Pokrito smučišče, ste resni?!

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pokrito smučišče v razsipnem Dubaju
Ahmed Jadallah

Ljudje imamo res nenasitne apetite. V marsičem, pravzaprav skoraj še najmanj v hrani. Bolj kot najesti se ne moremo! Na marsikaterem drugem področju pa skoraj ni meja.

Slišal sem govorice. Še vedno jim kar malo težko verjamem, da naj bi nekje na Joštu pri Kranju gradili pokrito smučišče. Saj ne vem, ali bi se človek zjokal ali smejal! Ampak zadnje iz obupa. Z ekonomskega stališča gledano, bi bila to morda res dobičkonosna naložba. Snega je vse manj, so blizu velikemu kraju, vedno se bodo našli ljudje, ki bodo imeli dovolj denarja za takšno - ne poceni - smučarijo. Pa zaposlitev gradbenega podjetja, davki državi ... In ne vem, kje naj začnem z argumenti proti. Toliko jih je, tako očitni so, da ne morem verjeti, da bi kdo tak projekt sploh poskušal uresničiti. Ali smo res izgubili kompas?

Smo v procesu, ko se nam podnebje že skoraj nepovratno spreminja na slabše. Polna usta imamo zelenega prehoda, obnovljivih virov energije, zmanjšanja izpustov in podobnega. Vsaka gradnja je poraba velike količine energije. Zato bi morali biti zelo previdni pri tem. Vsaka velika pozidana površina zmanjša absorpcijo padavin v tleh, poveča akumulacijo toplote in kasnejše sproščanje te v okolico. Vsaka nova pozidana površina nepovratno uniči del okolja. In če že, naj bo torej v splošno ljudsko dobro, ne pa za samo nekaj izbrancev, ki bi si to lahko privoščili, hkrati pa s tem prispevali k slabšanju stanja za vse naokoli. Tak objekt golta energijo, brez tega ne more delovati. Z njim ne bomo zmanjšali energijske porabe, ampak jo bomo samo povečali. Če želimo zmanjšati izpuste, moramo biti zelo previdni in selektivni pri proizvodnji, prometu, zidavi ..., sicer ne bo nič z zelenim prehodom. Zeleni prehod ni, da nameščamo toplotne črpalke, sončne elektrarne, vetrnice, ampak da hkrati porabimo manj energije kot zdaj! Žal drugače ne bo šlo.

Seveda pa tistim, ki si obetajo dobiček, najbrž za to ni mar. Tudi pri gradnji trgovinskega središča Aleja v Ljubljani so bila usta investitorjev polna zelenja in ne vem še česa, da je človek dobil občutek, da bo namesto stavbe pravzaprav tam park! Pojdite pogledat, tako v opomin - ne vem, če človek lahko tam dobi drugačen vtis, kot da je sredi betonskega kolosa. Nekaj dreves in zelenic je le v posmeh.

In če je pri projektu tega smučišča govora o potencialu turizma in o delovnih mestih - razmislite sami. Za nekaj časa že, ko pa bo zmanjkovalo vode, te za zasneževanje ne bo. Le zakaj ne bi tega posodobili v že obstoječih okoljih?! Če bomo na tesnem z energijo, ali bo tak center imel prednost pred drugimi uporabniki? Ne uničujmo vendar naše Slovenije z nečim, kar ne bo v dobro nam, prebivalcem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta