V SDS pozvali k odstopu Čalušićeve, ministrica jim odgovarja

STA, M.R., T. M.
12.04.2024 11:20

Kmetijska ministrica pravi, da bo spoštovala odločitev ustavnega sodišča, ki je razveljavilo del zakona o KGZS, a še danes verjame, da je ravnala prav, saj je bil po njenih besedah namen zakona preprečiti politizacijo zbornice.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotorobert Balen

V poslanski skupini največje opozicijske stranke so prepričani, da je Mateja Čalušić, ki je bila prvopodpisana pod novelo, s tem izgubila vso kredibilnost.

Ustavno sodišče je zaradi kršitve načela enakosti pred zakonom razveljavilo del zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki je določal, kdo ne sme kandidirati za članstvo v organih zbornice.

V poslanski skupini SDS so v današnjem sporočilu za javnost spomnili, da so ves čas opozarjali, da je novela zakona, ki so jo predlagali in potrdili poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvopodpisano Čalušić, danes kmetijsko ministrico, neustavna. "Večkrat smo poskušali odpraviti neustavnost, a je koalicija ignorirala tako opozicijo, zakonodajno-pravno službo DZ, KGZS, nenazadnje tudi državni svet, ki je na zakon vložil veto, a ga je koalicija ponovno potrdila," so podčrtali.

Cilj novele, ki je prinesla omejitev pasivne volilne pravice na volitvah v organe KGZS, kot poudarjajo, ni bilo izboljšanje položaja slovenskega kmetijstva, ampak omejevanje članov, "da bi lahko svobodno uveljavljali svoje kmetijske interese in tako uspešno vodili kmetijsko politiko prek organov upravljanja v KGZS".

Poslanci SDS so prepričani, da je Čalušić z odločitvijo ustavnega sodišča izgubila vso kredibilnost, tako za funkcijo ministrice kot za pogajanja s kmeti. V SDS zato pričakujejo, da bo odstopila s položaja oz. da jo bo premier Robert Golob razrešil.

Za odstop tudi v NSi

Odstop ministrice pričakujejo tudi v drugi opozicijski stranki NSi. Njihova poslanka in predsednica odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Vida Čadonič Špelič je v četrtek na družbenem omrežju X prav tako spomnila, da je ministrica Čalušić še kot poslanka vložila zakon o KGZS z enim vsebinskim členom.

Člen je bil po mnenju poslanke uperjen proti KGZS in proti slovenskemu kmetu. "Ustavno sodišče je pričakovano odločilo, da je bil protiustaven. Ministrica bo zelo težko še naprej opravljala svoje delo. Pričakujemo odstop," je bila jasna Čadonič Špelič.

DZ je novelo potrdil septembra lani, državni svet je nanjo vložil veto, vendar jo je DZ pozneje znova potrdil, zato je državni svet novembra lani vložil pobudo za oceno ustavnosti.

Črtanje sedaj razveljavljene določbe iz zakona so s predlogom novele zakona o KGZS predlagali tudi poslanci SDS, a je pristojni odbor DZ njihov predlog prejšnji mesec zavrnil.

Čalušićeva: Verjamem v pravno državo

Čalušićeva se je na poziv SDS odzvala z besedami: "Verjamem v pravno državo, zato bom spoštovala odločitev Ustavnega sodišča. Sem pa osebno še danes prepričana, da aktivni politiki in javnim funkcionarjem ni mesto v vodstvenih organih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, če izhajamo iz tega, da se hrana in razvoj oziroma skrb za podeželje dotika prav vsakega od nas ter je od tega odvisna tudi naša prehranska varnost oziroma suverenost. To je bil tudi glavni razlog, da sem zagovarjala in sopodpisala spremembo zakona o KGZS, ki je poskušala preprečiti politizacijo zbornice na način, da za člane organov zbornice ne smejo kandidirati funkcionarji političnih strank ali funkcionarji na lokalni, državni in evropski ravni. Sem pa prepričana, da odločitev Ustavnega sodišča ne bo vplivala na sodelovanje s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, saj smo tako pri sprejemanju zakona kot danes, ko sem na funkciji ministrice, vedno imeli spoštljiv odnos, ki je temeljil na soočenju argumentov."

Čalušićeva ob tem še dodaja: "Bolj kot vprašanje o odstopu, se mi zdi smiselno vprašati, zakaj me k temu pozivata ti dve politični stranki in kakšni so njuni interesi znotraj zbornice? Kaj torej to pomeni? Da ima politika vpliv na avtonomno ustanovo, ki nikoli, v nikakršnem primeru ne bi smela predstavljati in zagovarjati interesov leve, desne, sredinske ali kakršnekoli druge politične opcije? Zato je moj odgovor, da bom nadaljevala s svojim delom, še naprej bom vestno in transparentno iskala rešitve za vse slovenske kmete. Poudarjam za vse slovenske kmete, ne glede na politično ali ideološko pripadnost."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta