V komunalnem podjetju Marjetica Koper so v ponedeljek zjutraj začeli s preverjanjem problematičnega kraka kanalizacijskega sistema na območju Žusterne, kjer je minuli petek prišlo do fekalnega onesnaženja morja. Prvi rezultati preverjanja naj bi bili znani v sredo. Arso medtem še vedno odsvetuje kopanje v kopališču Žusterna in na odseku do Moleta.
Pregleda so se v koprskem komunalnem podjetju lotili po onesnaženju kopalnih voda, ki ga je povzročilo izlitje odpadne vode iz bližnje fekalne kanalizacije v hudournik, ki se izteka v morje. Do tega je prišlo med čiščenjem zamašenega kanalizacijskega jaška v neposredni bližini hudournika.
Z Agencije RS za okolje (Arso) so danes sicer sporočili, da zaradi večkratnega povečanja števila bakterij Escherichia coli na iztoku hudournika še vedno odsvetujejo kopanje tako v kopališču Žusterna kot na odseku od kopališča do vključno mandrača Molet.
Pregled bo trajal 14 dni
Medtem ko rezultati ponedeljkovega izrednega monitoringa kakovosti vode kažejo, da na nobenem od območij ni več prisotnih intestinalnih enterokokov, se je namreč v primerjavi z nedeljskimi vzorci spet povečala prisotnost bakterij Escierichia coli pri iztoku Žusterna.
Kopanje na omenjenem območju od kopališča Žusterna do kopališča Mandrač Molet naj bi ob postopnem izboljševanju kakovosti vode v zadnjih dneh po predvidevanjih koprske občine predvidoma spet omogočili v sredo.
V koprski Marjetici so sicer danes za STA napovedali, da bodo v sredo začeli še s pregledom meteornega sistema odpadnih voda. Ker gre za večje območje, kamor gravitirajo trije hudourniki, ocenjujejo, da bo pregled trajal 14 dni. V sklopu tega pregleda bodo preverjali tudi prisotnost morebitnih črnih priključkov na kanalizacijski sistem.
V Marjetici so obenem potrdili, da so v soboto v omenjenem kraku našli stiropor, ki bi lahko ponovno povzročil zamašitev in odtekanje fekalij v hudournik. Sosledje dogodkov sicer po njihovem nakazuje, da bi to in zamašitev kanalizacijskega jaška z večjim tekstilnim predmetom lahko bila povezana.
Koprski župan: Naključja so redka
Bolj odločen je bil koprski župan Aleš Bržan, ki je v ponedeljek na svojem uradnem Facebook profilu zapisal: "Naključja so redka, ko se ponavljajo, se moramo resno zamisliti."
Na koprski občini so prav tako v ponedeljek med drugim opozorili, da se je v zadnjem času povečalo število nedovoljenih posegov v mestno infrastrukturo. Med drugim so pristojne službe večkrat zaznale, da so šobe za zalivanje zelenic obrnjene v napačno smer, zraven praznega koša za smeti so odpadki, ki so malomarno odvrženi na tla, pojavljajo se zamašeni kanalizacijski jaški. Pristojne službe bodo zato o vseh morebitnih nedovoljenih posegih v mestno infrastrukturo dosledno obveščale organe pregona.
Bržan je v zvezi s tem dogajanjem na Facebooku zapisal še, da je teh in drugih naključij odločno preveč: "Morda bi se lahko avtorji naključij zamislili, ali s takšnimi dejanji res škodujete občinskemu vodstvu ali predvsem sebi in ostalim občanom."
Na koprski policijski upravi so za STA tako povedali, da v zvezi z izlitjem neznane snovi v morje pri Žusterni že preverjajo sum storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja, pri tem pa niso mogli napovedati, kdaj bodo preiskavo sklenili.
Onesnaženje vode kopalcem povzročilo zdravstvene težave
Radio Koper pa je danes poročal, da bakterije, ki jih je v morje v kopališče Žusterna in proti Moletu prineslo fekalno onesnaženje, tistim, ki so se v preteklih dneh tam kopali, povzročajo hude težave s prebavnim traktom in vnetja ušes. "Otroci in starejši so bili zaradi slabšega imunskega sistema še močneje izpostavljeni. Na koprsko enoto Nacionalnega inštituta za javno zdravje tudi danes prihajajo ljudje, ki se s tem spoprijemajo," poroča Radio Koper. Direktor Milan Krek je za omenjeni medij pojasnil, da so uživali okuženo vodo, pri tem pa lahko dobijo nekatere bolezni, ki so hitre, kot so bruhanje, krči, vročina in drugo. "Lahko pa so to tudi kakšne bolezni, ki bodo nastopile čez 14 dni ali pozneje," je dodal.