Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin se je včeraj pozno zvečer ostro odzval na referendumske rezultate, objavo je delil tudi na Twitterju. "Izid današnjih referendumov je jasen, ljudje so glasovali za sprejem vseh treh zakonov – o RTV-ju, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. S tem so zavrnili referendumsko zahtevo predlagateljev iz stranke SDS. Vsebinske dileme so bile potisnjene v ozadje, ljudje so se ponovno odločali zgolj za ali proti politiki, ki jo pooseblja Janez Janša," je zapisal.
Kot pravi, gre za letošnji že tretji poraz desne sredine. Povzema, da so aprila izgubili na parlamentarnih volitvah, "kljub temu da je bila naša vlada zelo učinkovita in je beležila izjemne gospodarske uspehe ter smo izvedli številne projekte. Pred štirinajstimi dnevi smo izgubili bitko na predsedniških volitvah, kljub temu da je bil kandidat desnice boljši. Danes so se volivci odločili za sprejem treh zakonov, čeprav so bili argumenti proti sprejemu močnejši in razumnejši. Na slovenski desnici je potrebna temeljita samorefleksija o tem, kako naprej". Tonin je prepričan, da je letošnje leto pokazalo, da rezultati, kompetence in vsebina niso odločilne. "Vsake volitve, v katerih se neposredno ali posredno pojavi Janez Janša, postanejo iracionalne in emocionalne."
Janša pri dveh zakonih poražen v Grosuplju
Kot piše portal Svet24, se z vidika volilnih okrajev zemljevidi podpore oziroma nasprotovanja zakonom razmeroma lepo prekrivajo. Nasprotovanje noveli zakona o RTVS so izkazali v devetih volilnih okrajih, in sicer okrajih Škofja Loka 2, Mozirje, Ormož, Ptuj 1, Ptuj 3, Šmarje pri Jelšah, Novo mesto 1, Ivančna Gorica, Ribnica-Dobrepolje. V istih volilnih okrajih, piše Svet24, so zavrnili tudi novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, a so se pri tem vprašanju na stran opozicije postavili tudi v okrajih Slovenske Konjice, Šentjur in Ajdovščina.
"Zanimivo med njimi ni volilnega okraja Grosuplje, eni od trdnjav Janševe stranke SDS, kjer je na županskih volitvah tudi letos s 66,59 odstotka glasov močno slavil njihov kandidat Peter Verlič. V Grosuplju se je sicer nekoliko slabše pisalo noveli zakona o vladi, v primeru katere je za glasovalo 'le' 47,10 odstotka volivcev. V primeru novele zakona o vladi so večinsko nasprotovanje poleg v zgoraj navedenih volilnih okrajih izkazali še v okrajih Lendava, Lenart, Slovenska Bistrica, Velenje 2, Kranj 3, Škofja Loka 1 in Tolmin."
Predsednik Nove Slovenije je zaključil: "Kakšne bodo poteze drugih strank in predsednikov, ni naša stvar, je pa prav zaradi tega nujno in še pomembnejše, da v NSi opravimo temeljit razmislek in samorefleksijo o tem, kako naprej. Od korakov NSi je odvisna prihodnost desne sredine, ki si zasluži novih zmag, aktualna vlada pa potrebuje tudi resno alternativo."
Kmalu se je na Twitterju oglasil Janša in se odzval na Toninove besede. V krajšem zapisu mu je zabrusil, da "ko in če bo Nova Slovenija dejansko delala in postala to, kar obljublja, bo na volivah dobila vsaj 15 odstotkov in marsikaj bo lahko drugače. Dokler pa bo zgolj sledila sirenam in kritizirala tiste, ki se v teh razmerah še borijo, ter na mestu načel imela vinjeto, bo životarila pod 10 odstotki".
Na Toninov zapis se je odzval tudi Zvone Zinrajh, nekdanji član SDS iz Maribora. Kot je zapisal, se s Toninom strinja: "Desnica se je utopila v SDS posesivni agresivnosti desnega pola. Za silo drži glavo nad vodo le NSi. Reset nujen, sicer bo v nekaj letih desnico v parlamentu zastopala le ena stranka.“
Sicer pa se je po objavi zapisa na Tonina in njegovo stranko usulo iz skrajno desnega pola na družbenem omrežju Twitter. Kučanov hlapec, sramota ste, niste desni, šleva si, bedniki, kje ste bili med kampanjo, novi Pucko, Ljudmilin sindrom je le nekaj sporočil, ki so jih predsedniku Nove Slovenije namenili podporniki Janševe stranke.
Vrtovec: Potreben je temeljit pogovor
Poslanec NSi Jernej Vrtovec meni, da je po nedeljskem že tretjem zaporednem porazu desnice na referendumih potrebna vsebinska, vrednostna in kadrovska katarza. Potreben je temeljit pogovor, kakšna bi lahko bila nova paradigma med desno sredino in narodom, meni. Ugotavlja, da desna sredina nagovarja zgolj podeželje, v mestih pa izgublja podporo.
Vedno manj odstotkov desnica pridobiva v mestih, ugotavlja Vrtovec. Podeželju je sicer treba pomagati, a potrebna je samorefleksija, na kakšen način je desna sredina lahko konkurenčna na parlamentarnih volitvah čez štiri leta. "Jaz trdim, da je treba dati desni sredini upanje, drugačno kot je pa sedaj," je dejal v izjavi za medije ob robu seje DZ.
Problem nastane, ko se na volitvah in referendumih glasuje proti vrednostni komponenti in kadrovski selekciji ter ne glede na vsebino, opozarja. Krivce za to bi bilo malenkostno iskati, meni. Potrebno je iskati recepte za to, da se desna sredina okrepi. "Na način, kot ga poznamo zdaj, se žal ne bo okrepila," opozarja.
Dejal je, da mu je žal za volivke in volivce desne sredine, ker doživljajo poraz za porazom. Njihov glas ne pride do izraza, da bi lahko vodili državo, čeprav si to zaslužijo, ker jih ni malo, meni. "Programi, ki jih imamo, so zelo dobri," je izpostavil, kar se je po njegovem mnenju pokazalo v dveh letih, ko so sodelovali v vladi Janeza Janše. "Vladali smo zelo dobro, delali ogromno stvari na zelo dober način," je ocenil.
Zato je potrebna samoreflkesija, kot je tudi včeraj dejal predsednik NSi Matej Tonin. Da situacijo ocenijo in pogledajo, kako stojijo, in potem desnico na novo zastavijo - vsebinsko, vrednostno in kadrovsko. "Prav je, da si nalijemo čistega vina in povemo, da na tak način ne gre več," ocenjuje.
Na Toninovo oceno se je v nedeljo na Twitterju ostro odzval predsednik SDS Janez Janša. Vrtovec ocenjuje, da so ti dueli brezplodni. Toninov zapis je tehten, deloma samokritičen, meni. "Postavil pa je tudi nek nov standard," je dejal, da ugotovijo, da morajo marsikaj spremeniti v tem načinu igranja.
Desna sredina ima tako po njegovem mnenju štiri leta časa, da se reorganizira, naredi neke nove platforme, ki bi lahko dajale upanje, da bo čez štiri leta konkurenčna, je še ocenil.