Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športne dejavnost po razglasitvi epidemije sicer določa, da športno gibalna dejavnost in vadba nista dovoljena. Ne glede na to pa je vadba dovoljena športnikom olimpijskega, svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda ter poklicnim športnikom, starejšim od 15 let, ki so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu, pristojnemu za šport.
Prav tako je športna gibalna dejavnost dovoljena, če so udeleženci člani istega gospodinjstva, pri individualnih športih ter pri športih z največ šestimi udeleženci, če je pri vadbi mogoče neprekinjeno vzdrževati najmanj tri metre medsebojne razdalje, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje po seji vlade.
V kolektivnih športnih panogah je dovoljeno izvajanje tekmovanj v najvišje ravni nacionalnega, regionalnega, mednarodnega oziroma evropskega tekmovanja v hokeju na ledu, košarki, nogometu, odbojki in rokometu.
Prav tako je dovoljeno izvajanje velikih mednarodnih športnih prireditev, kot so svetovno in evropsko prvenstvo ter kvalifikacijske tekme državne reprezentance za nastop na svetovnem ali evropskem prvenstvu. Športnikom, ki se udeležujejo teh tekmovanj, je dovoljena tudi športna vadba.
Drugoligaški klubi želijo nadaljevati prvenstvo
Klubi slovenske druge nogometne lige so v skupni izjavi za javnost izrazili zahtevo, da vlada spremeni ukrepe za zajezitev širjenja pandemije novega koronavirusa in tudi klubom v drugi ligi pod strogimi koronskimi pravili dovoli nadaljevati tekmovanje.
Kot so v izjavi, naslovljeni tudi na medije, zapisali klubi, so tudi v svojih sredinah zaskrbljeni in se zavedajo stanja zaradi pandemije, zato so ukrepi za zajezitev širjenja virusa razumljivi. Vseeno pa si želijo, da se ob upoštevanju strogih pravil tekmovanje lahko nadaljuje.
Kot so zapisali si želijo, da se "2.slovenska nogometna liga v postopkih odločanja o igranju v času zaostrenih pogojev epidemije obravnava kot profesionalna liga, saj tekmujejo v ligi klubi, ki imajo z igralci sklenjene profesionalne pogodbe. Pri tem se bomo klubi zavezali spoštovati vse ukrepe, ki jih sprejme in določi vlada in NZS vezano na izvajanje treningov in tekem. Na ta način bomo zagotovili, da se poslovna tveganja klubov zmanjšajo in njihov obstoj ne bo ogrožen."
V prid zahtevi klubom druge lige govori dejstvo, da gre pri številnih nogometaših za poklic, prepoved nadaljevanja tekmovanja pa za njih pomeni tudi prepoved opravljanja poklica.
Vlada je v torek zvečer sprejela nove ukrepe za zajezitev širjenja pandemije novega koronavirusa na področju športa. Ti med drugim predvidevajo, da se tekmovanja v ekipnih športih lahko nadaljujejo le še na ravni najvišjega nacionalnega tekmovanja, v primeru nogometa v prvoligaški konkurenci, in na višjih ravneh tekmovanja.
V individualnih športnih panogah je dovoljeno izvajanje velikih domačih in mednarodnih športnih prireditev, svetovno in evropsko prvenstvo ter svetovni pokal. Za športnike in strokovne delavce v športu se pri opravljanju športnih dejavnosti ne uporabljajo odloki, ki določajo omejitve zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije novega koronavirusa. Morajo pa upoštevati navodila ministrstva, pristojnega za zdravje, in Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje okužbe z virusom virus sars-cov-2, ki so objavljena na spletni strani ministrstva za zdravje.
Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih ni dovoljena, organizator tekmovanja pa mora zagotoviti, da so v športnem objektu ali na površinah za šport v naravi le osebe, ki so nujno potrebne za izvedbo tekmovanja. Za nadzor nad izvedbo športnih tekmovanj mora Olimpijski komite Slovenije oziroma pristojna nacionalna panožna športna zveza imenovati odgovorne osebe in njihove kontaktne podatke posredovati ministrstvu, pristojnemu za šport.
Za izvajanje tekmovanj in športne vadbe, ki so dovoljeni z odlokom, se lahko uporabljajo športni objekti in površine za šport v naravi iz 67. člena zakona o športu. To so javni športni objekti in površine za šport v naravi, ki so v lasti države ali lokalnih skupnosti, ter tisti iz razvida javnih športnih objektov in površin za šport v naravi. Fitnes centri motajo biti v rdečih regijah zaprti, v oranžnih pa velja pravilo ene osebe na 20 kvadratnih metrih.
Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu. Strokovno utemeljenost ukrepov bo vlada ugotavljala vsakih 14 dni. Ob upoštevanju strokovnih razlogov se bo takrat odločala, če se bodo ti ukrepi še naprej uporabljali, ali pa jih bo spremenila oziroma odpravila.
Juraka s fakultete za šport skrbijo posledice ponovnega zapiranja športnih objektov
Gregorja Juraka z ljubljanske fakultete za šport skrbijo posledice vnovičnega zapiranja športnih objektov. Poleg novega upada gibalne sposobnosti pri otrocih bodo po njegovi oceni mnogi izgubili interes za vključevanje v šport, prosti čas pa bodo začeli preživljati na drugačen način. Prihodnji teden bo o tem razpravljal Strokovni svet za šport.
Meritve telesnega in gibalnega razvoja otrok, ki so ga športni učitelji v poletnih mesecih opravili pri več kot 20.000 osnovnošolcih, so pokazale na občuten upad gibalnih sposobnosti otrok. Profesor ljubljanske Fakultete za šport in vodja raziskovalne skupine SLOfit Gregor Jurak je ob ponovnem zaprtju šolskih in drugih športnih objektov tako znova izrazil zaskrbljenost in dejal, da tokrat pričakuje podobne negativne posledice pri gibalni zmogljivosti otrok.
"Upamo, da bo ta izpad sicer manjši, saj ne more padati s tako močnim trendom še naprej, vseeno bo znova velik in prizadel bo znova tiste, ki so bolj zmogljivi," je ocenil.
Opozoril je tudi na to, da tisti otroci, ki so se do zdaj vključevali v šport, izgubljajo interes zanj. Tovrstni ukrepi bodo imeli namreč hude posledice na preživljanje prostega časa otrok. "Ko pride do neke takšne motnje, jih je zopet težko spraviti v nek delovni ritem," je dejal. Po njegovih besedah je ena od raziskav v ZDA pokazala, da se vsak tretji otrok ni vrnil nazaj v šport, kljub temu, da so mu starši nudili logistično in finančno podporo. "Enostavno so se otroci prilagodil in so si našli drugo dejavnost. Tovrstni ukrepi bodo torej imeli hude posledice tudi sociološko gledano na preživljanje prostega časa otrok," je izpostavil in dodal, da so zato takšne prekinitve nevarne tako iz fizioloških kot psiholoških razlogov.
Nenazadnje ima športno udejstvovanje tudi pozitivne posledice na kognitivne sposobnosti. "Zapiranje šol je tako katastrofa tudi za šolsko športno vzgojo in za akademsko uspešnost otrok, ker imajo otroci premalo gibanja," je dodal.
Jurak je še prepričan, da trenutno veljavna odločitev o zapiranju šolskih športnih objektov za neregistrirane športnike "nima nobenih osnov glede na podatke, ki jih imamo". "Zaenkrat nam ni nihče predložil dokazov, da bi bili športni objekti in programi žarišča okužb. Obratno, opažamo, da v športnih sredinah zelo spoštujejo pravila, čeprav na splošno seveda obstajajo slabe izjeme," je navedel.
Ob tem je izpostavil tudi, da z intenzivno gibalno dejavnostjo krepimo odpornost populacije. "Če bomo to izgubili, lahko pričakujemo, da bomo prihodnjim okužbam populacijsko bolj podvrženi," je ocenil.
Športni strokovnjaki vladne odločitve o zapiranju športnih objektov ne razumejo in so že sklicali izredno sejo Strokovnega sveta za šport, ki bo potekala prihodnji teden, od vlade pa pričakujejo tudi dodatna pojasnila. "Strokovni svet RS za šport je imenovan ravno za to, da svetuje na tem področju," je dejal Jurak. Ob tem je opozoril, da svet pri tem ni bil pozvan, da bi dal kakršnakoli mnenja glede sprejetih odločitev.
V strokovnem svetu po Jurakovih besedah pričakujejo, da bo začela vlada resno razmišljati o "nekem interventnem paketu za šolo in šport". Treba je namreč razmisliti, kako šolo v teh razmerah peljati naprej.
Dejal je, da so vladi sicer že sami predlagali določene alternativne oblike dela v šolah, ki ohranjajo povečano razdaljo, kot je na primer pouk v naravi, učilnice na prostem. "Zdaj imamo čas, da se preko zime domislimo rešitev in da v šolskem prostoru zaženemo nekakšen mini investicijski cikel, spremenimo te stvari," je pozval.
Ob tem je izrazil tudi kritiko do poučevanja preko spleta, saj otroci niso pripravljeni na to in ne sledijo dovolj pouku. "S tem jih v bistvu navajamo samo na zaslonski čas. Pametni telefoni in zasloni pa otrokom predstavljajo večje tveganje za zdravje kot recimo cigarete," je opozoril.
V torek zvečer je vlada na dopisni seji sicer sprejela še nove omejitve in začasno dovoljuje športno gibalno dejavnost in proces športne vadbe le športnikom z nazivom olimpijskega, svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda ter poklicnim športnikom, starejšim od 15 let, ki so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu, pristojnemu za šport.
Športna gibalna dejavnost pa je dovoljena, če so udeleženci člani istega gospodinjstva, pri individualnih športih ter pri športih z največ 6 udeleženci, če je pri vadbi mogoče neprekinjeno vzdrževati najmanj tri metre medsebojne razdalje. Odlok sicer še ni objavljen v uradnem listu, zato še ne velja, po napovedih pa bi se to lahko zgodilo danes.
Jurak je ob sprejemanju odlokov opozoril tudi na neustrezno rabo izrazoslovja v javnosti, ki ustvarja dodatno zmedo, saj se ne ve, na koga točno se posamezne omejitve nanašajo. Že ob prvih omejitvah je bil namreč govor o profesionalnih športnikih, pa se je izkazalo, da se nanaša na registrirane športnike.