"Vesela sem, da so vsi predlogi ministrstva za delo umaknjeni iz zakona o uravnoteženju proračuna in da se bo denar iskal drugje," je po današnjem vnovičnem sestanku s poslanci koalicijskih strank povedala ministrica Ksenija Klampfer. Varčevanja pri varstvenem dodatku, ki naj bi se občutno znižal, tako ne bo. Tudi drugačnega upoštevanja premoženja pri dodeljevanju otroških dodatkov ne. Znižalo pa se ne bo niti plačilo za uro osebne asistence. Zdaj je na potezi finančno ministrstvo, ki bo moralo najti denar drugje. Od 20 do 30 milijonov evrov, kolikor bi po grobih ocenah ministrice Klampferjeve privarčevali pri sociali. Tako imenovani interventni zakon naj bi namreč vlada po neuradnih informacijah sprejela že v ponedeljek, na dopisni seji.
V zraku še izredna uskladitev pokojnin
A zaplete se lahko še pri pokojninah. Prvak Desusa Karl Erjavec je namreč že napovedal, da Desus zahteva izredno uskladitev pokojnin v prihodnjem letu, zato bodo na proračun za leto 2020 vložili dopolnilo. "To seveda lahko povzroči nemir v koaliciji in tudi v vladi," je priznal, saj so se v koaliciji dogovorili, da amandmajev ne bodo vlagali. "Glede na to, da je takšna odločitev izvršnega odbora, ki ga je podprl tudi svet stranke, pa bo morala poslanska skupina pač to storiti," je pojasnil ravnanje stranke, ki jo vodi.
Zorčič: Ugrizniti tudi v kislo jabolko
"Upamo, da je zgodba z ukinitvijo varstvenega dodatka zaključena," je za medije povedal poslanec Levice Matej T. Vatovec. Spomnil pa je še na varčevanje pri dodatku za delovno aktivnost. "Pričakujemo, da bo tudi ta ukrep umaknjen z mize, da ne bo prišlo do potrditve tudi tega antisocialnega ukrepa. S tem lahko ocenjujemo, da se morda vlada približuje bolj socialnemu proračunu," je povedal.
Po besedah vodje poslanske skupine SMC Igorja Zorčiča pa rezultat današnjega srečanja kaže, da "se bo ta koalicija težko uskladila pri kakršnem koli ukrepu, ki ni delitev proračunskega denarja". "Vsaka vlada, tudi ta, mora ugrizniti tudi v kakšno kislo jabolko. Imam občutek, da v koaliciji za to ni volje," je še povedal. Vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper pa je o sprejemanju interventnega zakona dodala, da iščejo "najboljše možne rešitve, ki bi kar najmanj prizadele ljudi".