Glavno vlogo v zelenem prehodu bo igrala tudi zelena infrastruktura. In zelene strehe so njen pomembni del. Čeprav se objekti praviloma začno pri temeljih, je dobro, če je ozelenitev strehe v mislih že ob začetku načrtovanja. Pojasnjujemo, kakšne so lahko zelene strehe, ter razbijamo mite, povezane z njihovo izvedbo, stroški in vzdrževanjem.
Poznavalci že vedo, da zelena streha ni le trend, temveč tudi rešitev za boljši zrak in zmanjšanje toplotnega učinka na objekt. Predvsem pa ne gre za novost; zelena streha je stara stoletja, že Rimljani so tako prekrivali svoje hiše, doživlja pa danes ta trend renesanso. Bujno porasle zelene strehe znižujejo stroške za ogrevanje in hlajenje, povečujejo pestrost živalskih vrst v urbanih okoljih in so naravni filtri za deževnico.
Osnova za zeleno streho je praviloma ravna streha. In če ravno streho dobro načrtujemo, ima ta veliko prednosti. Da bi se izognili zahtevnemu vzdrževanju, jo je pametno ozeleniti z rastlinami, prilagojenimi podnebju in količini deževja, izogibati pa se kaže rastlinam z zelo invazivnimi koreninami. Zelena streha absorbira deževnico, razbremeni kanalizacijsko omrežje in lahko posledično omili tudi poplave. Ker streho zaščiti pred vremenskimi vplivi, hkrati poveča tudi njeno življenjsko dobo. Predvsem pa kot dodatna plast izolacije pomembno pripomore k uravnavanju temperature v objektu.
Zelene strehe so še kako primerne tudi za strehe obstoječih objektov
Zelena infrastruktura je bistvenega pomena za kakovostno bivanje ljudi. Zelene strehe pomenijo tudi osrednji element Bauderjeve strategije za prehod na zeleno infrastrukturo. Tudi v podjetju Bauder poudarjajo, da zelene strehe pripomorejo k energetski učinkovitosti stavb z izboljšanjem toplotne izolativnosti objektov. "To zmanjšuje potrebo tako po ogrevanju pozimi kot tudi hlajenju poleti. Zelena streha zagotavlja tudi življenjski prostor za rastline in živali ter spodbuja biotsko raznovrstnost v mestnih okoljih. Prav tako pomaga izboljšati kakovost zraka in zmanjšuje učinke mestnih toplotnih otokov," pravi Tomo Žnidaršič iz podjetja Bauder.
Vrnitev dela izgubljene narave
Ni daleč od resnice, kar pravi sogovornik, da vsaka ozelenitev strehe v objekt vrne del izgubljene narave, ne nazadnje z vsako ozelenitvijo strehe nastane nov življenjski prostor na strehi.
Ekstenzivno ozelenjene strehe so med lažjimi, imajo tanjšo plast substrata in zahtevajo minimalno vzdrževanje. Primerne so za nizko vegetacijo, kot so mahovi, zelišča in trave.
Intenzivno ozelenjene strehe imajo debelejšo plast substrata (debelejšo od 20 centimetrov) ter omogočajo rast večjih rastlin in celo dreves. Hkrati imajo lahko urejene sprehajalne ali bivalne površine in jih je mogoče uporabljati kot vrtove. Zahtevajo več nege in vodne oskrbe, vendar tudi bolj pripomorejo k biotski raznovrstnosti.
Polintenzivne zelene strehe so hibridi in združujejo značilnosti obeh predhodnih vrst.
Komur to ne zadostuje, si lahko z Bauderjevo rešitvijo Biotop streho spremeni v majhen naravni raj. Vodna korita, zelenica, modelirana s substrati, kamni, prod, lubje in domače rastlinske vrste se povežejo v naravoliko življenjsko okolje, ki celo pticam, ki valijo na tleh, ponuja novo domovanje.
Glavni element v vseh sistemih je substrat, ki pomeni kakovostno rastno osnovo rastlinam, hkrati pa je tudi shranjevalnik vlage. Najpomembnejša karakteristika je gotovo prepustnost substrata, ki omogoča ustrezno hitro odvajanje presežne vode – s tem vedno omogoča optimalno vlažnost rastlinam. Če želimo dolgoročno zagotoviti ustrezno rastno podlago, mora substrat ustrezati tudi drugim zahtevam standarda L1131.
Za ozelenitve so idealni 15-stopinjski nakloni strehe. Intenzivne ozelenitve so tudi pri strešnih konstrukcijah brez padca neproblematične, medtem ko je treba ekstenzivne ozelenitve posebej načrtovati. Za strehe z nagibom nad petimi stopinjami se uporabljajo sistemi ozelenitve poševnih streh. Bauderjevi sistemi ozelenitev poševnih streh so možni do 25-stopinjskega nagiba strehe.
Višja naložba se povrne z dolgoročnimi prihranki
Argument zoper pomisleke pred višjo začetno naložbo so lahko dolgoročni prihranki, ki jih prinese ozelenitev strehe. "Čeprav so začetni stroški lahko višji, se zelene strehe poplačajo z nižjimi stroški energije in podaljšano življenjsko dobo strehe," poudarjajo v podjetju Bauder, ob tem pa dodajajo še, da je kakovost življenja izboljšana, ne le v objektu z ozelenjeno streho, ampak tudi v okolici takšnih objektov; zelene strehe izboljšujejo mestno okolje s povečanjem zelenih površin, zmanjšanjem onesnaževanja zraka in ustvarjanjem novih habitatov. Prispevek k varovanju podnebja je pomemben, saj zelene strehe zmanjšujejo izpuste ogljikovega dioksida z varčevanjem z energijo in tako blažijo učinke podnebnih sprememb.
Z dobrim premislekom so pomisleki odveč
Kot pravijo v podjetju Bauder, lahko izzive pri vzpostavitvi zelene strehe lahko delimo na tri glavne skupine:
Strukturne zahteve: Zelene strehe so težje od običajnih streh, zlasti če se odločamo za intenzivno ozelenjene strehe. Prvi pogoj v tem primeru je statična analiza sposobnosti objekta za prevzem dodatne obtežbe. Ob načrtovanju novega objekta je zato dobro o zeleni strehi razmisliti že na začetku.
Stroškovni vidik: Začetna naložba je pogosto višja od izvedbe tradicionalnih streh, čeprav se lahko dolgoročno povrne s prihranki pri stroških energije in poškodbe stavbe.
Upravljanje voda: Zelene strehe morajo imeti učinkovit drenažno-akumulacijski sistem, ki preprečuje zadrževanje vode in s tem morebitne poškodbe stavb. Čedalje bolj je namreč pomembno, ali in kako lahko razbremenimo meteorno kanalizacijo v primeru močnih nalivov – kar z ustrezno strukturo naše strehe.
Ekstenzivne zelene strehe zaradi narave rastlin zahtevajo malo vzdrževanja ‒ navadno so to kontrolni pregledi vsaj dvakrat na leto ‒, sicer pa občasno odstranjevanje plevela in nadzor drenažnega sistema.
Intenzivne zelene strehe zahtevajo pogostejše vzdrževanje, vključno z zalivanjem in nego rastlin. Vzdrževanje je mogoče zmanjšati z avtomatiziranim namakalnim sistemom. Pomembno je zagotoviti tudi varno vzdrževanje ozelenjenih streh, zato je ob izdelavi zelene strehe nujno vgraditi tudi varovalne elemente. Ti so lahko varovalne ograje, sistemi za sidranje z jeklenicami, sistemi z vodili in posamezna sidrišča kot varovanje pred padci.
Hramba deževnice in razbremenitev meteorne kanalizacije
Zelene strehe shranjujejo deževnico v vegetacijskem in substratnem sloju, kar pomaga razbremeniti sisteme meteorne kanalizacije, poudarja Tomo Žnidaršič. Vendar pa zahtevajo izbiro in izvedbo visokokakovostne hidroizolacije, ki bo zagotovila, da voda ostane nad nivojem hidroizolacije. Ker je hidroizolacija vgrajena v sistem (torej skrita), mora biti pravilno izbrana in (tudi) kakovostno izvedena. V takšnih primerih se lahko zagotavlja njena normalna življenjska doba, ki je več kot 25 let.
Zelena streha in sončna elektrarna? Dobra dopolnitev
Zelene strehe in fotovoltaični sistemi se dobro dopolnjujejo, saj vegetacija znižuje temperaturo okolja na strehi in s tem izboljšuje učinkovitost fotovoltaičnih sistemov. Hkrati zasaditev z rastnim substratom stabilizira (obteži) podkonstrukcijo sončne elektrarne, pomaga pa tudi zaščititi inštalacije fotovoltaičnih panelov pred ekstremnimi vremenskimi razmerami.
Da bi bila življenjska doba kar najdaljša, je zelo pomembno tudi dobro načrtovanje vzpostavitve zelene strehe. Pomembno je upoštevati te vidike:
Zgodnje načrtovanje: Vključitev zelene strehe je treba upoštevati v zgodnji fazi načrtovanja stavbe, da se ustrezno upoštevajo omenjene strukturne zahteve. Ozelenjene strehe namreč zahtevajo poseben protikoreninsko odporen tip hidroizolacije.
Primernost objekta: Zelene strehe so še posebej primerne za stavbe z ravnimi površinami, še posebej tam, kjer je delež zelenih površin majhen. Primerne so tudi za poslovne komplekse, stanovanjske stavbe, pa tudi za industrijske zgradbe in javne zgradbe.
Pomembni vidiki: Upoštevanje statičnih obremenitev, zagotovitev namakanja v primeru ekstremnih temperaturnih razmer, ustrezna drenažna učinkovitost sestave strehe, pa ne nazadnje naklon strehe in izbira rastlinskih vrst.
Znova kaže poudariti, da zelene strehe ponujajo trajnostno rešitev za urbana okolja in pomagajo izboljšati kakovost življenja v svetu podnebnih sprememb. Je pa ozelenitev, ob upoštevanju omenjenih pogojev, še kako primerna tudi za strehe obstoječih objektov.