Roglič po kraljevski etapi na Vuelti: Saj mi ni všeč izgubljati, raje bi pridobil kakšno sekundo. Za kronometer je vse mogoče

Uroš Gramc Uroš Gramc
02.11.2020 07:30

Primož Roglič je na dirki po Španiji izgubil rdečo majico, vendar si jo lahko po prostem dnevu spet povrne

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epa

Pester konec tedna je za kolesarji na 75. dirki po Španiji, takšne etape bi pričakovali tik pred koncem, pa se je v letu, obrnjenem na glavo, tudi zadnja od treh tritedenskih dirk ravnala v tem duhu. Zelo težka dneva sta za karavano, včerajšnja kraljevska etapa z legendarnim vzponom na Angliru je dala nekaj odgovorov o tem, kdo bi utegnil slaviti v nedeljo v Madridu. In Primož Roglič ima lepe obete, da mu uspe še drugo leto zapored, čeprav je rdečo majico po dveh dneh vrnil Ekvadorcu Richardu Carapazu. A zaostanek desetih sekund mu omogoča, da si jo po današnjem dnevu premora že v jutrišnjem 34-kilometrskem kronometru povrne.

Radi bi brez dopinga, potem pa to

"Ta vzpon je bil pretežek za sprinterja," se je na Angliruju šalil Primož Roglič, ki je sicer izgubil nekaj časa proti tekmecem, ne pa tudi smisla za humor. Zasavec, ki mu tako strmi vzponi niso pisani na kožo, je priznal, da niti ni imel svojega dne. "Noge niso bile najboljše, ampak na koncu je okej, zadovoljen sem. Saj mi ni všeč izgubljati, raje bi pridobil kakšno sekundo. Je pa za kronometer vse mogoče."

Za kako brutalno cesto proti nebu gre, bolj kot številke (12,4 kilometra, povprečni naklon 9,9 odstotka in maksimalni kar 23,5 odstotka) morda povedo izjave in dejanja nekaterih kolesarjev. Britanec David Millar je pred leti meter pred ciljno črto odvrgel startno številko in odstopil v znak protesta, menedžer moštva Kelme Vicente Belda je bentil, da prosijo kolesarje, naj se izogibajo dopingu: "Potem pa jim počenjajo takšna barbarstva."

Dvakrat je bil po Španiji najboljši Chris Froome (v ospredju), zdaj pomočnik Richarda Carapaza, na dobri poti proti temu uspehu je tudi slovenski šampion. 
Epa

Da je bila nedeljska 12. etapa s 109,4 kilometra najkrajša, če odštejemo vožnjo na čas, kolesarjem ni bilo ravno v uteho, ker so bili proti cilju profesionalci videti kot upehani rekreativci med, denimo, vzponom na Vršič. A ti bi najbrž na tej cesti s težavo že potiskali kolo ob sebi. S kar štirimi vzponi so morali v Asturiji opraviti še pred kraljevskim, odločitev o zmagovalcu pa je padla v zadnjih treh kilometrih, kamor so vsi kandidati za rdečo in druge majice pripeljali skupaj. Eksplodiral je Hugh Carthy, ki je dosegel življenjsko zmago in se vmešal v boj ekvadorskega in slovenskega šampiona. "Sanje se mi uresničijo že, če zmagam katerokoli dirko, a na mitskem vzponu na Grand Touru ... Boljše ne gre," je žarel 26-letni in kar 193 cm visoki Britanec, ki je v četrti sezoni v svetovni seriji šele šestič prvi prečkal ciljno črto. Je pa to že njegova tretja zmaga v Asturiji. "Dirka je zelo tesna pred kronometrom, vse je še v igri," je povedal Carthy, ki na največjih dirkah še nikoli ni bil v deseterici, blizu, enajsti, je bil lani na Giru.

Hugh Carthy je slavil življenjsko zmago. 
Epa

"Primož si je obdržal tekmece blizu"

In ne slovi kot kronometrist, bolj kot hribolazec, na Angliru je postavil šesti čas na večni lestvici, od rekorda Roberta Herasa izpred dveh desetletij, ki je z 41:55 peljal edini celo pod 43 minutami, je bil s 43:34 kar krepko oddaljen. Podobnih karakteristik je Richard Carapaz, ki pa naj bi bil z desetimi sekundami naskoka zadovoljen, čeprav mu je Roglič denimo na lanskem Giru na pol krajši kronometrski razdalji, kot jih čaka jutri, vzel 45 sekund. "Zelo sem srečen, da sem spet v rdeči majici, to je dobro za celo moštvo. Proti kronometru se oziram z željo obraniti vodstvo," je povedal 27-letni Ekvadorec.

Epa

"To bo prava vožnja na čas, več kot 30 kilometrov ravnine in še veter v prsi, ravninski del bo zelo pomemben, zelo strm ciljni finiš z 1,5 kilometra pa tudi. To bo še zanimivo," se veseli športni direktor Rogličeve Jumbo-Visme Grischa Niermann. Nemec v nizozemskem moštvu je zadovoljen, kako so njegovi fantje odpeljali prelaze, saj je bil Zasavec edini, ki je ob sebi še imel pomočnika - Seppa Kussa. Američan je deloval zelo sveže, bil bi resen kandidat za etapno slavje, če bi imel proste roke.

Roglič se je vrnil v zeleno majico. 
Epa

"Primož je naš vodja in drugi so ob njem, da mu pomagajo. Imamo armado hribolazcev, najboljše moštvo na dirki. Morda bi lahko Sepp šel s Carthyjem, ampak to ni bilo njegovo delo in to dobro ve. Takšno je življenje," je kolesarsko logiko razložil Nierman. Kisovčanov zaostanek ga ne skrbi: "Rdečo majico smo izgubili, ampak bomo že vzpostavili ravnotežje. To je bila največja priložnost tekmecev, da napadejo Primoža, zato izguba desetih in 26 sekund ni velika, obdržal si jih je blizu."

Rezultati, 11. etapa, Villavicioza-Alto de la Farrapona, 170 km: 1. David Gaudu (Francija/Groupama FDJ), 2. Marc Soler (Španija/Movistar) +0:04, 3. Michael Storer (Avstralija/Sunweb) 0:52 ... 7. Dan Martin (Irska/Izrael Start Up Nation) 1:03, 9. Richard Carapaz (Ekvador/Ineos Grenadiers), 10. Primož Roglič (Slovenija/Jumbo-Visma) oba isti čas, 11. Hugh Carthy (Velika Britanija/EF) 1:10; 12. etapa, Pola de Laviana-Alto de l' Angliru, 109,4 km: 1. Carthy 3.08:40, 2. Aleksandr Vlasov (Rusija/Astana) +0:16, 3. Enric Mas (Španija/Movistar), 4. Carapaz oba isti čas, 5. Roglič 0:26, 7. Martin isti čas; vrstni red: 1. Carapaz 48.29:27, 2. Roglič +0:10, 3. Carthy 0:32, 4. Martin 0:35, 5. Mas 1:50.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta