Med 183 kolesarji iz 23 moštev jih je več kot tretjina (kar 70) prvič v življenju startala na dirki po Španiji. In kar 33 jih prej v profesionalni karieri še ni odpeljalo moštvenega kronometra, kar pomeni, da je ta disciplina, ki je poredko v programu, precej popestrila marsikomu že tako precej zanimiv uvod.
Najboljše so se z izzivi 23,3-kilometrske proge po z navijači nabitih ulicah Utrechta spopadli člani Jumbo-Visme. Malce v nasprotju z napovedmi, spletni portal Procyclingstats je na podlagi izidov najboljših petih kolesarjev vsakega moštva na zadnjih petih kronometrih slavje s 14 sekundami prednosti pripisal ekipi Quick-Step Alpha Vinyl. A k sreči šport ni statistika in ne matematika, čeprav brez teh ved ne gre, in Nizozemci so s skoraj identično razliko ugnali Belgijce. "Nič nismo mogli narediti proti Jumbo-Vismi, ampak ni slabo, razlika ni velika. Trpeli smo, zelo hitra dirka je bila (povprečna hitrost zmagovalcev je bila 56,7 km/h, op. p.), brez sektorjev za počitek," je dejal svetovni prvak Francoz Julian Alaphilippe.
Kot prvi od nizozemske osmerice je ciljno črto na domačih tleh prečkal Robert Gesink in oblekel rdečo majico vodilnega v skupnem seštevku. "Ne morem verjeti, hvaležen sem fantom, bili smo noro močni. To je eden od vrhuncev moje kariere," je povedal 36-letni Nizozemec. Da bo prav on pobral smetano, je bilo dogovorjeno. "Najprej je bil načrt zdržati s Primožem, z močnimi fanti. Moje delo je pomagati ekipi, Primožu, že leta to počnem, na tak način so se mi zahvalili."
13
sekund prednosti ima Roglič pred Evenepoelom
Prvi favorit Vuelte, trikratni zmagovalec Primož Roglič, je z drugim mestom prevzel zeleno majico. Njegov največji tekmec na papirju za rdečo v Madridu, Belgijec Remco Evenepoel, ima 13 sekund zaostanka, eno več predlani drugi in vedno nevarni Richard Carapaz, ki je bil z Ineosom tretji. Drugi Slovenec Jan Polanc je bil z Emirati peti (zaostanek 33 sekund). "Prišli smo motivirani in boljše ne bi mogli startati. Zdaj pa gremo korak za korakom," je povedal Ekvadorec, ki je pred dnevi naznanil, da bo to njegov zadnji Grand Tour za Britance. No, tik pred startom pa je postalo jasno, da se seli v ameriški kolektiv EF Education-EasyPost. V teh dneh je kolesarska tržnica zelo živahna in to velja tudi za tekmovalce na Vuelti. Še okrepili se bodo že tako močni Rogličevi, "domov" se vračata Nizozemca, zmagovalec Pariz-Roubaixa Dylan van Baarle (Ineos) in specialist za etapne dirke Wilco Kelderman (Bora-Hansgrohe).
A pogodbe bo med dirkanjem treba odmisliti. Karavano na nizozemskih tleh in pred selitvijo na španska čakata še dve najbrž zelo nervozni, povsem ravninski etapi; najprej Hertogenbosch-Utrecht (175,1 km), nato Breda-Breda (193,5 km). Roglič pravi, da ju bo skušal le preživeti brez prask, kar pa na uvodu tako pomembnih preizkušenj nikoli ni lahka naloga.