. Tanja Fajon se sicer proslave namerava udeležiti.
"Ideološka bitka se očitno nadaljuje"
O podobnem dogajanju v ozadju državne proslave smo sicer poročali že leta 2012, ko je Janez Janša vodil svojo drugo vlado. Svoje nestrinjanje s kasnejšim dogajanjem na Kongresnem trgu so tedaj izražale tudi koalicijske partnerice stranke SDS. "Takrat smo bili priča nesprejemljivemu načinu vabljenja praporščakov s strani koordinacijskega odbora za državne proslave, ko je bilo izrecno poudarjeno, da praporščakov ZZB za vrednote NOB ne želijo na proslavi. Za članice KoDVOS je bil to akt odkrite lustracije ene izmed veteranskih organizacij v Sloveniji in s tem negiranje zgodovinske vloge, zaslug in žrtev njenih članov (vojnih veteranov) v boju zoper nacifašizem in za obrambo slovenskih meddržavnih mej (ozemeljsko celovitost), ki so leta 1991 postale državne meje samostojne in suverene Republike Slovenije," je pred dnevi zapisal Tomaž Čas, predsednik Zveze Sever in predsedujoči KoDVOS, ter ob tem spomnil še na dejstvo, da so tedaj med predvajanjem himne namesto sedme kitice, kot to določa zakon, odpeli kar štiri kitice Prešernove Zdravljice.
Protestniki z lastnim programom
Aktiv delavk in delavcev v kulturi, ki pripravlja akcije pred ministrstvom za kulturo in se udeležuje petkovih protivladnih protestov, poziva k aktivnemu bojkotu državne proslave. Od letošnjega uradnega proslavljanja dneva državnosti se odločno distancirajo, svoj program bodo zato izvedli danes ob 19. uri na Prešernovem trgu. "Naj bo tokratni poletni večer v znamenju proslavljanja možnosti sveta brez nacionalizma in vseh ostalih oblik zatiranja. Nacionalizem ni moja fešta!" pa v vabilu na "antiproslavo" pišejo v iniciativi, s pomočjo katere so se protesti začeli širiti z balkonov, s kolesi … "Pozivanje na antiproslavo ob dnevu državnosti je nedostojno, zavržno in izven vsega, kar si predstavljamo pod besedami 'normalnost' in 'civilizacija'," je dogajanje v ponedeljek pokomentiral premier Janez Janša. Spomnimo, da je njegova SDS, ko je bila v opoziciji, večkrat organizirala vzporedne proslave ob dnevu državnosti.