Trgovanja in politična trenja v diplomaciji: Koga so blokirali v Svobodi in kakšnega aduta ima za OECD Klemen Boštjančič

DR
07.01.2025 14:49

Praznične igre okoli veleposlaniških mest v Golobovi vladi. Kaj se je dogajalo?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Glavni akterji slovenske zunanje politike
Sašo Švigelj

Vlada je pred prazniki imenovala več vodij diplomatsko-konzularnih predstavništev, med njimi več sodelavcev zunanje ministrice Tanje Fajon. Tako je denimo državnega sekretarja na MZEZ Marka Štucina vlada potrdila za veleposlanika na Dunaju, Samuela Žbogarja pa za vodjo slovenskega stalnega predstavništva pri ZN. O tem je prvi pisal portal N1. Žbogar je, kot je znano, v New York v OZN sprva odšel kot vodja posebne misije za nestalno članstvo Slovenije v Varnostnem svetu. Slovenija bo ta položaj zasedala še letos, konec 2025. bo temu organu tudi spet predsedovala. Boštjan Malovrh, ki je bil vodja misije v času slovenske kandidature za VS, se je vmes že preselil na veleposlaniško mesto v Peking. Med zanimivejšimi kadrovanji bo očitno tudi veleposlaniško mesto v Sarajevu. Kot smo pisali, to zanima ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksandra Jevška, ki bi v primeru odhoda v diplomacijo spadal v tako imenovano politično kvoto. Njegovemu predčasnemu odhodu iz ministrskega zbora nasprotuje premier Robert Golob. V tem primeru bi se Jevšek v Sarajevo lahko preselil šele pomladi leta 2026, če bodo volitve seveda redne. 

Samuel Žbogar v Varnostnem svetu
EPA

Kolateralna škoda zaradi vojne med Golobom in Pirc Musarjevo?

Veleposlaniška kadrovanja nemalokrat spremljajo tudi zakulisne politične igre. Portal Info360 je te dni pisal o tem, da naj bi bilo Gibanje Svoboda blokiralo dve kadrovski rešitvi. Prvo ime, ki ga na seznamu za potrjevanje na vladni seji ni bilo, je Miriam Možgan, navaja Info360. Nekdanja svetovalka predsednice republike, sicer pa tudi dolgoletna diplomatka, nekdaj novinarka, naj bi bila računala na veleposlaniško mesto na Irskem. Na MZEZ se je s tem namenom jeseni vrnila in zapustila predsedničin urad. Med premierskim kabinetom in ekipo Nataše Pirc Musar so, kot smo obširno pisali, številna trenja in konflikti, odnosi pa so se v zadnjem času spustili na najnižjo točko. Spomnimo: na Irskem je trenutno veleposlanik Stanislav Vidovič. Tja se je preselil, potem ko ga je zadnja Janševa vlada predčasno odpoklicala iz ZDA. Dublin je bil zanj "tolažilna nagrada", da iz te kadrovske operacije, s katero se naredili prostor za Toneta Kajzerja, ni nastala večja zgodba. 

Koga mika Pariz

Klemen Boštjančič
Matija Sušnik

Drugo ime, ki po navedbah Info360 ni bilo uvrščen v kvoto potrjevanja na seji vlade, je dolgoletni karierni diplomat Edvin Skrt, ki je na ministrstvu za zunanje zadeve zaposlen od leta 1993.  Fajon ga je kot najboljšo izbiro predvidela za veleposlanika pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v Parizu. A je njegovo imenovanje preprečil finančni minister Klemen Boštjančič. "Minister Boštjančič je nad izbiro Fajonove za predstavništvo v Parizu izrazil pomisleke, ker je na mesto veleposlanika OECD želela imenovati osebo, ki je po svoji funkciji diplomat, ne pa tudi strokovnjak s področja ekonomske in finančne politike, saj ne gre za klasično diplomatsko pozicijo," so zapisali na ministrstvu za finance. Službovanje v Parizu Saše Jazbec, nesojenega Boštjančičeve in koalicijske favoritke za vodenje Banke Slovenije, naj ne bi zanimalo. Tudi v preteklosti je bila sicer kdaj že praksa, da je ministrstvo za finance imelo besedo pri kadrovaju diplomata v OECD. Na OECD je bila denimo veleposlanica Irena Sodin, ki je bila državna sekretarka na ministrstvu za finance. Veleposlanica je postala leta 2017, štiri leta kasneje pa jo je zamenjal Peter Ješovnik, ki je v francosko prestolnico prav tako odšel z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za finance.

Spomnimo: postopek imenovanja veleposlanikov je tajen do pridobitve agremana države gostiteljice. Imenovanje oziroma postavitev novega veleposlanika podpiše predsednica republike. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta