Z vajo Preskok 2020 je Slovenska vojska (SV) pokazala, da je živa in dobrodošla, saj se ljudje z njo počutijo varno, je ob zaključku vojaške vaje Preskok 2020 dejal obrambni minister Matej Tonin. Od enajstega maja je trajalo usposabljanje pripadnic in pripadnikov SV v delovanju v kriznih pogojih na širšem območju po državi. V okviru vaje z najkrajšim načrtovalnim časom se je urjenje odvijalo tudi na težko prehodnih zemljiščih zunaj vojaških vadišč in strelišč, pri čemer je načelnik generalštaba Robert Glavaš izrazil ponos, da je bila vojska v tako kratkem času in v posebnih razmerah sposobna z "odliko načrtovati, organizirati in izvesti obsežen cikel vaj". Taktične vojaške aktivnosti, namenjene preverjanju in nadgrajevanju sposobnosti delovanja sil SV, je skupno podprlo 59 občin.
Izpopolnjevali tudi manko iz preteklosti
"V letu 2020 bi moralo biti izvedenih okoli 95 vojaških in drugih vaj obrambnega sistema in sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, od tega 75 vojaških, v glavnem mednarodnih. Te vaje so odpadle in tako se je pojavilo obdobje, ko naenkrat aktivnosti ni bilo," okoliščine v času boja zoper covid-19 pojasnjuje predstojnica katedre za obramboslovje na ljubljanski fakulteti za družbe vede dr. Maja Garb in izvedbo vaje ocenjuje kot ustrezno rešitev. "Šlo je resnično za usposabljanje vseh oblik delovanja in podpore, ki ju lahko SV uporablja kjerkoli in kadarkoli," izpostavlja prednosti. Iz ciljev vaje strokovnjakinja s področja obramboslovja prepoznava, da je šlo za usposabljanje iz nekaterih elementov, ki sicer niso v oceni pripravljenosti SV, se pa preverjajo v certificiranju za udeležbo na vajah. Opomni, da so pred leti v SV prav s tem na taktičnem področju imeli težave: "V ciljih te vaje je bil taktičen element posebej izpostavljen. Zdi se, da so skušali poiskati vse, iz česar se v preteklosti niso usposabljali, kje so bile pomanjkljivosti, in so načrt vaje prilagodili za ta področja."
780 milijonov vreden sveženj kmalu v DZ
Vajo Preskok so si ogledali predsednik republike Borut Pahor, premier Janez Janša in tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Ta je včeraj napovedal, da v parlamentarno proceduro v prihodnjih mesecih prihajajo za vojsko pomembni zakoni. "Uredili bomo vaš status tudi po 45. letu, podporo v državnem zboru imamo. Z zakonom bomo zagotovili tudi 780 milijonov evrov sredstev za investicije v SV," pa je Tonin napovedal spremembe zakona o obrambi in zakona o investicijah na obrambnem področju ter poudaril pomembno vlogo politike, da vojski ob urejenem statusu po 45. letu zagotovi tudi boljše materialne in delovne pogoje za dolgoročen razvoj. Podporo v državnem zboru je za zakon o obrambi že našel, drugi, ki po navedbah ministrstva predstavlja največji investicijski paket v zadnjem desetletju, pa je medresorsko usklajen in ga bo vlada sprejela v sredo, od koder bo šel v parlamentarni proces.
Ljudje so pripadnikom dajali dodaten zagon
Na vaji je pripadnike spremljala tudi svetovalka za psihološko dejavnost poveljstva sil Romana Rupar, ki nam je pojasnila, kako obremenilne so tovrstne aktivnosti za sodelujoče na vaji. "Strašansko malo časa je bilo od takrat, ko so sprejeli odločitev o vaji, in do takrat, ko smo na teren poslali prve vojake. To je bil ogromen zalogaj za načrtovalce in operativni nivo," je povedala in razložila, da je del poveljstva ob prihodu na teren prevzel še psihološko skrb za vojake, kar je teža, ki jo nosijo do konca. Ob fizičnih naporih sodelavka SV izpostavlja dodano vrednost, stik s civilnim prebivalstvom. "To, kar so vojaki videli na terenih pri Halozah, Sv. Tomažu pri Ormožu, kako so jih ljudje sprejemali, jim je dajalo dodaten zagon," je izpostavila nekatere lokacije. Dodatno breme je prinesla skrb za upoštevanje ukrepov zoper virus, je povedala Ruparjeva. Izpostavila pa je: "Kljub temu da je bilo težko, se je med pripadniki na terenu ustvarila medosebna povezanost, pomagali so si in se motivirali."
Realizacija investicij odvisna od globine krize
Zeleno luč je načrtom prižgala koalicija, opozicijska Levica pa je medtem na podlagi medijskih poročanj zahtevala sklic skupne seje odborov za zdravstvo in za obrambo in pozvala k prekanaliziranju sredstev iz obrambe v zdravstvo.
Preskok 2020 v številkah:
282 tisoč evrov je trenutna stroškovna ocena vaje
67 dni trajanja vajo uvršča med najdaljše neprekinjene vaje SV
3500 pripadnikov je bilo posredno angažiranih za vajo, kar predstavlja večino sil v Sloveniji