Skupščina STA, ki je potekala danes, je potrdila predloge sklepov, ki jih je sprejela vlada kot edini ustanovitelj STA. Direktor agencije Bojan Veselinovič je, kot so sklenili, pooblaščenim osebam Ukoma dolžan takoj omogočiti vpogled v podatke in informacije o notranji organizacijski in računovodsko-finančni strukturi izvajanja poslovnih procesov ter jim omogočiti vpogled v vso dokumentacijo o finančnem poslovanju od 28. junija 2011.
Z namenom "zagotoviti celovito in nemoteno izvajanje javne službe" pa vlada direktorju Ukoma Urošu Urbaniji nalaga, da STA nakaže predujem v višini 845.000 evrov za pričakovane izdatke pri opravljanju javne službe. Predujem se, glede na sklep, nakaže v treh dneh od dneva, ko v skladu z uredbo o opravljanju javne službe direktor STA omogoči vpogled v potrebno dokumentacijo ter če STA do takrat z direktorjem Ukoma podpiše pogodbo o opravljanju javne službe za leto 2021 in zagotovi javno dostopnost vsebin na spletnih straneh, ki ustrezajo storitvam javne službe iz zakona o STA.
Končno višino nadomestila za opravljanje javne službe za obdobje od 1. januarja 2021 ugotavlja Ukom v skladu z uredbo o izvajanju javne službe STA. Izpolnitev obveznosti omogočanja vpogleda v dokumentacijo je izpolnjena, ko imajo pooblaščene osebe Ukoma zagotovljen neoviran dostop do vseh podatkov o finančnem poslovanju družbe v zvezi z izvajanjem javne služb od 28. junija 2011 dalje, kar s pisnim obvestilom vladi potrdi Ukom.
Prav tako so sklenili Veselinoviču dati navodilo, da takoj, najkasneje pa v 48 urah po sprejemu tega sklepa, umakne tožbo in predlog za izdajo začasne odredbe, ki se vodi na Okrožnem sodišču v Ljubljani, ter pošlje elektronsko potrdilo o umaknjeni tožbi na Ukom.
Veselinovič pozdravlja vladno napoved
Direktor STA Bojan Veselinovič pozdravlja "napoved vlade, da naj bi končala ustavitev financiranja STA, ki ji ga sicer nalaga veljavna zakonodaja". Dodal je, da bi STA vse poslovne podatke in listine posredovala Ukomu že zdavnaj, če bi jih ta zahteval po zakoniti poti. Spomnil je, da je obstoj STA brez državnega financiranja javne službe ogrožen.
Kot je navedel, je šele z na današnji skupščini sprejetim sklepom vlada pravno pooblastila Urad vlade za komuniciranje (Ukom) za vpogled v dokumentacijo STA, čeprav je ta že od aprila v vladnem poslopju. Prav zaradi dejstva, da je vladna stran trdila, da ne ve, kje je dokumentacija, je tudi sklical skupščino družbe, je spomnil. Ob tem je dodal, "da bo STA še naprej aktivna pri usklajevanju in dogovarjanju rešitev, ki bodo usklajene z željami predstavnika Republike Slovenije kot edinega družbenika in hkrati skladne z veljavnimi normativnimi akti".
"Potem ko nam bo Ukom sporočil, katere informacije o poslovanju STA v minulem desetletju želi in na kakšen način, jih bo STA posredovala. S tem nimamo nikakršnih težav, saj je poslovanje STA transparentno in sproti pregledovano s strani pooblaščenih revizorjev in notranjih revizij, vsako leto pa se z njim seznanita tudi pristojni telesi DZ in DS," je zapisal. V skladu z današnjim sklepom skupščine na agenciji pričakujejo tudi pogodbo o opravljanju javne službe, "pri čemer poudarjamo, da sedmi protikoronski zakon nalaga financiranje STA v skladu s sprejetim poslovnim načrtom za letos ne glede na to, ali je pogodba sklenjena ali ne", je navedel. STA bo javno službo po njegovih besedah tako kot doslej izvajala v skladu z zakonom in na še preglednejši način.
Spomnil je, da STA letos ni dobila niti evra od predvidenih dveh milijonov evrov nadomestila za opravljanje javne službe, zato je njen obstoj ogrožen. "V okviru spoštovanja zakonskih podlag bo STA storila vse za zagotovitev sredstev in preprečitev propada družbe. O uresničenju skupščinskega sklepa, po katerem naj bi STA umaknila izvršbo na neplačane obveznosti s strani vladne strani, se bo vodstvo STA posvetovalo s pravno stroko," je navedel.
Po prejetju predujma v višini 845.000 evrov bo STA umaknila vloženo pritožbo na začasno odredbo v postopku izvršbe, saj od tistega trenutka ne bo več ogrožena likvidnost njenega poslovanja, je še navedel Veselinovič.
Skupščina STA, ki je potekala danes, je namreč sklenila, da je direktor STA Bojan Veselinovič pooblaščenim osebam Ukoma dolžan takoj omogočiti vpogled v podatke in informacije o notranji organizacijski in računovodsko-finančni strukturi izvajanja poslovnih procesov ter jim omogočiti vpogled v vso dokumentacijo o finančnem poslovanju od 28. junija 2011.
DNS: Vlada računa, da bo STA prisiljena pristati na njene pogoje
V Društvu novinarjev Slovenije so kljub napovedi, da naj bi vlada vzpostavila financiranje Slovenske tiskovne agencije, še vedno zaskrbljeni. "Kljub uspešni donatorski kampanji, v kateri smo za STA do danes skupaj zbrali 273.829 evrov, je jasno, da brez plačila javne službe STA ne bo preživela. Država je obveznosti dolžna poravnati na podlagi zakona o STA in določbe v sedmem protikoronskem zakonu. Ponovno opozarjamo, da so zahteve, ki izhajajo iz vladne uredbe o opravljanju javne službe STA, zakonsko sporne, pravniki pa so opozorili tudi na potencialno neustavnost sprejetega predpisa. Dodatno pogojevanje plačila javne službe STA s povečevanjem nadzora direktorja Ukoma nad poslovanjem STA razumemo kot izsiljevanje," so sporočili v izjavi za javnost.
"Poleg tega sklepi današnje skupščine predvidevajo podpis pogodbe, čeprav ta v skladu z omenjeno zakonodajo za financiranje za 2021 ni pogoj in je to urejeno na podlagi poslovnega načrta STA. Opozarjamo tudi, da je STA, katere ustanoviteljica je že dokazala svoj sovražni odnos do javnega medija, v podrejenem položaju, zato je veliko vprašanje, kakšne nadaljnje (in morda tudi nesprejemljive) zahteve bo pogodba vsebovala."
STA, še opozarjajo v novinarskem društvu, naj bi tudi povečevala količino vsebin v prosti uporabi, "ob čemer je posebej zaskrbljujoča prosta uporaba fotografij, kar razvrednoti vrednost avtorskega dela fotoreporterjev".
"Vlada se nedvomno zaveda, da prekoračuje zakonske pristojnosti, vendar računa, da bo STA v finančni stiski prisiljena pristati na njene pogoje," pravijo v DNS. Društvo novinarjev Slovenije bo še naprej skrbno spremljalo dogajanje. "Vladna pripravljenost na to, da se v večmesečni agoniji ustavitve financiranja STA vendarle kaj premakne, pa kaže, da je vlada na pragu predsedovanja Svetu EU vendarle spoznala, da je kakovostno in profesionalno poročanje Slovenske tiskovne agencije ključno za uspešno predsedovanje," so se odzvali.