Na Policijski upravi Ljubljana so v včerajšnjem sporočilu za javnost pojasnili, da se je na neprijavljeni prireditvi zbralo večje število ljudi. Kot so zapisali, je prišlo do kršitve zakona o javnih zbiranjih, saj je organizator izvedel prireditev, ne da bi jo prej prijavil policiji ali pridobil dovoljenja pristojnega organa. Kršen pa je bil tudi zakon o nalezljivih boleznih, saj je na prireditvi sodelovalo večje število oseb, kot jih trenutno dovoljuje vladni odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb z novim koronavirusom.
Spomnimo, v nedeljo sta na Prešernovem trgu ob dnevu zmage nad fašizmom in nacizmom ter ob prazniku Ljubljane zbrane nagovorila predsednik ZZB NOB Marijan Križman in ljubljanski župan Zoran Janković.
Dogodek ni bil načrtovan
Kdo so osebe, zoper katere policisti vodijo prekrškovne postopke, nam ni uspelo izvedeti. Na Mestni občini Ljubljana (MOL) so nam pojasnili, da niso bili organizatorji dogodka, prav tako jih policisti v povezavi z dogodkom niso obiskali ali napisali kakršnihkoli kazni. Na PU Ljubljana pravijo, da imen zaradi varstva podatkov ne morejo razkrivati.
Marijan Križman pa pojasnjuje, da ZZB NOB ni bila organizatorka nedeljskega dogodka. Policisti jih tudi niso obiskali, da vodijo prekrškovne postopke, je izvedel iz medijev. "Nekateri o tem govorijo, a jaz uradno o tem ne vem nič. Če bi vedel, bi vam povedal." O nedeljskem dogajanju pripoveduje: "Jaz sem prišel k spomeniku in nagovoril mimoidoče. Povedal sem, da je danes dan zmage in je prav, da se tega dne spomnimo. Dogodek ni bil načrtovan. Nismo poslali vabil, niti organizirali avtobusov." Križman dodaja, da niso naredili ničesar, ker "vemo, da se to pač ne sme".
Zbrane je na dogodku nagovoril tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Na vprašanje, kdo ga je povabil, Marijan Križman odgovarja: "On je župan mesta in lahko pride kamor želi. Prav je, da je prišel in nekaj povedal." Predsednik ZZB NOB še pove, da sta dogajanje mirno opazovala policista, kasneje so odšli vsak po svoje.
Križman in Janković za ohranjanje vrednot partizanstva in proti potvarjanju zgodovine
Predsednik ZZB NOB Marijan Križman in ljubljanski župan Zoran Janković sta se obdnevu zmage vnovič zavzela za ohranjanje vrednot partizanstva in proti poskusom potvarjanja zgodovine. "Narod, ki ne spoštuje svoje zgodovine, nima prihodnosti," je dejal Janković. Kritična sta bila do aktualne vlade.
Ljubljanski župan je v nagovoru na Prešernovem trgu v Ljubljani spomnil na 9. maj 1945, ko so partizani "prišli v s soncem obsijano Ljubljano in jo osvobodili".
"Če že mene ne marajo, imamo še druge ljudi"
Partizanke in partizane so po županovih besedah krasili pogum, tovarištvo, prijateljstvo, sodelovanje, solidarnost, želja po življenju v svobodni državi in po tem, da bi bili gospodarji na svoji zemlji. "V Ljubljani še danes živimo te vrednote. Zato je Ljubljana svobodna, brez žic okoli Ljubljane in brez žic v glavah," je dejal.
Nihče ne more po besedah Jankovića spremeniti tega, da so bili partizanke in partizani na strani zaveznikov, "na strani tistih, ki so premagali največje zlo 20. stoletja, fašizem in nacizem. Domobrance je označil za "narodne izdajalce" in ponovil, da dokler bo to vodstvo mesta, spomenika domobrancem v Ljubljani ne bo.
Janković se je dotaknil tudi slovesnosti ob dnevu boja proti okupatorju, ki je letos potekala na Mali Gori in ki je po njegovi oceni pokazala nespamet, ki "nima zveze z resničnostjo". Brati pesmi domobranskih pesnikov na tak praznik, je po njegovih besedah "sramotno dejanje".
Tudi Križman je izrazil kritiko predstavnikov vlade, ki na omenjeno slovesnost niso povabili ZZB NOB. "Če že mene ne marajo, imamo še druge ljudi," je poudaril. Ob tem se je vprašal, čigava proslava je to sploh bila.
Čas, da se "konča agonija"
V DZ pa so po njegovih besedah skušali dogodke na Mali Gori potiho izpostaviti kot nov mejnik narodnoosvobodilnega boja. Kot je dejal Križman, so zato obiskali poslanske skupine, za potrditev takšnega predloga pa je zmanjkal en glas.
Osamosvojitev je resda prinesla novo državo. "Toda vladajoči, kaj so naredili? Vrnili so vrnjeno, plačali so plačano. Oropali tovarne," je navedel Križman. Dodal je, da "toliko sovražnih besed in sovražnih tvitov, kot smo jih deležni zadnje čase, nismo slišali ne videli zadnjih 40, 50 let".
Zato je po njegovih besedah čas, da se "konča agonija". "Ko parlament, ki je zakonodajna veja oblasti, nima večine, v takšnem primeru odstopi vsak pameten voditelj, v vseh demokratičnih državah," je dejal Križman in ocenil, da je prišel čas za volitve.
Tako Križman kot Janković sta izrazila tudi podporo Slovenski tiskovni agenciji v prizadevanju za vzpostavitev financiranja javne službe. (STA)