Promet na ljubljanskem letališču je vse bolj živahen, pri številu oskrbljenih potnikov se nadaljuje pozitiven trend rasti, sporočajo z družbe Fraport Slovenija. Tako je v prvih štirih mesecih letošnjega leta prek Brnika potovalo sedemkrat več potnikov kot lani v enakem obdobju, okrevanje prometa pa je v skladu z napovedmi upravljalca letališča in primerljivo z okrevanjem mednarodnega prometa v Evropi.
Prejšnji mesec so na ljubljanskem letališču oskrbeli 70.124 potnikov, skoraj osemkrat (668 %) več kot aprila 2021 in tako že skoraj dosegli ravni obsega prometa v lani prometno najmočnejšem avgustu. V prvih štirih mesecih leta je skupaj prek Brnika potovalo 198.079 potnikov, kar sedemkrat več (596 odstotkov) kot v enakem obdobju lani. Znatnejše okrevanje prometa v zadnjih mesecih spodbuja sproščanje vstopnih omejitev v evropskih državah in po svetu ter s tem povezano okrepljeno povpraševanje po letih, v aprilu je večja rast tudi na račun močnega začetka čarterske sezone.
Tovorni promet cveti in v zadnjih mesecih beleži rekordne vrednosti, so dodali, saj so v primerjavi z enakim obdobjem lani v zadnjih štirih mesecih s skupno količino 10.493 ton oskrbljenega tovora zabeležili 16-odstotno rast. Visoka pričakovanja so tudi za višek poletne sezone, ko bo ponudba letov bistveno večja kot lani, napovedujejo, obeta se tudi močna čarterska sezona. Na prometno intenzivno obdobje se pripravljajo z usposabljanjem dodatnega kadra, predvsem v oskrbi potnikov in letal.
Okrevanje v skladu z napovedmi
Realiziran potniški promet v prvih štirih mesecih leta 2022 dosega 40 odstotkov obsega prometa iz primerljivega obdobja v letu 2019, pred nastopom pandemije covida-19. Stopnja okrevanja je v skladu z napovedmi Fraporta Slovenija iz konca preteklega leta, kljub manku potnikov, ki so jih obetale povezave z Rusijo in Ukrajino in so bile prekinjene oziroma odpovedane zaradi vojne v Ukrajini.
V primerjavi z nekaterimi drugimi letališči je rast potniškega prometa sicer počasnejša, a ta po strukturi prometa niso primerljiva z Brnikom. Upravnik letališča izpostavlja predvsem, da v Sloveniji nimamo masovnih turističnih produktov, zdomskega prometa in notranjih letov.
Letos do podvojenega števila potnikov
Po trenutnih napovedih bo prek ljubljanskega letališča letos potovalo okoli 880.000 potnikov, kar bi predstavljalo 104 odstotke več kot lani, vendar še vedno 49 odstotkov manj potnikov kot leta 2019. Po napovedih združenja letališč ACI World bo promet na predkoronske ravni okreval šele leta 2026. Če bodo okoliščine ugodne, takšna pričakovanja veljajo tudi za ljubljansko letališče.
Večja izbira počitniških destinacij s čarterskimi leti
Čarterski potniki so lani predstavljali petino vsega potniškega prometa na letališču, a pri Fraportu Slovenija pričakujejo, da bo letos tovrstnega prometa še več. V ponudbi turističnih agencij, ki organizirajo poletne čarterje z ljubljanskega letališča, bodo po zdajšnjih napovedih najbolj priljubljene destinacije v Turčiji, Španiji, na številnih grških otokih, Jordaniji, na Madeiri, Egiptu, na Malti, na Azorih, Tuniziji, Črni gori, Albaniji, na Nizozemskem, Italiji, na Islandiji, Latviji in na Zanzibarju.
"Potniški promet na ljubljanskem letališču beleži zdravo rast. Prevozniki na okrepljeno povpraševanje po letih odgovarjajo z dodajanjem frekvenc, njihovi vozni redi so stabilni. Veseli nas, da v poletni sezoni potnikom lahko ponudimo bogato mrežo direktnih povezav, prek katerih je s povezovalnimi leti mogoče doseči praktično cel svet. Široka bo tudi izbira počitniških destinacij, za katere računamo, da bodo pomembno prispevale k obsegu realiziranega prometa. Pričakujemo, da bomo s pomočjo prometno močnih poletnih mesecev na koncu leta 2022 podvojili lanski promet," je pred nastopom viška poletne sezone dejala poslovodna direktorica Fraporta Slovenija Babett Stapel.
S 15 prevozniki na 19 destinacij
V poletnem voznem redu, ki je trenutno v veljavi, bo mogoče v vrhuncu sezone potovati s 15 prevozniki neposredno na 19 destinacij. V najbolj prometnem avgustu je predvidenih 140 letov na teden (v enakem obdobju lani jih je bilo na voljo 80). Najbolj sveža pridobitev mreže letov je vrnjena povezava Lufthanse v München z dnevnimi leti.
Predvidoma konec maja bo ponudbo letov v London z leti na Heathrow dopolnil British Airways, mesec kasneje pa bodo ponovno na voljo leti prevoznika Israir v Tel Aviv in Air Montenegra v Tivat. Dvakrat dnevne lete na pariški Charles de Gaulle z junijem napoveduje Air France, ki trenutno ponuja en let na dan. Pariz, kamor dvakrat tedensko na letališče Orly leti tudi nizkostroškovnik Transavia France, naj bi bila tako destinacija z največjo frekvenco letov z ljubljanskega letališča. Po številu letalskih sedežev trenutno največjo kapaciteto letenja ponuja prevoznik Turkish Airlines z 10 leti na teden v Istanbul. Opravlja jih s 182-sedežnim letalom airbus A321. Pogosteje bo z julijem z ljubljanskega letališča letel flydubai, ki bo s pet letov tedensko prešel na dnevno letenje v Dubaj.
Rekordna rast tovornega prometa
Na področju oskrbe tovornega prometa ljubljansko letališče letos beleži rekordno rast. Absolutni mesečni rekord tovora, ki se oskrbi v tovornih terminalih Fraporta Slovenija in ekspresnih prevoznikov, zabeležen oktobra 2017 (2.826 ton), je bil presežen v marcu z 2.872 tonami tovora in aprilu s 3.035 tonami tovora. V prvih štirih mesecih leta so v primerjavi z enakim obdobjem lani s skupno količino 10.493 ton oskrbljenega tovora zabeležili 16-odstotno rast (povprečna rast v zadnjih sedmih letih je bila 6-odstotna). "Tovorni promet je bil za letalsko industrijo svetla točka v času pandemije covida-19. Nove dimenzije rasti, ki jih na ljubljanskem letališču beležimo v zadnjem obdobju in jih poganja močna svetovna blagovna menjava, so navdušujoče," je komentirala Babett Stapel.
Poleg že omenjenih Air Montenegro trikrat tedensko leti v Podgorico, Air Serbia desetkrat tedensko v Beograd in dvakrat tedensko v Niš, Brussels Airlines petkrat tedensko v Bruselj, easyJet štirikrat tedensko v London, Gatwick, LOT Polish Airlines petkrat tedensko v Varšavo, Lufthansa dvakrat dnevno v Frankfurt, Swiss International Airlines dnevno v Zürich, Transavia trikrat tedensko v Amsterdam, Wizz Air pa dvakrat tedensko v Bruselj, Charleroi in trikrat tedensko v London, Luton.