"Začelo se je s čisto povprečnim prehladom, nekaj dni po pozitivnem brisu na novi koronavirus pa je bil prof. dr. Adolf Lukanović, dr. med., dolgoletni strokovni direktor Ginekološke klinike, odvisen od umetnega predihavanja in v umetni komi. Sledili so novi zapleti, tudi odpovedi življenjsko pomembnih organov, a po dveh mesecih je znova zadihal s svojimi pljuči in zdaj, kot zadovoljno pove, dobro okreva." Tako se začenja zapis, objavljen na uradni spletni strani Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC). Lukanović je prepričan, da gre zasluga za njegovo preživetje in ozdravitev kolegom infektologom, ki uživajo ugled tudi v svetovnem merilu, je pa, opozarja, koronakriza vnovič razgalila mačehovski odnos družbe do zdravstva, ki se zrcali tudi v nevzdržnih razmerah na infekcijski kliniki. "Strah pred vnovičnim jesenskim razmahom respiratornih okužb, tokrat s covid-19 vred, je po njegovem mnenju še kako upravičen," pišejo na spletni strani UKC.
Sledila sta skoraj dva meseca umetne kome
Kot je zapisano, je imel dolgoletni zdravnik običajne znake prehlada brez pretirano povišane telesne temperature, glavni simptom je bila utrujenost. Po pozitivnem brisu na novi koronavirus so mu predlagali hospitalizacijo, nad čemer pa sam ni bil navdušen, priznava, saj se mu je zdelo, da njegovo počutje razen utrujenosti vseeno ni tako slabo. "A k sreči sta bila z mano sin, sicer specializant ginekologije, in mlada, zelo strokovna zdravnica infektologinja, ki sta vztrajala, da me sprejmejo. V ponedeljek sem tako ostal pri njih in stanje, kar se tiče dihalne funkcije, se je hitro poslabšalo do te mere, da so me v četrtek morali priključiti na mehansko predihavanje, torej ventilator. Sledila sta skoraj dva meseca, ko sem bil v umetni komi, iz tega časa pa se ne spominjam popolnoma ničesar," je povedal.
Lukanović se sprva ni želel medijsko izpostavljati. Zdaj, proti koncu zdravljenja, ko mu kaže dobro, pa ga je vodja rehabilitacije v URI Soča, doc. dr. Primož Novak, prepričal, da bi bilo "smiselno in moralno na mestu, da to zgodbo povem tistim, ki ne razumejo in ne sprejemajo epidemije. Očitno stotisoči mrtvih po svetu niso dovolj, da bi jo vzeli resno".
Iz na videz banalnega prehlada se lahko bolezen razvije do te mere, da resno ogrozi življenje
Adolf Lukanović je, kot je zapisano na spletni strani UKC, objavljeno pa je bilo tudi v časopisu Interno, ogorčen nad odnosom posameznikov. "Ravno včeraj sem bil v trgovini, kjer je stal gospod s transparentom 'Covid epidemija – čista izmišljotina'. Žena me je komaj ustavila, da se z njim nisem zapletel v spor. Ne morem verjeti, kakšen odnos imajo posamezniki! Nekateri ljudje so neodgovorni in premalo sprejemajo resnost tega obolenja, kar bi se gotovo pokazalo, če v marcu ne bi sprejeli tako ostrih ukrepov. V resnici pa še zdaj ne vemo, ali se bo epidemija širila v jesenskem času in v kolikšnem obsegu jo bodo preventivni ukrepi zajezili. Preprosto ne razumejo: iz na videz banalnega prehlada se lahko bolezen razvije do te mere, da resno ogrozi življenje."
Pojasnjuje, da infekcija covid-19 prizadene najprej pljuča, povzroči hipoksemično respiratorno odpoved, nato pa se kot domine začnejo rušiti organski sistemi. "Slednje je seveda povezano tudi s starostjo in predhodno kondicijo organizma. Najprej odpovedo ledvice, potem jetra, nato začne popuščati srce, vse to se je zgodilo pri meni," je dejal. Ob tem je pohvalil strokovnost ekipe Infekcijske klinike, predvsem prof. Jereba in njegovega tima.
Dr. Adolf Lukanović v pogovoru spregovori tudi o slabostih in pogojih, v katerih delajo zaposleni, pa domovih za starejše, URI Soča ... Celoten zapis si lahko preberete tukaj.