Vzorec je majhen, premajhen za detajlne ocene, a prve poteze trenerja Maura Camoranesija med nogometaši Maribora so že vidne. Štiri točke je Argentinec osvojil na prvih treh tekmah z vijoličastimi. Da izpolni v Mariboru vedno visoke cilje, bo moral izkupiček izboljšati. Da dober začetek ne zagotavlja uspeha (ali službe), je spoznal Sergej Jakirović. Med epidemijo ustoličeni, zdaj pa že bivši trener vijoličastih je v prvi ligi debitiral s štirimi zaporednimi zmagami. Darko Milanič je spomladi 2016 svoj drugi mandat v Ljudskem vrtu začel z remijem brez golov na derbiju proti Olimpiji, nato pa nanizal tri zaporedne zmage. Podobno kot Camoranesi, s štirimi točkami s treh tekem, je jeseni 2015 v Ljudskem vrtu začel Krunoslav Jurčić. Trem predhodnikom je spodletelo v misiji, ki je letos pred nekdanjim svetovnim prvakom - po Anteju Šimundži noben trener v prvi sezoni svojega mandata Maribora ni odpeljal do naslova slovenskega prvaka. Nekaj sprememb v igri, ki jih je prinesla nova komanda s klopi, se nakazuje, a v oči bodejo tudi (podedovane) težave.
Evropski sistem, povprečna izvedba
Camoranesi je pred debijem pod Kalvarijo povlekel podobno potezo kot Darko Milanič na začetku svojega drugega mandata. Nogometaše je razporedil v sistem 4-4-2, postavitev, s katero se je Maribor v zadnjem desetletju podpisal pod največje uspehe v Evropi. Osrčje zvezne vrste je prepustil Alexandruju Cretuju in Amirju Derviševiću - Aleks Pihler po trenerski zamenjavi še ni igral, Blaž Vrhovec pa je dobil le minuto na tekmi proti Celju -, na krili pa postavil Aljošo Matka in Rudija Požega Vancaša. Slednja sta imela nekaj prebliskov, Matko je navdušil z golom proti Bravu, a še več je bilo trenutkov, ko se je zdelo, da se na teh položajih ne znajdeta. Uvedel je dopoldanske treninge, skupne zajtrke, obvezna tehtanja, da bi se okrepil ekipni duh, podaljšal čas, ki ga nogometaši preživijo na stadionu, evropske podobe Maribora pa Camoranesi (še) ni dobil. Ni nujno, da jo bo lovil s tem sistemom. Do reprezentančnega premora naj bi trajalo spoznavanje, nato pa po napovedih trenerja sledi temeljita analiza, kako in s kom bo moštvo napadalo vrh lestvice.
Nezamenljivi na tribuni
Največ pozornosti je požela Camoranesijeva rošada v konici napada. Luka Zahović očitno ni v trenerjevih načrtih. Strelca 81 golov za Maribor, osmega najuspešnejšega golgeterja v zgodovini kluba, je trener najprej presedel na tribuno, nato ga je iz ekipe izločila poškodba mišice. Zahovićeva cena na nogometni tržnici tako zagotovo ne raste. Nekaj informacij o selitvi je zaokrožilo, a potencialni snubci ravno ne stojijo v vrsti pred Ljudskim vrtom. Argentinec je v napad postavil Jasmina Mešanovića. Začel je spodbudno, z dvema goloma že izenačil strelski izkupiček iz celotne prejšnje sezone, na gostovanju v Sežani, kjer je bil prvič kapetan moštva, pa je bil nenevaren. Ob Mešanoviću je Camoranesi poskušal z Marcosom Tavaresom in Janom Mlakarjem, kot joker s klopi pa je v napadalnem delu moštva še največ pokazal Rok Kronaveter. Andrej Kotnik je svoje minute izkoristil slabše, Felipe Santos in Gregor Bajde sta na stranskem tiru, Martin Kramarič pa se je že poslovil od moštva, postal član ljubljanskega Brava.
6 golov je na treh tekmah dobil Maribor
Eksperimenti brez učinka
Napadalni učinek moštva je povsem spodoben, sedem golov so zabili vijoličasti na treh tekmah. Večje luknje so v obrambi, kjer je novi trener največ eksperimentiral. Tri nogometaše, Denisa Klinarja, Mitjo Vilerja in Žana Kolmaniča, je preizkusil na levi strani obrambe, po poškodbi Martina Milca Klinarja preselil na desno, na štoperski poziciji pa ob Nemanji Mitroviću, ob vratarju Ažbetu Jugu edinemu članu ekipe s polno minutažo v tej sezoni, najprej poskušal z Luko Koblarjem, nato še s Špirom Peričićem, Ilijo Martinovića pa pustil (pozabil) na klopi. Eksperimenti niso pozdravili starih težav. Po spomladanski koronaprekinitvi je Maribor na zadnjih enajstih tekmah prejšnje sezone dobil 13 golov, njegova mreža se je zatresla na vsaki pripravljalni tekmi pred novim nogometnim letom, negativen niz pa se je nadaljeval tudi na uradnih dvobojih. Šest golov je na treh tekmah prejelo Camoranesijevo moštvo. Pred nedeljskim večnim derbijem ni dvoma, kje vijoličaste čaka največ dela.
Kaj zmorejo okrepitve
Kako spraviti ekipo na šampionsko pot, ni le izziv za trenerja. Za športnim direktorjem Oliverjem Bogatinovom je prvi prestopni rok. Novinci se še niso spremenili v okrepitve. Največ igra vratar Ažbe Jug, Jana Mlakarja je ob vrnitvi zmotila poškodba, na bolniški je več časa kot na igrišču preživel tudi Jan Repas, Ilija Martinović pa še nima minut za novi klub. Ritem igre tako narekujejo staroselci. Pri največjih podvigih v preteklosti so znali preseči svoje limite, letos pa se jim niso niti približali. V Ljudskem vrtu verjamejo, da imajo najboljšo ekipo. Kader je širok, morda celo preširok. Pri sestavljanju ekipe mora novi kadrovik upoštevati tudi pogodbe, ki jih je z nogometaši sklenil nekdanji športni direktor Zlatko Zahovič, zato temeljiti rezi še niso mogoči. Drugače bo po koncu te sezone, ko pogodbe potečejo kar dvanajstim igralcem prve ekipe. Bogatinov za zdaj še ni izpeljal posla, ki bi oplemenitil klubsko blagajno. Vrata za prihode so se opolnoči zaprla, za odhode pa bodo še nekaj časa odprta, saj bo v večini evropskih lig nogometna tržnica delovala s podaljšanim odpiralnim časom.