Potem ko sta oba reprezentativna sindikata v Pošti Slovenije v preteklem tednu delodajalcu napovedala stavko s pričetkom v petek, 22. novembra, v vseh poslovalnicah Pošte, na vseh deloviščih, je dolžnost delodajalca, da takoj prične pogajanja, opredeljena v Zakonu o stavki, sporočajo iz Sindikata delavcev prometa in zvez (SDPZ). Poslovodstvo Pošte Slovenije na čelu z generalnim direktorjem Marko Cegnarjem je, kot navajajo v SDPZ, na današnji popoldanski sestanek povabilo le Sindikat poštnih delavcev (SPD).
"Delodajalec nam je vseskozi zagotavljal, da so njegov namen in cilj pogajanja, ki so skupna obema reprezentativnima sindikatoma v podjetju. To je tudi edina pravno vzdržna možnost, saj gre za skupne zahteve, ki jih ni mogoče drugače urediti v dveh ločenih dogovorih (ker bi oba dogovora veljala hkrati za vse zaposlene, saj sta oba sindikata reprezentativna). Skupna pogajanja si želijo tudi v drugem sindikatu SPD," menijo v SDPZ. Glede na dejstvo, da je bil danes ob 14. uri na pogajanja povabljen le sindikat SPD, so delodajalca opomnili, da morajo biti stavkovna pogajanja skupna in da pričakujejo vabilo. A so dobili odgovor, da danes ne potekajo stavkovna pogajanja: "Glede očitka o ločenih pogovorih s sindikatom vas seznanjamo, da je sestanek 12. 11. 2024 s sindikatom SPD sklican z namenom nadaljevanja pogovorov o izboljšanju predloga aneksa k Dogovoru za izboljšanje pogojev dela (Dogovor 2024)."
V SDPZ menijo, da to ne drži, saj da so potekala pogajanja o stavkovnih zahtevah drugega sindikata (ki so tudi zahteve SDPZ), pogajanja na delodajalski strani vodi vodja pogajalske skupine za stavko, da gre za stavkovna pogajanja, pa izhaja tudi iz vabila, ki ga je prejel SPD. V SDPZ še opozarjajo na namig, da naj bi zunanji pravni svetovalec Pošti Slovenije podal mnenje, da so določeni deli njihovih zahtev za stavko v neskladju z zakonodajo: "Ob tem že vnaprej izpostavljamo, da menimo, da to ne drži, dodajamo pa tudi, da mnenje pravnika ob napovedi stavke ne daje podlage in izgovora delodajalcu, da se s sindikatom ne pogaja, saj mu zakon tega pooblastila ne daje. Če bi bilo tako, v Sloveniji ne bi bila možna nobena stavka, saj se vedno lahko najde pravnik, ki izrazi mnenje, da gre za nezakonito stavko, in bi se s tem zadeva zaključila. Morebitno nezakonitost stavke ugotavlja zgolj in samo sodišče," so ogorčeni v SDPZ, kjer pričakujejo takojšnjo prekinitev ločenih pogajanj in sklenitev skupnega dogovora glede vseh vprašanj, ki se tičejo varstva pravic zaposlenih na Pošti Slovenije in v podjetju IPP.