Med vsemi testi, ki so jih v ponedeljek opravili, jih je bilo 12,1 odstotka pozitivnih. Opravljenih je bilo sicer 5306 PCR testov in 8704 hitrih antigenskih testov. Pozitivnih je bilo 1211 oz. 22,8 odstotka PCR testov in 479 oz. 5,5 odstotka hitrih testov.
V bolnišnicah se zdravi 37 bolnikov manj kot dan prej, v enotah za intenzivno terapijo pa trije več. V ponedeljek je umrl en bolnik s covidom-19 manj kot v nedeljo.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je dnevno povprečje okuženih v zadnjem tednu znašalo 1327, to pomeni, da je bil na državni ravni dosežen en kriterij za začetek sproščanja ukrepov v regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko. Drug kriterij bo dosežen, ko se bo število hospitaliziranih covidnih bolnikov spustilo pod 1200. Sledilnik medtem poroča, da je dnevno povprečje za zadnjih sedem dni 1.352,1.
Doslej je bilo v Sloveniji potrjenih skupaj 151.137 okužb z novim koronavirusom, umrlo je skupaj 3231 covidnih bolnikov.
Vlada je določila dva pogoja, ki morata biti dosežena na državni ravni, da bi po posameznih regijah lahko začeli sproščati protikoronske omejitvene ukrepe. Eden je ta, da se povprečje števila okužb na dan v zadnjem tednu v državi zmanjša pod 1350, drug pa je, da se število hospitaliziranih covidnih bolnikov spusti pod 1200. Takrat bo Slovenija iz črne faze prešla v rdečo fazo.
Ko bosta dosežena oba ukrepa, bo vlada predvidoma sproščala ukrepe v tistih regijah, v katerih je epidemiološko stanje boljše. Najprej je predvideno odpiranje vrtcev in osnovnih šol za prve tri razrede, sprostijo se lahko tudi nujne laboratorijske vaje za študente, odprejo se muzeji, knjižnice in galerije, dovolijo se brezkontaktni športi na prostem.
Na Inštitutu Jožef Stefan ocenjujejo, da se bo sedemdnevno povprečje okužb spustilo pod 1350 v sredo, v soboto pa se bo v bolnišnicah zdravilo manj kot 1200 covidnih bolnikov.
Epidemiološki položaj v državi se v teh dneh umirja, kar pripisujejo množičnemu testiranju prebivalstva. Laboratorijsko preizkušanje hitrih antigenskih testov, ki jih je država nakupila prav za množično testiranje, pa je pokazalo, da ti zadoščajo nacionalnim smernicam in merilom Svetovne zdravstvene organizacije glede občutljivosti in specifičnosti.
V Sloveniji v sredini februarja lahko pričakujemo hitre antigenske teste iz skupnega evropskega naročila, na ministrstvu za zdravje je v pripravi še eno javno naročilo za nakup teh testov. Najprej naj bi iz evropskega naročila pridobili nekaj brezplačnih testov, potem pa kolikor jih bomo potrebovali.