Slovenski medijski trg bo kmalu bogatejši za nov informativni portal. Potem ko so iz družbe United Media konec januarja napovedali, da se pripravljajo na zagon novega informativnega portala, bo N1 po naših informacijah zaživel v naslednjih nekaj dneh. "Ustvarjali bomo informativni portal, ki bo bralcem in gledalcem poglobljene, športne in druge vsebine ponujal čim pogosteje tudi v realnem času. Ocenjujem, da bo prihod tako kredibilne blagovne znamke, ki je že uspešna v regiji in ki predstavlja neodvisno, profesionalno in objektivno novinarstvo, imel pozitiven vpliv na celoten slovenski medijski prostor in samo skupnost," napoveduje direktorica in odgovorna urednica N1 Slovenija Katja Šeruga, ki je ob sebi zbrala tudi nekatere izkušene in že uveljavljene novinarje, med drugim Meto Roglič (prej Dnevnik), Suzano Lovec (Pop TV), Miho Orešnika (Kanal A), Staša Zgonika (Mladina) …
Kot je znano, se je zgodba medija N1 začela leta 2014 v Srbiji, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini. Družba ima sedež v Luksemburgu, produkcijske centre za televizijske programe in uredništva spletnih portalov pa v vseh državah, kjer deluje. V redakcijah v Beogradu, Zagrebu, Sarajevu in Luksemburgu je pred zagonom slovenskega uredništva zaposlovala okoli 360 ljudi. N1 je od svoje ustanovitve tudi ekskluzivni partner medijske hiše CNN, partnerska pogodba pa omogoča prenos vsebin, torej prispevkov, člankov, intervjujev, oddaj, dokumentarnih filmov …
"Pri vstopu N1 na slovenski medijski trg gre za naravno ekspanzijo, saj je njegov lastnik s svojimi kabelskimi in medijskimi storitvami že prisoten v Srbiji, na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Severni Makedoniji in Črni gori. N1 se je v tem prostoru že uveljavil kot močna medijska in novinarska blagovna znamka in je v drugih državah tudi zelo cenjena, med drugim je prejela veliko domačih in mednarodnih novinarskih nagrad. Nima slovesa, da bi bila bodisi tabloidna bodisi podaljšek neke neposredne politike ali zgolj lastniških interesov," prihod N1 na slovenski medijski trg komentira profesor z ljubljanske fakultete za družbene vede Marko Milosavljević.
Kakšne vsebine pričakovati?
N1 v Sloveniji (še) ne bo ponujal televizijskega programa kot drugod v regiji. Na voljo bo informativni portal z brezplačnimi vsebinami, uredništvo pa bo pripravljalo tudi številne videovsebine in zaenkrat dve oddaji dnevno. V skupnem ljubljanskem uredništvu bo deloval prav tako kadrovsko okrepljeni Sportklub, ki si je zagotovil številne pravice za športna tekmovanja. V skupino United Group, ki jo je ustanovil Dragan Šolak, sicer poleg N1 in Sportkluba spada še operater Telemach, v regiji, tudi v Grčiji in Bolgariji, pa velja za vodilnega ponudnika telekomunikacijskih in medijskih storitev. Prihodki družbe so se lani povečali za 56,5 odstotka na 1,16 milijarde evrov, konec letošnjega prvega četrtletja pa je imela skupina približno 11 milijonov uporabnikov.
In kakšen vpliv bo imel prihod portala N1 na slovenski medijski prostor? "Glede na trenutne informacije o N1 Slovenija lahko ocenim, da gre za zelo resen medijski projekt, ki pa hkrati vendarle ne bo ogrozil primata Pro Plusa, ki ima s svojimi okoli 55 milijoni evrov oglaševalskih prihodkov najmočnejši medijski položaj pri nas, prav tako ne bo bistveno posegel na področje drugih korporacij, kot je Odlazkova medijska mreža s številnimi revijami, radijskimi postajami, lokalnimi časopisi … N1 je namreč tudi po profilu drugačen, bolj kakovosten medij, kot načeloma bolj komercialni mediji Odlazkovih družb," odgovarja Milosavljević. Po njegovem mnenju bo tako kot pri kadrih verjetno prišlo do delne prerazporeditve oglaševalskih sredstev, predvsem na področju digitalnih, spletnih medijev.
Varuh konkurence primera N1 Slovenija ni presojal
Spomnimo, da se je skupina United Group ob nakupu hrvaške televizije Nova TV zanimala tudi za prevzem slovenske medijske družbe Pro Plus (Pop TV, Kanal A, Voyo, 24ur.com …), a ji posla na koncu, ko je zadevo presojala agencija za varstvo konkurence, ni uspelo zaključiti. Varuh konkurence vstopa portala N1 v slovenski medijski prostor pa ni presojal. "Ob vstopu novega podjetja na trg ne gre za koncentracijo, saj ne prihaja do združitve ali prevzema drugega podjetja, tako da presoja vstopa novih deležnikov ni v pristojnosti agencije. Vstop novega konkurenta je v splošnem celo dobrodošel, saj novi konkurent praviloma sproži tekmovanje v ceni in kakovosti ponudbe, zaradi česar imajo korist kupci oziroma potrošniki. V primeru poizkusa prevzema podjetja Pro Plus s strani United Group je šlo za tipično koncentracijo, ki jo je agencija presojala na osnovi priglasitve prevzemnika," so nam sporočili z AVK.
Da je N1 zelo pomemben medij na področju javnega interesa, se je v zadnjih letih izkazalo zlasti v Srbiji. Kot pravijo naši tamkajšnji sogovorniki, je N1 v Srbiji edini neodvisni televizijski program, v katerem se lahko sliši kritika oblasti, se poroča o protestih ali stavkah delavcev, četudi je na voljo zgolj v kabelskem sistemu. "Antenska" televizija je namreč v Srbiji še vedno glavni vir informacij za preko 80 odstotkov državljanov.