Vse osebe, teh je okoli 70, ki so bile v zdravstveni ustanovi v stiku s to osebo oziroma so bile z njo v istem prostoru, so obvestili. To je okoli 15 zdravstvenih delavcev in okoli 55 drugih pacientov, je povedal epidemiolog Dražen Stojanović.
To se je zgodilo danes zgodaj zjutraj na območju centra Ljubljane, pacienta pa so sprejeli na infekcijski kliniki UKC Ljubljana. Če se pri komerkoli pojavijo tipični znaki ošpic, to so visoka vročina, slabo počutje, vnetje očesne veznice, kašelj, nato pa se začne pojavljati rdečkast izpuščaj, naj o tem takoj po telefonu obvestijo svojega zdravnika ali pa pomoč poiščejo pri dežurni službi, je povedal epidemiolog Stojanović.
Iz katere države je prišel okuženi pacient, predstavnik NIJZ ni želel povedati, je pa razložil, da je Slovenija obkrožena z državami, v katerih je precepljenost nižja kot pa je pri nas.
Današnji potrjeni primer je že tretji v Sloveniji v zadnjem tednu. Pretekli konec tedna so namreč v Ljubljani obravnavali dva pacienta, ki sta prišla po pomoč in sta bila okužena z ošpicami.
Vse, ki se med prazniki odpravljajo v tujino, epidemiološka služba poziva, naj preverijo svoj status cepljenja proti ošpicam in se v primeru, če je to potrebno, ustrezno zaščitijo.
Ošpice se prenašajo kapljično. Pri normalnem dihanju te od ust pacienta potujejo okoli pol metra, pri kašlju lahko tudi dva metra, v prostoru pa je okužba mogoča še dve uri po tem, ko ga okuženi pacient zapusti. Inkubacijska doba je traja od 7 do 14 dni, lahko je tudi daljša, do 21 dni.