Valicon: Inflacija ima velik vpliv na življenje treh četrtin anketirancev

STA, A.L.
15.02.2023 12:21

V januarski raziskavi Valicona je 29 odstotkov anketirancev ocenilo, da ima aktualno politično dogajanje večji vpliv na njihovo vsakdanje življenje, decembra je ta delež znašal 23 odstotkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Januarska raziskava Valicona #Novanormalnost je pokazala, da se je v primerjavi z decembrom nekoliko povišal delež tistih, ki jih skrbi trenutna politična situacija v državi, stopnja zaupanja v vlado Roberta Goloba pa je najnižja doslej. Dobre tri četrtine anketirancev tudi ocenjuje, da ima velik vpliv na njihovo življenje tudi inflacija.

V januarski raziskavi Valicona je 29 odstotkov anketirancev ocenilo, da ima aktualno politično dogajanje večji vpliv na njihovo vsakdanje življenje, decembra je ta delež znašal 23 odstotkov. Ta delež sicer raste od oktobra lani, trenutno pa je primerljiv z majem 2022, so pojasnili v sporočilu za javnost.

Podobno je po njihovih navedbah več tudi anketirancev, ki jih skrbi trenutna politična situacija v državi, decembra lani je bilo takih 60 odstotkov anketirancev, januarja pa 65 odstotkov. Kot so navedli, je precej padlo tudi zaupanje v delo vlade pri ukrepanju za zajezitev širjenja virusa in vodenje države na splošno, beležijo namreč najnižjo stopnjo zaupanja od nastopa Golobove vlade, in sicer - 9.

Večina anketirancev meni, da bo njihovo življenje v letu 2023 enako dobro ali boljše kot lani

Da ima velik vpliv na njihovo življenje inflacija, je ocenilo približno tri četrtine anketirancev, približno štiri desetine jih ocenjuje, da ima velik vpliv na njihovo življenje morebitna gospodarska recesija, podoben delež pa jih ocenjuje tudi, da ima velik vpliv na njihovo življenje morebitno pomanjkanje dobrin, hrane in energentov.

Razlika med pričakovanim in aktualnim izboljšanjem oziroma poslabšanjem finančnega stanja tokrat znaša - 32, kar je sicer precej bolje kot septembra 2022, ko je dosegla najnižjo raven, odkar spremljajo ta indeks, in sicer - 46. Se je pa ta stopnja poslabšala v primerjavi z decembrom, ko je znašala - 28.

V primerjavi z decembrom je višji tudi delež anketirancev, ki so osebno zelo zaskrbljeni zaradi širjenja novega koronavirusa. Ta delež je s šestih odstotkov narasel na deset odstotkov.

Večina anketirancev sicer meni, da bo njihovo življenje v letu 2023 enako dobro ali boljše kot lani. Da bo enako dobro, jih meni 39 odstotkov, 23 odstotkov pa jih meni, da bo boljše kot lani. 21 odstotkov anketiranih je odgovorilo, da bo letos njihovo življenje prav tako slabo kot lani, 17 odstotkov pa jih meni, da bo slabše kot lani.

Glede razmer v družbi in svetu pa tretjina vprašanih meni, da bodo te letos tako slabe kot v preteklem letu, četrtina pa, da bodo tako dobre kot lani. Medtem je 29 odstotkov vprašanih ocenilo, da bodo razmere v družbi in svetu v letošnjem letu slabše, 13 odstotkov pa, da bodo boljše kot lani.

Družba Valicon je raziskavo #Novanormalnost izvedlo med 21. in 23. januarjem, v njej je sodelovalo 516 anketirancev, rezultati so reprezentativni za slovensko spletno populacijo od 18. do 75. leta starosti po spolu, starosti, izobrazbi in regiji na ravni tipa naselja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta