Včeraj potrdili 47 okužb. Beovićeva: Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val, pravi, da to ni "nobeno strašenje"

A.L., STA
30.06.2021 10:26
V Sloveniji so v torek ob 2029 PCR testih potrdili 47 okužb z novim koronavirusom, objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je bil 2,3 odstotka, kar je za 0,2 odstotni točki več kot dan prej. Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh je 27. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 628 aktivnih primerov okužbe.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Saso Bizjak

Poleg teh so v torek po državi opravili še 16.058 hitrih antigenskih testov, pri katerih od 13. februarja pozitivni rezultat potrjujejo še s PCR testom.

Po podatkih NIJZ so doslej okužbo potrdili pri 257.334 ljudeh, in sicer 121.480 moških in 135.828 ženskah.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 817.571 ljudi, z vsemi pa 660.585, navaja NIJZ.

V četrtek bodo mobilne enote za cepljenje proti covidu-19 v Kungoti in v občini Hoče-Slivnica med 14. in 16. uro, v Miklavžu na Dravskem polju med 16.30 in 18.30, v občini Rače-Fram med 16.30 in 18.30, v Kamniku med 9. uro in 14.30 ter v Ljubljani v Tivoliju med 9 in 12. uro ter med 14. in 17. uro, v Vilharjevem podhodu med 14. in 17. uro, v Filipovem dvorcu 8. in 10. ter med 17. in 19. uro.

Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val, pa je včeraj je dejala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Kot je dodala, ne gre za "nobeno strašenje", pač pa za to, da je bolj kužna delta varianta novega koronavirusa v bližini. Pri tem je poudarila pomembnost cepljenja, nanj pa je opozorila tudi infektologinja Tatjana Lejko Zupanc.

Kot je še dejala Beovićeva v izjavi za medije ob robu podelitve priznanj za izjemne strokovne in znanstvene dosežke Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, bi bilo najslabše od vsega, "da bi si pred prihodom nove variante zatiskali oči".

Robert Balen

Ob tem je dodala, da smo se v času epidemije vendarle nekaj naučili ter da lahko val pričakamo bolje pripravljeni, in sicer s pomočjo cepljenja proti covidu-19 z obema odmerkoma ter ob zbiranju s pogojem PCT.

Na vprašanje o tem, zakaj imajo tudi države z višjo precepljenostjo težave z delta različico virusa, je odgovorila, da cepiva pred novo različico ne ščitijo v enaki meri kot pred primarno in alfa različico. Hkrati tudi prebivalstvo v teh državah še ni dovolj precepljeno, da bi se lahko širjenje ustavilo, je še pojasnila.

Beovićeva je komentirala tudi izsledke novih raziskav, ki nakazujejo, da bo ob mešanju cepiv možno povečati imunski odgovor. Dejala je, da sicer ob tem še vedno ne vedo, kaj to pomeni v smislu preprečevanja okužb ter da imajo o tem še premalo podatkov. Zaenkrat tudi Evropska agencija za zdravila (Ema) svojega navodila glede tega ni spremenila. Dodala je, da se zlasti ob kombinaciji mRNA cepiv in cepiv AstraZenece tudi poveča verjetnost za po navadi neresne neželene učinke takoj po cepljenju. Kot je še dodala, je sicer kombinirano cepljenje že danes možno tudi pri nas.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta