Vse več otrok se šola na domu. Pa so starši usposobljeni za to, da bi poučevali svoje otroke?

02.09.2021 06:00
Tudi zaradi koronskih ukrepov se je lani na domu šolalo za 74 odstotkov več otrok kot leto poprej. Gita Mateja de Laat: "Starš prevzame polno odgovornost za učni proces in otrokov učni uspeh." Zagovorniki pravijo, da je to pravica do izobrazbe.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor - koronavirus - šola - šolanje na domu - zaprte šole - učenje - pouk na domu (foto: Sašo Bizjak)
Sašo Bizjak

Medtem ko je včeraj večina šolarjev spet vstopila v šolske prostore, je približno 0,4 odstotka otrok, katerih starši so se odločili, da jih bodo šolali doma. Natančno število osnovnošolcev, ki se bodo v tem šolskem letu šolali doma, bo znano v prihodnjem tednu, številke minulih let pa kažejo, da je teh iz leta v leto več. Če so se v šolskem letu 2004/2005 na domu šolali le štirje, jih je bilo v lanskem šolskem letu 687, kar je za skoraj 75 odstotkov več kot leto poprej. Razlogi, zakaj se starši odločijo svoje otroke šolati doma, so različni; od tega, da si želijo ubrati drugačne pedagoške pristope, kot so na voljo v javnih šolah, do tega, da poučevanje prilagodijo otrokovim potencialom in interesom. V zadnjih dveh letih pa, kot je mogoče zaslediti po različnih forumih, tudi zaradi nestrinjanja z ukrepi, ki so zaradi epidemije potrebni v šolah.

 

Zavod: Starši smo svobodnejši

A ne glede na razloge, zaradi katerih se starš odloči za šolanje otrok na domu, Gita Mateja de Laat, direktorica Zavoda za razvoj šolanja na domu, ki ima enajstletne izkušnje na tem področju, poudarja, da se starši morajo zavedati, da s tem prevzemajo polno odgovornost za učni proces in učni uspeh svojih otrok. "Tako kot mora učitelj v šoli poznati učni načrt, učne cilje in standarde znanja, ki jih mora usvojiti otrok v določenem razredu, mora tudi starš otroka pripeljati do tega, da bo dosegel omenjene cilje in standarde ob koncu šolskega leta. Razlika je v tem, da smo starši svobodnejši pri izpeljavi učnega načrta, uporabljamo lahko različne pedagoške pristope in učne pripomočke in bolj lahko upoštevamo tisto, kar otroka zanima, ter poučevanje prilagajamo njegovemu bioritmu," razlaga Gita Mateja de Laat, katere hčerka je s šolanjem na domu že uspešno zaključila devetletko, sinova pa se še šolata doma.

Zadostuje obvestilo šoli

Starši, ki želijo svoje otroke šolati doma, morajo o tem šolo obvestiti do 31. avgusta, ne da bi pri tem navedli razloge za svojo odločitev, in šola jim po veljavni zakonodaji ne more odreči te pravice. Le v primeru, ko gre za učence s posebnimi potrebami, komisija za usmerjanje preveri ustreznost pogojev. Prav tako starši za to ne potrebujejo posebne pedagoške izobrazbe. In prav slednje je eden od razlogov, da razvojna psihologinja in profesorica na oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani Ljubica Marjanovič Umek meni, da bi šolanje na domu moralo biti izjema.

Ljubica Marjanovič Umek: "Četudi so starši visoko izobraženi, niso usposobljeni za izobraževanje, tako kot to velja za učitelje." 
Šimen Zupančič

"Šolanje na domu je bilo začrtano za določene subjektivne okoliščine, izjemoma, za leto, dve in ne za celo devetletko. Denimo, če se družina za eno leto odpravi v tujino," pojasnjuje razvojna psihologinja. Poudarja, da starši s tem, ko otroke šolajo na domu, prevzemajo veliko odgovornost. "Četudi so starši visoko izobraženi, niso usposobljeni za izobraževanje, tako kot to velja za učitelje." V tej luči tudi ne razume tistih, ki so se odločili, da bodo svoje otroke šolali doma zaradi covidukrepov v šolah. "Ne nazadnje so v tem letu in pol, ko je večino časa pouk potekal na daljavo, starši zelo jasno sporočili, da niso usposobljeni za to, da bi poučevali svoje otroke."

Kot pomanjkljivost šolanja na domu izpostavi še, da otroci pri tem niso deležni sodelovalnega učenja, ne učijo se razumeti druge ljudi, sprejemanja različnosti in tudi tekmovalnosti ne. Na argumente zagovornikov šolanja na domu, češ da se lahko bolj posvetijo otrokovim specifikam in interesom, pa razvojna psihologinja odgovarja, da je tudi za to prostor v našem šolskem sistemu z interesnimi dejavnostmi in izbirnimi predmeti. "Naš izobraževalni sistem je dovolj razvejen, da lahko otrok ob splošnem znanju pridobi tudi specifična znanja."

Ravnatelji s pomisleki, starši o predsodkih

Poleg tega se razvojna psihologinja sprašuje, ali glede na število predmetov, katerih znanje se preverja z izpiti, otrok z devetletnim šolanjem na domu dobi zadostno znanje za nadaljnje izobraževanje. V prvem triletju ob koncu šolskega leta ti otroci opravljajo izpita iz slovenščine in matematike, tema v drugi triadi dodajo še tuji jezik. V zadnjih treh letih pa se jim pridružijo še izpiti iz zgodovine, domovinske in državljanske kulture, etike, športa in po en predmet iz družboslovja, naravoslovja in umetnosti. Podobno razmišljajo tudi ravnatelji. Menijo, da je potreben strokovni razmislek, ali je tem otrokom zagotovljen enakovreden izobrazbeni standard. Na ministrstvu za izobraževanje odgovarjajo, da načrtujejo analizo šolanja na domu, ki naj bi bila podlaga za morebitno nadgradnjo šolanja na domu. De Laatova, nasprotno, meni, da je zakonodaja povsem ustrezna, saj vsakemu otroku zagotavlja pravico do izobrazbe, staršem pa prednostno pravico do izbire izobraževanja. Prav izpiti ob koncu leta pa so po njenem varovalka, ki kaže, ali ti otroci dosegajo standarde znanja. Pomisleke, ki jih navajajo ravnatelji, pa označuje za predsodke zaradi nepoznavanja tujih znanstvenih izsledkov o šolanju doma. "Tuje raziskave kažejo, da so otroci, ki se šolajo doma, akademsko zelo uspešni in imajo bogate socialne veščine."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta