Šurla: Levim in desnim političnim skrajnežem smo šli vedno na živce, tudi lani in letos

Va
19.05.2023 16:54

Pred 15 leti na današnji dan je začel izhajati tednik Reporter.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reporter

Politični magazin Reporter ima 15 let, minilo je že poldrugo desetletje razkrivanja političnih, gospodarskih, lobističnih ozadij po slovensko v tem tedniku. Prvič je izšel 19. maja 2008. Reporter je prišel po Magu, ki se mu je zgodil tajkunski prevzem in propad. "Levim in desnim političnim skrajnežem je Reporter šel vedno na živce. Zato ne lani ne letos, ko sta ministrstvo za kulturo obvladovala SDS in Levica, nismo prejeli nobenih državnih sredstev iz medijskega sklada," na obletnico za Večer komentira odgovorni urednik Silvester Šurla. V času, ko je tudi Reporter dosegljiv digitalno, vsak ponedeljek pa prav tako stara dobra klasika: v trafikah.

Silvester Šurla
Robert Balen

Šurla je začel v Magu, nadaljeval v Reporterju in lani izdal poučno knjigo Ozadje Reporterja in Maga, ki o slovenskih tridesetih letih (po)ve več, kot bi želeli akterji. Na kratko: Mag je bil premalo "na liniji", in nato Reporter. Ne dovolj desni v večni levo-desni, naši-vaši shemi. Zato je desna stran začela s strankarskimi glasili, naslednji korak je bila javna TV.

"Polarizacija, sovraštvo, to nikamor ne pelje," je Šurla v intervjuju za Večer lani, v supervolilnem letu, v katerem je nato Janez Janša odšel z oblasti, govoril o tukajšnjih nenormalizacijah. Politični razred je tudi tukaj in zdaj v glavnem še vedno isti, metode prav tako, šef opozicije je pravkar spet na najvišjih obratih. Pri Reporterju so v obletniškem tednu podkast posvetili precej absolutističnemu faktu, da je namreč Janša na čelu SDS že dolgih 30 let. Z Janšo ima Reporter naporen odnos. Najmanj od trenutka, ko se ni hotel pridružiti medijskim idejam šefa SDS, pove Šurla. Torej matrici, da naj bo na eni strani leva propaganda in na drugi desna. Ko se je začel dolgi pohod na RTV Slovenija, je odgovorni urednik Reporterja komentiral, da je edina normalna smer pač ta, da je politika čim dlje od nacionalnih medijev. "Da nas ne marajo tako levi kot desni, tako tisti, ki so na oblasti, kot v opoziciji, je za nas prej kompliment," pravi na rojstni dan medija, ki ga vodi.

Kje bo Reporter čez 15 let? Silvester Šurla: "Kaj bo z mediji čez 15 let, nihče točno ne ve. Bodo še obstajali in v kakšni obliki? Nekateri napovedujejo, da bomo tudi novinarji izumrli, da nas bo nadomestila umetna inteligenca. Vprašanje, če to drži. Človek ni stroj. Ni kot avtomobil na notranje izgorevanje, da bi ga zamenjal z električnim. Bo pa umetna inteligenca, tega se je treba zavedati, zagotovo do določene mere spremenila tudi medijsko industrijo. Tudi družbena omrežja so jo. Mediji, tudi Reporter, pa bodo obstajali toliko časa, dokler bodo imeli bralce, poslušalce in gledalce in bo njihov poslovni model vzdržen."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta