Vlada vztraja pri svojem: Tridnevni stavki na upravnih enotah se bo težko izogniti

Urška Mlinarič
23.01.2024 20:10

Vlada tudi pri zahtevah zaposlenih na upravnih enotah vztraja, da ločenih dogovorov ne bo. Od ponedeljka do srede bo stavkalo okoli 80 odstotkov zaposlenih na upravnih enotah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Med stavko bodo na upravnih enotah sprejemali le stranke z nujnimi primeri.
Andrej Petelinšek

Vse bolj verjetno je, da bo prihodnji teden od 29. do 31. januarja potekala stavka zaposlenih na upravnih enotah. Več kot dve uri trajajoča pogajanja med vlado in sindikalnimi predstavniki niso prinesla rezultata. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS), Frančišek Verk je povedal, da jim niso ponudili nič konkretnega. Spomnimo: SDOS že od maja lani, ko je potekala enourna opozorilna stavka zgolj na največji, upravni enoti Ljubljana zahteva, da se zaposlenim na upravnih enotah plače zvišajo za sedem plačnih razredov oziroma dobrih 28 odstotkov. Prav tako zahtevajo, da se tistim, ki delajo z denarjem, prizna blagajniški dodatek in da se nazivi zaposlenih na upravnih enotah izenačijo z nazivi, ki jih imajo uradniki po ministrstvih.

Stavka na 39 od 58 upravnih enot

Vlada, kot je po pogajanjih povedal državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič, ne bo privolila v parcialne dogovore, so se pa pripravljeni v stavkovnem dogovoru zavezati, da bodo v pogajanjih iskali možnosti izenačitve nazivov. Za zdaj so stavko napovedali na 39 od 58 upravnih enot, kar po Verkovih besedah pomeni, da bo stavkalo 80 odstotkov vseh zaposlenih. Po podatkih portala plač ministrstva za javno upravo je bilo oktobra lani na upravnih enotah 2315 zaposlenih, od tega 1858 uradnikov z 2074 evri bruto povprečne plače. V sindikatu bodo še počakali na osnutek stavkovnega dogovora, a glede na potek pogovorov Verk meni, da pozitivnega rezultata ni pričakovati, saj jim niso ponudili nič drugega kot reševanje plačnih zahtev v okviru pogajanj o novem plačnem sistemu.

"Vemo, da je bilo že pod nekdanjo ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik rečeno, da bo plačna reforma realizirana do konca leta 2027, kar ne pomeni nič za te, ki so uvrščeni v plačne razrede pod minimalno plačo. Če želi vlada socialni mir in da zaposleni rešijo nekaj deset tisoč zaostankov, naj ne zaostruje, temveč naj tistim, ki so uvrščeni najnižje, zagotovi vsaj minimalno plačo. Vsem z univerzitetno izobrazbo in visoko strokovno šolo, ki odločajo v upravnih postopkih, pa primerljivo plačo z uradniki na ministrstvih," je povzel.

Ljubljana. Novinarsko konferenco Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) – KONFERENCE SINDIKATA UPRAVNIH ENOT. Upravna enota Linhartova. Frančišek Verk
Fotorobert Balen

In dodal, da to ne bi bil velik strošek v primerjavi "z razmetavanjem proračunskega denarja za nakup računalnikov, ki zdaj stojijo v skladiščih, ali za nakup podrtije na Litijski s strani ministrstva za pravosodje". Verk je še ocenil, da pri iskanju konstruktivnih rešitev prav tako ni dobra popotnica vladna grožnja, da stavka ne bo plačana.

Vlada: ničesar ni mogoče rešiti čez noč

V vladi sicer priznavajo težave, na katere opozarjajo na upravnih enotah in v sindikatu, a "problemov, ki so se nabirali pet, celo deset let, ni mogoče rešiti čez noč," je po srečanju povedal državni sekretar Trbič, ponovil je stališče, slišano že pri zahtevah sodnikov in zdravnikov, da lahko nesorazmerja in druge nastale težave rešujejo le na skupnih pogajanjih o plačnem sistemu. Pri vprašanju pomanjkanja kadra, ki je eden od razlogov za nastajanje zaostankov, je spomnil, da so lani upravnim enotam odobrili 50 dodatnih kadrovskih kvot, pri čemer so po njegovih besedah večino že zapolnili z novimi zaposlitvami. Hkrati je dodal, da je na vseh upravnih enotah nezasedenih še okoli sto delovnih mest, pri čemer za nekatera že tečejo pogovori. Poskrbeli so tudi za prerazporeditev 4500 vlog tujcev iz Ljubljane, 1500 vlog iz Maribora in 800 vlog iz Kranja na druge, manj obremenjene upravne enote.

Največji upravni enoti, Ljubljani, kjer se soočajo s kar 14.000 zaostanki na področju vlog tujcev, okolja in prostora ter kmetijstva, naj bi ministrstvo ponudilo v pomoč tudi pet uradnikov. A ti po mnenju sindikalista niso ne usposobljeni za delo na upravnih enotah niti pet ljudi ne zmore odpraviti tolikšnih zaostankov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta