V tednu po največjih protestih za zaščito okolja in omilitev podnebne krize se je zgodilo veliko. In nič. Evropska unija bo v naslednjih petih letih namenila 3,5 milijona evrov več za letalske prevoze kot v prejšnji petletki. Nemčija, ki prispeva dva odstotka globalnih emisij, je obljubila, da bo do leta 2023 namenila 54 milijard evrov za ukrepe podnebne zaščite, med drugim za boljši in cenejši javni železniški promet ter za ukinitev kurilnega olja za ogrevanje stavb do leta 2026. Nemški Zeleni in okoljevarstveniki so nad premalo resnimi in ambicioznimi ukrepi razočarani.
Tudi Viktorija Kos, članica gibanja Mladi za podnebno pravičnost, pravi, da je razlogov za odhod na ulice veliko. "Še vedno imamo občutek, da se nas ne sliši, da odločevalci ne nas ne znanosti ne jemljejo resno," pove, da bodo, dokler bo tako, vztrajali. "Združeni z delavci in delavkami ter vsemi, ki si želijo, zaslužijo in se borijo za dostojno življenje na ohranjenem planetu."
Deseterica zahtev odločevalcem
Skupina Mladi za podnebno pravičnost, ki je glavni koordinator današnjih štrajkov v vsaj 14 krajih po Sloveniji, je oblikovala deset zahtev vladajočim politikom in oblastnikom. Poudarjajo pomen pravičnega prehoda in globalne razsežnosti podnebne krize, ukrepov in ravnanj. Zahtevajo, da se za vsaj 40 odstotkov zniža emisije v prometu do leta 2040 glede na leto 2005, letno zagotovi vsaj 1500 javnih, energetsko visoko učinkovitih najemnih stanovanj, pripravi načrt za pravičen prehod za vse delavke in delavce ob zaprtju TEŠ in Premogovnika Velenje do leta 2030 ter načrt za zeleno in socialno prihodnost regije. Pozivajo tudi k večji vključitvi podnebnih tem v učne načrte, državno zajamčena zelena delovna mesta na področju skrbi za posameznika, skupnosti in za okolje, uvedbo štiridnevnega delovnega tedna in ukrepe za prehod v sonaravno kmetijstvo.
Tudi mladi v Mariboru zahtevajo prihodnost
Koalicija mladih, ki danes stopajo na ulice mesta, je širna in pestra, podporo mladim nudita Iniciativa mestni zbor in gibanje Mladi za podnebno pravičnost, poskrbeli so tudi za izdelavo plakatov, ki običajno postrežejo z dobro mero inovativnosti. Podnebni štrajk se bo pričel pet do poldneva na Grajskem trgu.
Vsi, ki bi radi vedeli več o znanosti podnebnih sprememb, pa lahko v torek, 1. oktobra, ob 19. uri v Vetrinjcu prisluhnete predavanju o trenutnem stanju Zemlje, o vplivu človeka na okolje in različnih scenarijih razvoja dogodkov glede na stopnjo trenutno sprejetih ukrepov. (ank)