Uroš Urbanija ni kos položaju direktorja TV Slovenija. Svoje mesto dojema kot prestol francoskih kraljev, nacionalno medijsko hišo pa kot mali Versaj. Zaposlenim ukazuje, kako morajo govoriti in misliti. Od vseh zahteva lakajstvo. Če po občutju njegove gnade nekdo zavije na napačno pot, ga odstavi. Urbanija, RTV Slovenija ni in ne bo šahovsko polje in mi ne bomo nikoli vaši kmetje. Na tanki črti plešete pogubni ples in tudi iz najtišjih mišk gradite pogumneže, ki jih bo vedno več stalo nasproti vam. Šah mat ste si prizadejali sami.
Nas se tako zlahka, kot si sami predstavljate, ne boste mogli nikakor znebiti.
Proti vam, medijskemu eksekutorju!
Pozivam vas, nemudoma, k odstopu.
No pasaran.
Urbanija nima pravno vzdržnih argumentov
"V Društvu novinarjev Slovenije smo bili seznanjeni z dopisom, ki ga je direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija poslal odgovorni urednici Jadranki Rebernik. Direktor televizije je Sašo Krajnca in Vesno Pfeiffer obtožil, da sta brez kakršnih koli strokovnih podlag zagrešila 'hudo programsko kršitev' in zato odgovorno urednico pozval, 'da z obema delavcema opravi pogovor in jima določi naloge, ki jih bosta lahko profesionalno opravljala'. V društvu novinarjev ugotavljamo, da je direktor televizije s tem dopisom novinarju in urednici posredno grozil s premestitvijo in to mimo disciplinskih postopkov, v okviru katerih bi imela na voljo pravna sredstva za obrambo. Menimo, da se za formalne postopke ni odločil ravno zato, ker se zaveda, da nima pravno vzdržnih argumentov zanje. Zato ocenjujemo, da gre za nedopustno neformalno obliko pritiska, s katero želi vodstvo TV Slovenija novinarje in urednike podrediti ter jih ustrahovati tako, da bodo svoje uredniške odločitve prilagodili željam in interesom vodstva.
Po 42. členu statuta RTV Slovenija ima direktor televizije široka pooblastila, tudi programska, vendar pa le, če ugotovi dejanske kršitve zoper načela javnosti, pluralnosti in neodvisnosti. Po našem prepričanju novinar in urednica s tem, ko sta gledalcem pojasnila, da je bil prispevek o uvodniku Mladine objavljen po naročilu Jadranke Rebernik, nista kršila nobenega od teh načel. V odgovoru na očitke direktorja sta namreč pojasnila, da ta prispevek ni bil objavljen v skladu z utečenimi protokoli in da avtorizacije za njegovo objavo ni dala urednica Vesna Pfeiffer, ampak Jadranka Rebernik. S tem pojasnilom sta branila načela, ki jih navaja statut, in ne kršila programskih standardov, kot navaja direktor. Gledalce sta le seznanila z dejstvom, direktor pa ni konkretno utemeljil, katere programske standarde ali člene Kodeksa novinarjev Slovenije naj bi kršila. Glede na to, da je na podlagi neutemeljenih očitkov posredno zahteval sankcije za novinarja, je pa našem mnenju prekoračil svoja pooblastila. Opozarjamo tudi, da se v skladu z 21. členom zakona o medijih novinarju ne sme 'odpovedati delovnega razmerja ali prekiniti sklenjene pogodbe z njim, zmanjšati plače, spremeniti statusa v uredništvu ali kako drugače poslabšati njegovega položaja zaradi izražanja mnenj in stališč, ki so v skladu s programsko zasnovo ter s profesionalnimi pravili, merili in standardi'. Kakršen koli poseg v status obeh novinarjev bomo razumeli kot hudo kršitev tako medijske kot delovnopravne zakonodaje.
Obveščeni smo bili tudi, da je direktor TV Slovenija v maniri 'analiz', ki jih je opravljal že kot vladni piarovec, naročil analizo povzemanja poročanja drugih medijev na RTV Slovenija, ker da se 'posamezne medije povzema nesorazmerno glede na druge'. V društvu novinarjev se ob tem sprašujemo, ali direktor meni, da gre pri povzemanju za matematični problem usklajevanja vseh medijev ali pa za avtonomne uredniške odločitve, ki temeljijo na kriteriju relevantnosti objav v drugih medijih. Prvi postulat za povzemanje pa mora biti spoštovanje etičnih in profesionalnih standardov pri izvornem viru. Direktorja televizije zato znova opominjamo, da ni urednik ter da novinarska in uredniška avtonomija po medijski zakonodaji uživa zaščito. Prav tako ga ponovno pozivamo k odstopu."
Upravni odbor Društva novinarjev Slovenije
Aktiv novinarjev RAS: Gre za nedopusten pritisk
"Aktiv novinarjev Radia Slovenija izreka podporo sodelavcema Saši Krajncu in Vesni Pfeiffer. Direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija ju je v dopisu, ki ga je poslal odgovorni urednici informativnega programa Jadranki Rebernik, obtožil, da sta brez strokovnih podlag zagrešila 'hudo programsko kršitev'. Odgovorni urednici je zato predlagal, 'da z obema delavcema opravi pogovor in jima določi naloge, ki jih bosta lahko profesionalno opravljala'.
V Aktivu novinarjev Radia Slovenija se strinjamo z Društvom novinarjev Slovenija, ki ugotavlja, da je direktor televizije s tem dopisom novinarju in urednici posredno grozil s premestitvijo. Gre za nedopusten pritisk in ustrahovanje novinarjev in urednikov, ki niso pripravljeni slediti neprofesionalnim in škodljivim navodilom nadrejenih, ampak še vedno pokončno opravljajo svoje delo, ki je v prvi vrsti namenjeno javnosti.
RTV Slovenija je odgovorna javnosti, ki želi biti informirana, ki ji morajo poročati kakovostni in verodostojni novinarji in mediji. Te javnosti ne bomo in ne smemo pustiti na cedilu. Urednica Vesna Pfeiffer in voditelj Saša Krajnc svoje delo opravljata dobro in profesionalno, medtem ko javnost s svojimi dejanji vsak dan bolj na cedilu pušča vodstvo TV Slovenija."
Poseg v njuno pravico do časti in dobrega imena
Odvetnica s področja medijskega prava Jasna Zakonjšek pravi, da ima Urbanija sicer delno prav v točki, da novinarja in urednico zavezuje lojalnost do delodajalca in varovanje njegovega ugleda, zato bi morala na nesoglasja znotraj hiše najprej opozoriti na uredniških sestankih. Kot sama razume iz medijskega poročanja, so novinarji na to že opozarjali, vendar vodstvo televizije teh opozoril ni vzelo resno. Zato je v tem primeru pretehtala pravica javnosti do obveščenosti, kar je tehtnico nagnilo v prid svobodi izražanja.
Jasna Zakonjšek pozdravlja tudi odločitev novinarjev, da poiščeta odvetniško pomoč, saj je že direktorjevo mnenje, da v stresni situaciji ne znata profesionalno odreagirati, poseg v njuno pravico do časti in dobrega imena. Četudi ne bi utrpela posledic na delovnopravnem področju, sta po mnenju Jasne Zakonjšek že utrpela negativne posledice s protipravnim posegom v njuno pravico do svobode izražanja. To ima negativen vpliv tudi na vse ostale novinarje, ki bi si upali javno opozoriti na probleme na javni televiziji.
"Zavračamo trditev, da urednica in voditelj nista sposobna hitrih reakcij"
"Aktiv novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenija brezpogojno podpira urednico in voditelja osrednjih informativnih oddaj Vesno Pfeiffer in Sašo Kajnca in nasprotuje vsakršnim pritiskom nanju in na ostale zaposlene. Zavračamo trditev, da urednica in voditelj nista sposobna hitrih reakcij, saj naše vsakdanje izkušnje z njima in bogat arhiv TV Slovenija dokazujejo ravno obratno. Sta avtorja številnih odmevnih oddaj v živo in nepogrešljiv člen dnevnega pogona informativnega programa.
Aktiv je o tem že včeraj, ko je bil obveščen o vsebini dopisa direktorja Televizije, obvestil vodstvo in vse vpletene.
V primeru prispevka v Dnevniku, 17. 8. 2022, ki je navzkrižno napovedoval Panoramo, o temi pa sta bila urednica in voditelj prvič obveščena ob 18.03, namreč ni šlo za izredni dogodek. Prispevek, ki je zamenjal napovedanega, se je pripravljal več ur, zato bi morala biti o njem obveščena. Sama tema prispevka je bila relevantna, a urednica ni mogla opraviti svojega uredniškega dela. Teksta prispevka pa tudi do včeraj ni bilo v scripts, kot je to nujno že zaradi gluhonemih.
Opozorili smo tudi, da prispevek, ki je najavljal vsebino oddaje Panorama, ni bil objavljen v nobeni od Panoram do zdaj – ne 17.8., ne 18. 8. in ne 19. 8.
V izogib podobnim zapletom smo predlagali protokol, tako kot v primeru pasice, ki najavlja oddajo 'Po izboru urednika (IME in PRIIMEK) Panorame' oziroma tistega, ki bo temo izbral in prispevek uredil. Sicer se lahko primer ponovi.
Vse odgovorne smo pozvali k jasni in ažurni komunikaciji, saj razni zagovori prej prispevajo k poslabšanju kot k umiritvi razmer, dopise te vrste pa je mogoče brati kot pritisk na zaposlene.
Od urednice informativnega programa pričakujemo, da ukrepa, kot je prav in zaposlene zaščiti."
IO Aktiva novinarjev IP TV Slovenija
Aktiv MMC: Urbanija naj nemudoma odstopi
"V Aktivu MMC izražamo polno solidarnost s kolegoma v informativnem programu televizije Sašom Krajncem in Vesno Pfeiffer. Njuno pojasnilo o zapletu glede objave nenapovedanega prispevka o odzivu direktorja televizije Uroša Urbanije na zapis v Mladini je prepričljivo in celovito, medtem ko izjavo Urbanije, da kolega nista kos delu, ki ga opravljata, ocenjujemo kot poskus ustrahovanja in izraz posmeha njima, zavodu in javnosti.
Direktorjev povsem neutemeljen očitek, da sta kolega zagrešila 'hudo programsko kršitev', je nesprejemljiv, njegov poziv odgovorni urednici informativnega programa Jadranki Rebernik, naj kolegoma 'določi naloge, ki jih bosta lahko profesionalno opravljala', pa dojemamo kot nedopusten poseg v delo uredništva, ki bi ga morala zavrniti že sama odgovorna urednica, ta pa tudi sama ne uživa podpore kolektiva, ki naj bi ga vodila.
Ob tem v Aktivu MMC opozarjamo, da je nov pritisk Urbanije zgolj zadnji v nizu pritiskov na zaposlene na javni radioteleviziji, predvsem v televizijskem informativnem programu in na spletnem portalu, ki jih izvajajo vodstveni kadri, nastavljeni v času prejšnje vlade oziroma s pomočjo nekdanji vladajoči stranki naklonjenega programskega sveta in generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha.
Zato se pridružujemo pozivom, naj Uroš Urbanija nemudoma odstopi s položaja, za katerega ni primeren tako zaradi svojega nedavnega političnega delovanja kot nerazumevanja lastnih pristojnosti in metod dela na položaju direktorja javne televizije."