"Zdravstveni razlogi so samo izgovor." Zakaj Janševa vlada ne priskoči na pomoč medijem?

Blaž Petkovič Blaž Petkovič
04.06.2020 06:00

Napoved iz obdobja zadnje finančne krize, da nekateri tiskani mediji nove krize ne bodo preživeli, je po epidemiji novega koronavirusa spet aktualna. Medijske organizacije in uredništva tiskanih medijev zato predlagajo različne ukrepe za zaščito novinarstva. Jim bodo v vladi vendarle prisluhnili?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Posnetek iz leta 2018. Trenutno v Sloveniji, kljub koncu epidemije, lokali svojim gostom še vedno ne smejo ponujati tiskanih medijev.
Sašo Bizjak

Tiskani mediji so ena največjih žrtev epidemije in posledičnih ukrepov za njeno zajezitev, opozarja vršilec dolžnosti odgovornega urednika Dela Bojan Budja. "Oglaševalski prihodki so se vsaj prepolovili, prav nič ne kaže na skorajšnje okrevanje. Še hujši udarec pa je padec prodane naklade, razlogi pa so vsaj trije: drastično zmanjšanje prodajnih mest, z ukrepi izzvane spremenjene življenjske navade bralcev (posebej je izstopala omejitev gibanja) in nerazumno vztrajanje nacionalnega inštituta za javno zdravje s prepovedjo prisotnosti časopisov in revij v javnih inštitucijah, lokalih, barih, čakalnicah, frizerskih in kozmetičnih salonih itd. Posledica tega ukrepa je več tisoč začasnih odpovedi naročnikov, Hrvati denimo so časopise in revije že vrnili v vse lokale," trenutni položaj slovenskih tiskanih medijev na trgu oriše Budja.

Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera
Sašo Bizjak
Delo Tiskarna

"Drugi val bomo težko preživeli"

Nič drugače ni na Gorenjskem glasu. "Zaradi strmoglavljenja oglaševanja, ki je bilo najbolj izrazito aprila, ko se je dobesedno ustavilo, smo zmanjšali obseg časopisa in nekaterih prilog, sodelavci v oglasnem trženju so bili napoteni na začasno čakanje na delo, kar je omogočila interventna zakonodaja. Ker oglasni prihodki predstavljajo približno polovico prihodkov, je bila državna pomoč resnično dobrodošla," poudarja Marija Volčjak, direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa. A hkrati dodaja: "Prodaja časopisa ni bistveno upadla, ponovno se je pokazalo, kako je za obveščenost ljudi pomemben časopis z lokalnimi prilogami, ki mu ljudje zaupajo, saj zlasti starejši niso na spletu. Zategadelj smo predlagali, da nam država subvencionira poštno distribucijo, vendar se to žal ni zgodilo. Letošnje leto bo zato za tiskane medije težko, še posebej, če so bo epidemija jeseni ponovila, drugi val bomo težko preživeli."

"Razmislek v tiskanih medijev je tisti, ki trenutni vladi ne ustreza."
Tit Košir

"Ukrepi proti časopisom kljub koncu epidemije ostajajo"

Marko Milosavljević
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.