Skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE) je objavila letno poročilo, iz katerega je razbrati, da so lani ustvarili 1,8 milijarde evrov prihodkov, kar je za sedem odstotkov več kot v letu 2019. Dosegli so 188 milijonov evrov dobička iz poslovanja (konsolidirani EBITDA), kar je sicer za 17 odstotkov več v primerjavi z letom 2019 in največ v zadnjih sedmih letih. Zaradi slabitev pa je imela skupina HSE lani 184 milijonov evrov bilančne izgube. Ta je v primeru družbe HSE, d.o.o, še višja in znaša 416,5 milijona evrov. V primerjavi z letom 2019 se je povečala za 227 milijonov evrov. Izgubo pripisujejo slabitvam dolgoročnih finančnih naložb družbe HSE v višini 314 milijonov evrov, od tega Teš 309,9 milijona in Premogovnik Velenje v višini 4,3 milijona evrov.
Dravske elektrarne Maribor podvojile dobiček
"Naše elektrarne so proizvedle kar 66 odstotkov vse električne energije v Sloveniji in dosegle tretjo največjo proizvodnjo električne energije v zgodovini HSE: 7.627 gigavatnih ur, od tega kar 52 odstotkov iz obnovljivih virov. Hidroelektrarne, ki delujejo pod okriljem Dravskih elektrarn Maribor in Soških elektrarn Nova Gorica (SENG), so lani skupaj proizvedle kar 70 odstotkov vse 'zelene' elektrike v Sloveniji, oktobra pa dosegle največjo mesečno proizvodnjo v zgodovini obstoja skupine HSE in zgodovinsko največjo dnevno količino proizvedene električne energije – kar 36,7 gigavatnih ur," so še zapisali v letno poročilo. Dravske elektrarne Maribor so preteklo poslovno leto sklenile s preko deset milijonov evrov, Soške elektrarne Nova Gorica pa s 4,8 milijona evrov čistega dobička.
S celjsko ECE in mariborsko Energijo plus na maloprodajni trg
Skupina HSE je lani vstopila v lastništvo energetske družbe ECE in na področje maloprodaje energentov za končne kupce. Spomnimo, da je HSE od Elektra Maribor v začetku junija letos kupil tudi večinski 51-odstotni delež mariborskega podjetja Energija plus. Oktobra lani so podpisali koncesijsko pogodbo za izgradnjo hidroelektrarn na srednji Savi. Najprej bodo v prostor umestili hidroelektrarne Suhadol, Trbovlje in Renke. Te bodo z letno proizvodnjo 350 gigavatnih ur nadomestile polovico proizvodnje električne energije iz nekdanje trboveljske termoelektrarne. Med naložbami izpostavljajo še prenovo HE Formin ter obnovo pretočnih polj in obratovalnih zapornic na dveh drugih dravskih elektrarnah, postavitev prve sončne elektrarne SE Hubelj v družbi SENG ter rekonstrukcijo dveh malih soških hidroelektrarn. Za investicije v zagotavljanje zanesljivosti in varnosti obratovanja proizvodnih enot je skupina HSE lani skupaj namenila 43 milijonov evrov.