Iz poslanske skupine Socialnih demokratov so sporočili, da je bila danes pri vodji poslanske skupine Matjažu Hanu po opravljenem hitrem antigenskem testu potrjena okužba s covid-19. Če je poslanec Han okužen, se torej ne more udeležiti glasovanja o nezaupnici na seji. Ker je glasovanje tajno, poslovnik tudi ne predvideva možnosti glasovanja na daljavo. Bi se lahko seja zaradi tega prestavila?
Prvak DeSUS Karl Erjavec se bo do torka dopoldne odločil, ali bo zaradi okužb z novim koronavirusom med poslanci začasno umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade. Posvetoval se bo s pravniki. Po njegovem mnenju pa bi bilo prav, da postopek o konstruktivni nezaupnici prekinejo in ga nadaljujejo, ko bodo lahko o njej odločali vsi poslanci.
Poslovnik državnega zbora in ustava sicer določata, da mora po vloženi nezaupnici državni zbor volitve novega predsednika vlade izpeljati v sedmih dneh, je v današnji izjavi za medije spomnil predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Torej je zadnji skrajni rok za izpeljavo seje ta petek.
O tem bo sicer tekel tudi govor na torkovi seji kolegija predsednika državnega zbora, a Zorčič verjame, da bo datum seje ostala sreda. Po njegovi oceni namreč prestavitev seje, denimo na petek ne rešuje problema poslancev, za katere bi se na testiranju morebiti izkazalo, da so okuženi z novim koronavirusom.
DZ lahko z večino vseh poslancev odloči tudi drugače in rok glasovanja raztegne za 30 dni, a Zorčič dvomi, da bo do tega dejansko prišlo, ker se tudi čez 30 dni lahko zgodi kakšna potencialna okužba ali tvegan stik.
Izvršni odbor DeSUS svetu stranke predlaga, da se pridružijo KUL
Izvršni odbor DeSUS svetu stranke predlaga, da DeSUS postane formalni član Koalicije ustavnega loka (KUL), v katero so že vključene LMŠ, SD, Levica in SAB. Predlaga še, da priporočijo poslanski skupini DeSUS, da podpre konstruktivno nezaupnico, je v izjavi novinarjem povedal prvak DeSUS in kandidat za novega predsednika vlade Karl Erjavec.
Dopisna seja sveta stranke se je že začela, izid glasovanja bo predvidoma znan v torek zvečer.
Erjavec, ki je minuli torek in petek dolgo sestankoval s poslanci DeSUS, je izvršni odbor danes podrobno seznanil z dogajanjem v zadnjem tednu. Tudi z odločitvijo Simonoviča, da ne prispeva podpisa. "Kljub temu smo vložili konstruktivno nezaupnico. Računamo, da bomo prejeli višjo podporo za oblikovanje nove vlade. Poslanci bodo pač glasovali po svoji vesti, pričakujem pa, da bodo podprli nezaupnico," je dejal. Povedal je še, da s Simonovičem o tem nista več govorila. Prepušča, da se bo odločil po svoji vesti, posebnega odziva članstva na to pa po Erjavčevih besedah ni.
Ponovil je, da se bo po glasovanju o nezaupnici temeljito pogovoril tudi s kmetijskim ministrom iz vrst DeSUS Jožetom Podgorškom, ki še dela v Janševi vladi. Za zdaj ostaja član DeSUS, današnje seje izvršnega odbora pa se ni udeležil oz. se je opravičil.
Na vprašanje o razklanosti DeSUS pa je Erjavec odgovoril, da to posluša že 15 let. Kot je dejal, jim današnja anketa javnega mnenja kaže okoli triodstotno podporo, s čimer je zadovoljen, zlasti glede na krizno obdobje stranke v zadnjem letu. Imeli so dva kongresa, pa tudi glede konstruktivne nezaupnice so različna stališča. Težavo Erjavec vidi le v mestni organizaciji DeSUS Ljubljana, ki ima ves čas drugačna stališča. A če bi bila stranka razdeljena, po Erjavčevem mnenju sklepi organov ne bi bili soglasni.
Tudi današnje sklepe je izvršni odbor sprejel soglasno in Erjavec je prepričan, da jih bo "praktično soglasno" sprejel tudi svet stranke, morda le z izjemo predstavnikov ljubljanske mestne organizacije. "A oni se bodo pač morali odločiti, ali podpirajo to politiko. Če je ne, bi bilo prav, da funkcionarji te organizacije odstopijo," je dejal.
Na vprašanje, ali je pripravljen na glasovanje o konstruktivni nezaupnici, je odgovoril: "Jaz sem pripravljen za vsako situacijo. Če ne bi bil, se ne bi lotil tega projekta."
Ponovil je, da je cilj KUL sprememba sedanje politike. Cilji so, "da bi zaključili mandat, da bi Slovenija zopet postala ugledna država v mednarodnem prostoru, da poslušamo stroko pri soočanju z epidemijo in da ustavimo poseganje v neodvisne nadzorne institucije". "Če poslanci niso za tako politiko, potem Bog pomagaj ... Tudi Karl Erjavec jim ne more pomagati," je dejal.
Po njegovih navedbah imajo ves čas stike tudi s SMC, a da je v njihovi domeni odločitev, "ali podpirajo Janševo vlado, ki je posledica avtoritarne demokracije, ko 'veliki vodja' odloča praktično o vsem". Ponovno je Erjavec spomnil na vprašanje financiranja STA in ocenil, da se ta težava še danes ne bi rešila, če ne bi bilo konstruktivne nezaupnice.
Poslancem, ki so bili na seji komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), bo PCR testiranje kot tudi testiranje s hitrimi testi omogočil državni zbor. PCR testiranje je predvideno za torek, hitri test pa za sredo zjutraj, pred predvideno sejo.
Skupina 42 poslancev je v petek vložila predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem. Podpise pod predlog so prispevale poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB ter trije poslanci DeSUS. Da bi predlog uspel, ga mora na tajnem glasovanju podpreti najmanj 46 poslancev. V soboto pa je portal 24.ur.com objavil informacijo, da je direktor Sove Janez Stušek, ki se je v petek udeležil seje Knovsa, na kateri je bil skupaj z devetimi poslanci, okužen z novim koronavirusom. Med tistimi, ki so imeli tvegan stik, so tudi štirje poslanci predlagateljic konstruktivne nezaupnice.