Če Aleksandra Pivec ne bo odstopila, poslanci predlagajo, da ji svet stranke konec avgusta izreče nazaupnico. Na današnjem sestanku od predsednice niso izvedeli nič drugega, kar ne bi vedeli že iz medijev. Konkretnih odgovorov ni bilo, še pravijo poslanci.
{twitter}https://twitter.com/ZanaVertacnik/status/1292812767590850561{/twitter}
Poslanci DeSUS od Pivčeve pričakujejo odstop z mesta predsednice, sicer svetu predlagajo nezaupnico
Poslanska skupina DeSUS predsednici stranke Aleksandri Pivec, s katero se je danes sestala, predlaga takojšen in nepreklicen odstop z vrha stranke. Če tega ne bo storila, svetu DeSUS predlagajo, da ji izreče nezaupnico. DeSUS je pod vodstvom Pivčeve postala stranka afer, česar poslanci ne morejo sprejeti, pravi vodja poslanske skupine Franc Jurša.
Jurša je po srečanju poslanske skupine s Pivčevo spomnil, da je Pivčeva zmagala na januarskem kongresu prav zato, ker je zagotovila konsolidacijo stranke. Ta cilj pa ne le, da ni bil dosežen, ampak se od njega celo oddaljujejo.
Poslanci ji na podlagi tudi javno izpostavljenih zadev ne verjamejo. "Kot visoka državna funkcionarka je dolžna plačevati svoje račune," je poudaril Jurša. Pivčeva po njegovih navedbah v vseh mesecih od prevzema predsedniške funkcije tudi ni dajala pomena poslanski skupini.
Ministrica za kmetijstvo in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec se je znašla pod plazom očitkov zaradi nejasnih plačil gostovanj na terenu. Mediji so izpostavili junijska obiska na Krasu in v Izoli.
Pivčeva je po besedah poslanca Branka Simonoviča danes sicer želela pojasniti okoliščine nočitev v hotelu v Izoli, ko je bila junija gostja Občine Izola. Vendar poslanci menijo, da bo jasen odgovor o tem dala Komisija za preprečevanje korupcije.
Poslanec Robert Polnar je povedal, da Pivčeva danes na očitke ni konkretno odgovorila, je pa ubrala značilno taktiko v takih primerih, in sicer relativizacijo zadev: "Vse je dovoljeno, filozofija sprejemljivosti vsega je na pohodu." Dodal je, da mu je izpod ravni osebnega dostojanstva, da se ukvarja z računi Pivčeve, saj ga to tudi ne zanima. A skrbi ga, da se ta oseba ne zaveda, da je dolžna svoje račune plačevati sama.
Poslanci da "niso bili pripravljeni sprejeti njenih argumentov"
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je po sestanku s poslansko skupino, ki jo poziva k odstopu, dejala, da je za odločitev o tem, ali bo pozivu sledila ali ne, še prezgodaj. Meni, da je treba prej razmisliti o tem, kaj je najboljše za stranko. Zato bo vodstvo stranke še ta teden zahtevalo pogovor s poslansko skupino o prihodnosti stranke.
"Ne gre za vprašanje mojega odstopa, ampak za vprašanje prihodnosti stranke. Zato je treba razmisliti, kaj je dobro za stranko, za njeno prihodnost in potem sprejemati nadaljnje odločitve," je na novinarski konferenci povedala Pivčeva. Ob tem pa dodala, da je "stranka več kot vodstvo in poslanska skupina, naše članstvo je širše in prihodnost stranke mora biti v prvem planu vseh".
Če bo šla odločitev stranke v smer, da mora odstopiti, pa se bodo pogovarjali tudi o sklicu kongresa, na katerem bi imenovali novo vodstvo.
Pivčeva je danes še dejala, da je na sestanek poslanske skupine "prišla z vsemi dokumenti", da je prinesla vse račune, pripravila kronologijo dogajanja in drugo dokumentacijo, poslanci pa da danes "niso bili pripravljeni sprejeti njenih argumentov". "Po zaključku sestanka so mi vso pisno dokumentacijo vrnili," je dejala in zato sklepa, da jih dokazi "niti niso toliko zanimali". Ponovila je tudi, da je vsa dokazila že poslala pristojnim inštitucijam in da je pripravljena prevzeti odgovornost, če bi ugotovili nepravilnosti.
Kaj je Aleksandra Pivec povedala v nedavnem intervjuju za Večer?
Na glasovanje o nezaupnici ste pripravljeni? Sploh če vse skupaj damo še v kontekst nezadovoljstva, ki je prihajalo iz določenih pokrajinskih odborov.
"Takrat se je veliko poročalo o negativnih klicih s terena. Če smo iskreni, nezaupnico je dal le en, celjski pokrajinski odbor. Iz ljubljanskega pokrajinskega obora, bila sem prisotna na seji, še danes nimamo nobenega zapisnika. Vse, kar so posredovali medijem, je bilo neuradno. Zapisnika še danes nimamo, postavlja se vprašanje sklepčnosti, ki ga bo preverila pravno-statutarna komisija. Trije odbori, Podravje, Severna Primorska in Koroška, so izrazili podporo. Pomurski odbor je na koncu sklenil, da se na svetu stranke pogovorimo o izvedbi klavzure oziroma programskega kongresa stranke v poznojesenskem času. Drugi pokrajinski odbori pa formalno niso zasedali. Dolenjski odbor je odprl vprašanje, ali ostati v koaliciji. Če se to vprašanje povezuje z mano osebno, sem večkrat povedala svoje jasno stališče. V to koalicijo nismo vstopili na željo predsednice. Povedati moram, da sem bila ena tistih, ki smo imeli izjemne zadržke do vstopa v koalicijo. Prve pogovore o vstopu v koalicijo je opravil minister Gantar. Poslanci so takoj podali stališče, da želijo v koalicijo. Sama sem rekla, da bomo to preverili na dveh najpomembnejših organih stranke, na izvršnem odboru in svetu stranke. Rekla sem tudi, da če ne bo vsaj 80 odstotkov članov izvršnega odbora in sveta stranke za to, da vstopimo, jaz kot predsednica stranke ne peljem stranke v koalicijo. Vse, kar bi bilo manj, bi lahko pomenilo razkol v stranki. Odločitev na koncu je bila 90:10 za vstop v koalicijo, resda na podlagi doseženega v koalicijski pogodbi. Takoj ko bo odločitev stranke drugačna, bom seveda temu sledila."
CELOTEN intervju si preberite TUKAJ