Pretekli četrtek je bilo s PCR testi potrjenih 1281 okužb, teden dni pred tem pa 1324. V četrtek 2. decembra je bilo potrjenih 1739 novih okužb, 25. novembra pa 2367.
Število aktivnih primerov okužb po oceni NIJZ znaša 16.576 (včeraj 16.700). V zadnjih 14 dneh je bilo na 100.000 prebivalcev potrjenih 785 okužb (včeraj 791), v sedmih dneh pa je bila v povprečju dnevno potrjena 1101 okužba (včeraj 1114).
Včeraj je bilo v bolnišnicah po državi hospitaliziranih 614 bolnikov s covidom-19, od tega so bili 204 na oddelkih intenzivne nege. Najmlajši hospitalizirani bolnik je star 18 let, najmlajši na intenzivni negi pa ima 27 let. Včeraj sta umrla dva pacienta s covidom-19.
Slovenija omikronu ne bomo "ušla"
Predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je dejala, da je v tem trenutku stanje "kar v redu", razen na oddelkih intenzivni, kjer "še ni tako, kot bi si ga želeli". V UKC Ljubljana je bilo danes manj kot 200 bolnikov s covidom-19, "kar je že svojevrsten rekord".
Opozorila je, da Slovenija ne bo "ušla" omikronu in da so zdaj vse oči uprte v Italijo. "Če bodo oni prišli dobro skozi, bomo tudi mi," je ocenila predstojnica infekcijske klinike. "Mislim, da je pri nas več omikrona, kot pa smo o tem seznanjeni, saj rezultatov ne dobimo takoj," je nadaljevala. Pojasnila je tudi, da klinika, ki jo vodi, za zdaj še ni bila obveščena, da bi že imela hospitaliziranega bolnika s to različico koronavirusa.
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović pa je povedala, da je pri omikronu zaščita pri prebolevnikih slabša. Zlasti za starejše je svetovala, da se cepijo tudi s poživitvenim odmerkom.
Glede druženj med prazniki pa je Beovićeva dejala, da je "najpomembneje, da se družimo z ljudmi, ki so cepljeni", kot drugi pomembni dejavnik za druženje, ki naj bi bil izpolnjen, pa je navedla "sveže testiranje". "Ne prejšnji dan, ampak tik pred dogodkom," je dodala.
Pritisk na bolnišnice zaradi omikrona lahko v prvem tednu novega leta
Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje in infektologinja Mateja Logar je pojasnila, da je inkubacijska dobra pri različici omikron krajša kot pri delti. Bolezen naj bi se pri tej različici tako razvila že v približno treh dneh, saj je pri omikronu potrebna manjša količina virusa, ta pa se nato v organizmu hitreje razmnožuje, še pravi Logarjeva. Zato bi se lahko širjenje omikrona začelo kazati že pred novim letom ali pa takoj po njem. Pritisk na bolnišnice bi se tako lahko po njenih besedah povečal spet konec prvega tedna januarja.
Jereb: Za čakanje na posodobljeno cepivo ne bo časa
Vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb
Pahor božične piškote prinesel na infekcijsko kliniko
Predsednik Borut Pahor se je s tradicionalnimi božičnimi piškoti letos oglasil tudi na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Kot je ob tem povedal, takšne tradicije služijo temu, da se spomnimo, da smo ljudje in moramo biti prijazni drug do drugega ter se obdarovati z majhnimi stvarmi.
"S takšnimi stvarmi si tudi pokažemo, kako potrebujemo eden drugega in pomagamo tistim, ki morda nimajo v življenju vsega tistega, kar ima večina. Hkrati se spomnimo na vse tiste, ki so trenutno v težjih pogojih, tudi v bolnišnicah. Gre za čas, ko mislimo eden na drugega," je ob predaji piškotov dejal Pahor.