Družba Adria Airways je na kranjsko okrožno sodišče vložila predlog za stečaj družbe. Predlog za stečajni postopek je poslovodstvo družbe vložilo zaradi insolventnosti družbe. Pristojno sodišče ima predviden tridnevni zakonski rok, v katerem odloči o začetku stečajnega postopka. Letalska družba je odpovedala tudi vse še predvidene polete.
"Preklicali smo operativno licenco Adrie Airways, po stečaju jim bomo vzeli še spričevalo letalskega prevoznika (AOC)," nam je povedal direktor agencije za civilno letalstvo (CAA) Rok Marolt. Ker stečaj razglasi sodišče, morajo za odvzem AOC še počakati, da gre družba v likvidacijo, Adria pa že sedaj ne more oziroma ne sme več izvajati komercialnega prevoza potnikov. Kot je nedavno pojasnil Marolt, letalski prevoznik v tem primeru ne sme prevažati niti tovora, saj spada to pod komercialni prevoz in s tem tudi pod operativno licenco.
Svet v letalstvu je majhen. Upniki Adrie, ki jim je družba ostala dolžna, bodo najverjetneje postali tudi upniki nove firme, če se bo ta ustanovila.
Počivalšek: Edini možen scenarij za Adrio Airways je stečaj
Edini možen scenarij za Adrio Airways je stečaj, saj država v podjetje s tem lastnikom in v takšnem finančnem stanju ne bo vlagala oziroma vstopala, je po današnji seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Po stečaju je kot možnost za ohranitev letalske povezanosti Slovenije s svetom izpostavil tudi ustanovitev nove družbe. Poudaril je, da je Adria za slovensko gospodarstvo in turizem pomembno podjetje, zato državi ni vseeno, kaj se z njo dogaja. A možnosti države so zaradi dokapitalizacij v preteklosti in zasebnega lastništva omejene, je spomnil. Po njegovih zagotovilih so se na gospodarskem in infrastrukturnem ministrstvu od pomladi dalje trudili, da bi prevozniku pomagali, a so od nemških lastnikov zahtevali vzdržen poslovni načrt, ki bi lahko bil temelj za kakršnokoli obliko pomoči. Počivalšek je ob tem spet okrcal "neodgovornega" lastnika in vodstvo podjetja, saj Adria še vedno ni objavila revidiranega finančnega izkaza za lani.
V Fraportu Slovenija obžalujejo najavo stečaja Adrie Airways, ki je bila njihova najpomembnejša poslovna partnerica od odprtja letališča leta 1963 dalje, so sporočili. Trenutno je njihova prva skrb namenjena potnikom, ki so ostali brez letalskih povezav, ter zagotavljanju rednosti in varnosti letalskih operacij na ljubljanskem letališču, s katerega leti še deset prevoznikov.
Za to, da bi Adria spet začela vsaj približno normalno poslovati, bi bilo potrebnih 28 milijonov evrov.
Adria na tleh
Vsi načrtovani poleti za ponedeljek, 30. septembra in torek, 1. oktobra, so odpovedani, je mogoče razbrati z uradne spletne strani letalskega prevoznika Adrie Airways. Če so v petek še napovedovali, da bodo nekaj popoldanskih letov v ponedeljek le izvedli (Ljubljana-Frankfurt-Ljubljana, Ljubljana-München-Ljubljana, Ljubljana-Dunaj-Ljubljana, Ljubljana-Bruselj-Ljubljana, Ljubljana-Zürich-Ljubljana in Ljubljana-Tirana), temu danes ni bilo tako. Vsa letala so ostala na tleh.
Ohranitev družbe je najcenejša rešitev, pravijo zaposleni v Adrii
Zaposleni v Adrii so v pismu za javnost zapisali. "Prepričali smo vodstvo 4K da se odreče podjetju, z dobavitelji smo se dogovorili za znaten odpis dolgov in njihovo dolgoročno refinanciranje, se pogovarjali z novimi investirorji, našli podjetje, ki se ukvarja samo s prestrukturiranji letalskih prevoznikov. Lufthansa si še naprej želi biti partner Adrie", so dejali v inicijativnem odboru zaposlenih. "V tednu dni smo naredili več kot 4K v treh letih," so še navedli.
Ideja o ustanovitvi nove Adrie po mnenju zaposenih v tem trenutku ni smiselna.
Javna agencija za civilno letalstvo RS je danes, 30. septembra, izdala ustno odločbo Adrii Airways d.o.o., da z dnem 30. septembrom, od 12 ure prepove izvajanja letalskih operacij z letalom CRJ900, tip CL-600-2D24, registrske oznake S5-AAK (S/N 15128), zaradi odpovedi najemne pogodbe s strani najemodajalca in posledično izbrisa najemnika Adrie Airways d.o.o. iz Registra zrakoplovov RS kot uporabnika navedenih letal.
Tržni inšpektorat Adrii prepovedal prodajo vozovnic za lete, ki jih ne morejo izvesti
Tržni inšpektorat je Adrii Airways naložil že drugo globo, ker družba še naprej prodaja vozovnice za lete na datume, ko je sama izvedba leta negotova. Z odločbo je inšpektorat Adrii tovrstno sporno prakso tudi prepovedal, so v sporočilu za javnost zapisali na inšpektoratu.
Tako petkova kot današnja globa letalskemu prevozniku znaša 3000 evrov.
Danes se bo s stanjem Adrie Airways, ki so ga preučile pristojne državne institucije, seznanila vlada in se pogovorila o možnih nadaljnjih korakih, da bi Slovenija še naprej ostala povezana s svetom tudi prek brniškega letališča.