V ZD Maribor so začeli z vzpostavitvijo ambulant za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika. Maja Arzenšek iz službe splošne medicinske dejavnosti je povedala, da bodo začeli v manjšem obsegu in nekaj ambulant vzpostavili v januarju. Njihovo število pa bo odvisno tudi od števila zaposlenih, ki jih bodo uspeli zagotoviti.
Za ZD Maribor je sicer predvidenih šest ambulant. Te ambulante se bodo sprva nahajale na matični lokaciji zdravstvenega doma v centru Maribora, potem pa jih bodo sproti izpopolnjevali, odvisno od potreb in tudi števila zaposlenih, ki bodo delali tam, je povedala.
Zaposleni se bodo v ambulante vključevali prostovoljno, o tem, kakšen interes je med zaposlenimi za te ambulante, pa je dejala, da bodo zaposlene šele začeli zbirati, saj je danes prvi dan po dopustih. Pojasnila je, da so bili o vzpostavitvi teh ambulant s strani ministrstva za zdravje obveščeni v zadnjih dneh prejšnjega leta, "tako da je pravzaprav iluzorno pričakovati, da lahko kaj takega organiziramo v nekaj dneh", je opozorila.
Maja Arzenšek ta ukrep ocenjuje kot kapljico v morje, ki bo morda rešila tiste, ki nujno potrebujejo zdravnika. "Ob tem se nam odpirajo nova vprašanja, novi problemi, med drugim recimo, če bo več interesa za delo v tej ambulanti, bo zagotovo manj interesa za dodatno delo kje drugje," je dejala.
V Mariboru naj bi bilo brez osebnega zdravnika okoli 7000 ljudi, družinski zdravniki v ZD pa so vsi polno zasedeni in ne sprejemajo novih pacientov, je pojasnila.
Informacije o odprtju ambulant za neopredeljene bolnike oz. bolnike brez izbranega družinskega zdravnika bodo objavljali na njihovi spletni strani. Tam bodo na voljo tudi kontaktni podatki, urnik delovanja in vse ostale informacije.
Ukrep domove na Gorenjskem presenetil
Za Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) je skupaj predvidenih pet ambulant za neopredeljene bolnike - dve v ZD Kranj, po ena pa v ZD Jesenice, ZD Radovljica in ZD Tržič pa po ena. V ZD Škofja Loka, ZD Bled in ZD Bohinj ambulante niso predvidene.
Strokovna vodja OZG Lidija Pretnar Pristov je pojasnila, da jih je ukrep presenetil, saj so bila navodila zdravstvenim domovom posredovana konec prejšnjega leta, ukrep pa je v veljavo stopil v novem letu.
"Vsekakor bomo poskušali vsaj v nekem obsegu tovrstne ambulante odpreti povsod, kjer so predvidene," je dejala. Po njenih besedah se je ob tem treba zavedati, da bo organizacija zahtevna, saj bodo v njih delali isti zdravniki in sestre, ki dopoldne že delajo v svojih ambulantah in v večini zdravstvenih domov obenem tudi dežurajo.
Sicer pa pojasnjuje, da v gorenjskih zdravstvenih domovih ne beležijo tako hudega pomanjkanja družinskih zdravnikov kot kje drugje. Sicer so upokojitve in odhode zdravnikov doslej pokrivali z začasnimi nadomestnimi ambulantami, dokler niso pridobili novih kadrov. V ZD Kranj so imeli takšno ambulanto od maja do julija, v ZD Tržič jo imajo od septembra.
O možnosti izvedbe ambulant za neopredeljene se bodo v četrtek pogovorili na strokovnem svetu OZG.
Ukrep ambulant za neopredeljene bolnike predvideva konec oktobra sprejet zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva. Velja od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2024 z možnostjo podaljšanja.
Ministrstvo za zdravje do 31. marca 2023 predvideva skupaj 94 ambulant za neopredeljene bolnike po državi. Posamezne ambulante imajo sicer različne največje obsege programa družinske medicine.