V parlamentu zadnje dni poteka žolčna razprava, ali je Janševa vlada zmanjševala odstotek za odmero pokojnine. Pojavljajo se različna mnenja in ugotovljeno je bilo, da zmanjšanja ni bilo. So bile pa razlage tako zamotane, da jih je težko razvozlati, čeprav bi se lahko povedalo bolj enostavno. Zanimiva je bila reakcija opozicijskih poslancev, saj so si zadovoljno meli roke ob tej ugotovitvi.
Na shodu upokojencev v Ljubljani so nekateri udeleženci mahali z zastavami. Državni simbol so uporabili za obračunavanje z vlado, ki opoziciji ni všeč. Ali se potem še čudite, zakaj ljudje ne izobešajo zastav ob državnih praznikih? Ne morejo storiti tega, ker vedo, da si slovensko zastavo prisvaja samo ena politična opcija, ki si prisvaja tudi vse zasluge za osamosvojitev. Prisotnost vodje opozicije je končno razkrila, čemu so namenjeni ti protesti. Ne dobrobiti upokojencev, ampak pomoči pri pohodu na oblast. Protesti so seveda legitimni, a naj se z njimi ne zavaja - treba je jasno povedati, kakšen je njihov glavni namen.
Vedeti je treba, da so s svojim prihodom spravili v stisko mnogo Ljubljančanov, ki v gneči niso mogli pravočasno v službo ali otroci v šolo. Prizori stoječega javnega prometa so bili dovolj nazorni. Vlada je bila obtožena, da ne skrbi za upokojence. Mislim, da je ta vlada storila zanje kar nekaj dobrega - predvsem za bodoče upokojence. Najbolj moteče je obtoževanje kar počez brez argumentov. In govorjenje o nekakšnih elitah. Naj se pove, kdo je v tej eliti in zakaj.
Zadnje čase je hudo moteče tudi nagrajevanje umetnikov in športnikov za dosežene uspehe. Če je umetnik splošno priznan, zakaj ne bi za to dobil priznanja od države, saj vemo, da so sicer zapostavljeni in jih nekateri označujejo za parazite, ki živijo od žuljev delavcev.
Vrnil se bom k razpravi o pokojninah, ki poteka v parlamentu. Opozicija pravi, da ni v ničemer prikrajšala upokojencev. Spomnimo se na ZUJF, ki je prizadel nekatere kategorije upokojencev (udeležence NOB, delavce iz drugih republik SFRJ, vojaške upokojence ...). Vemo, da so upokojenci delno sofinancirani iz proračuna. Zakaj se niso s tem zakonom znižale pokojnine vsem upokojencem? Zakaj je bilo to opravljeno selektivno, le za nekatere? S tem dejanjem je bil kršen zakon za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti (14. in 18. člen). Znižanje eni kategoriji je bilo protiustavno dejanje. Prizadetih je bilo več tisoč upokojencev. Imenovali so jih privilegirance. Zoper privilegirance se zdaj celo napoveduje zbiranje podpisov za referendum, katerega izvedba bo stala veliko več kot dodatki. Ampak važno je, da se lahko govori o eliti. Vprašanje seveda je, kdo v resnici spada v elito. Danes si jo večinoma predstavljamo kot lastnike dragih nepremičnin, jaht. Ne vem, ali so umetniki med njimi. Zakaj ne bi bili res zaslužni ljudje nagrajeni za svoje dosežke?
Seveda je treba povedati, da je tudi katera druga vlada znižala pokojnine z nižanjem odmernega odstotka. Prepiranje o tem v parlamentu je jalovo početje. Treba je priti tja z vsemi dokazi in si povedati v obraz resnična dejstva.
Opozicija seveda za dosego ciljev uporablja vsa sredstva. Med njimi so zavajanje volivcev, opozarjanje na katastrofalne razmere v državi, česar pa ne dokazujejo z ničimer. Vladi res marsikaj ni uspelo - velikokrat po krivdi ljudi, ki so namerno sabotirali izvajanje nalog, vlada pa nanje ni bila pozorna oziroma ob zamenjavi oblasti niso bili zamenjani na mestih, kjer se oblast izvaja operativno. Vlada je naredila veliko napak, a za državo niso usodne, ker je znala pri ukrepih stopiti nazaj. Seveda pa bo morala kaj več pokazati do konca mandata. Zanimivo je, da se omenjajo samo zdrsi, ne pa tudi pozitivne stvari.
Opozicija se s polno paro pripravlja na volitve. Ima kar nekaj adutov za uspeh. Poleg že omenjenih protestov upokojencev ima na svoji strani podjetnike, ki nasprotujejo obdavčitvam, kmete, ki zavračajo ukrepe in grozijo z blokadami, različne zbornice in podobno. Seveda pa je največji adut stranka g. Logarja. Vodja opozicije jo je obtožil, da nabira volivce tudi na levici. Zelo modro, saj bodo ljudje mislili, da gre zares za neodvisno stranko. Tu je še NSi, ki menda ne bo šla več v koalicijo pod vodstvom vodje opozicije. Desnica zmaguje v Evropi. Pripravljeni bodimo, da bo mogoče tudi pri nas. Vlado svarim, naj začne delati tako, da si bo povrnila zaupanje. Če je seveda še čas. Ni izpolnila nekaterih zavez: sprememba volilnega zakona (tu se je NSi taktično izmaknila, da ni bilo treba dati podpore zaradi zamude), niso uveljavili pravičnega plačevanja zavarovanja z odstotkom od dohodka, nespretni so bili pri obdavčenju nepremičnin, omrežnini ... Veliko pa je krivo tudi pomanjkanje posvetovanj s prizadetimi. Verjamem, da je bilo tudi kaj sabotiranja z zavlačevanjem postopkov.
Skratka - vlada bo morala krepko zavihati rokave in narediti nekaj všečnih potez, če želi kaj doseči na volitvah. Takrat se bo tudi pokazalo, kaj je v ozadju Logarjeve odločitve o samostojni stranki. Mislim, da bo od Logarjeve odločitve odvisen uspeh opozicije.
Franc Škerget, Sv. Primož na Pohorju