Z dvema uvrstitvama na zmagovalni oder so slovenski telovadci in telovadke sklenili nastope na največjem domačem tekmovanju. V Kopru je bila na preskoku Tjaša Kysselef z oceno 13,200 druga, Teja Belak pa z oceno 13,050 tretja. Slovenski specialistki za preskok je ugnala Madžarka Zsofia Kovacs (13,335). S četrtim mestom se je z oceno 13,100 na dvovišinski bradlji izkazala Lucija Hribar, zadnji slovenski finalni nastop pa je danes na gredi s petim mestom (11,500) zaključila Tjaša Kysselef. Ljubljančanki se je izpolnila želja, da se je dokazala tudi na gredi, potem ko je pred Koprom v kvalifikacijah delala napake in se ni uvrščala v finale.
3
zmage je v Kopru zabeležila Madžarka Zsofia Kovacs
V finalu, kot si je želela
Čeprav na preskoku ni ubranila lanske zmage, je bila Tjaša Kysselef po nastopu zelo zadovoljna. V kvalifikacijah je namreč tekmovala pod svojimi pričakovanji in celo trepetala za uvrstitev v finale. "V finalu sem pokazala podobo, kot sem si jo le želela. Oba skoka sem skočila v celoti, ničesar nisem spreminjala. Zelo sem vesela, saj do zadnjega nisem vedela, ali bom dobila dovolj zaleta, ali bo sprint dovolj dober, da mi bo na tem orodju uspelo izvesti rotacijo," je bila po nastopu zadovoljna 28-letna telovadka. Vse od začetka svetovnega pokala je bilo veliko govora o težavah z orodjem, ki je od drugega proizvajalca (tekmovali so z orodji Gymnova), kot so vajeni telovadci v slovenskem taboru, ki v ljubljanskem gimnastičnem centru vadijo na orodjih Spieth. "Morda se od daleč in na tekmi res zdi, da nimamo težav, ampak kakšen trening ali pa ogrevanje pred tekmo bi pokazala povsem drugo zgodbo. Imamo kar nekaj težav, ampak na tekmi se tega ne pokaže," je še odgovorila Tjaša Kysselef, ki na tekmah najvišjega ranga dosega vrhunske uvrstitve tudi na podlagi izkušenj.
Čeprav se po vrnitvi zaradi nosečnosti Teja Belak vse pogosteje uvršča na zmagovalni oder, Ljubljančanka s tretjim mestom ni bila zadovoljna. Predvsem na račun prvega skoka. "Še ko sem tekla proti odrivni kozi, nisem vedela, kateri skok bom prikazala. Na koncu sem naredila lažjega in s tem ne morem biti zadovoljna. Enostavno nisem se mogla privaditi na novo orodje. Sicer je bilo v finalu boljše kot prvi dan, ko smo ga preizkusili, vendar mi je očitno vseeno zmanjkal kakšen dan treninga. Ker pripravljena sem odlično, še nikoli tako," je po bronasti kolajni dejala Teja Belak.
Zgodovinski uspeh Jekaterine Vedenejeve
Slovenska telovadka v ritmični gimnastiki Jekaterina Vedenejeva je v finalu mnogoboja na evropskem prvenstvu v Izraelu zasedla šesto mesto s 127,950 točke. To je najboljši slovenski dosežek na EP doslej. Ob odsotnosti ruskih in beloruskih telovadk je zmagala domačinka Daria Atamanov (136,900). Evropska podprvakinja je postala Bolgarka Borjana Kalejn (135,500), bronasto kolajno pa si je priborila njena rojakinja Stiliana Nikolova (131,650). Naturalizirana Slovenka, za katero v Sloveniji skrbita nekdanja sijajna ritmičarka Mojca Rode ter svetovni in evropski prvak na bradlji Mitja Petkovšek, je bila odlična tudi v vseh štirih finalih s posameznimi rekviziti. S kiji je zasedla četrto mesto, z žogo in obročem je bila šesta, s trakom pa peta. S kiji in obročem je postala svetovna prvakinja Italijanka Sofia Raffaeli, z žogo in trakom pa je bila najboljša Bolgarka Borjana Kalejn. "Za menoj je uspešno evropsko prvenstvo, a zelo težko. Resnično ni lahko tekmovati štiri dni zaporedoma, a mi je dobro uspelo. Vesela sem, ker sem lahko tukaj tekmovala in se uvrstila v vse štiri finalne nastope. In ne le to, dosegla sem tudi svoj najboljši rezultat. Hvala vsem za pomoč in podporo," je ponosna Jekaterina Vedenejeva.
Najprej sredozemske igre, nato evropsko prvenstvo
Mladi slovenski telovadec Nikolaj Božič je v finalu na parterju nastopil na podlagi domače kvote in z oceno 12,100 zasedel osmo mesto. Najboljše slovenske telovadce v naslednjih dneh čaka nastop na sredozemskih igrah, po njem pa se bodo pripravljali na avgustovsko evropsko prvenstvo v Münchnu, kjer se bodo za kolajne borili športniki iz devetih različnih športnih panog, med katerimi bodo ob obeh najboljših slovenskih telovadkah tudi številni športniki, ki redno dosegajo vrhunske uvrstitve. Izpostavimo športno plezalko Janjo Garnbret, atlete Kristjana Čeha, Tino Šutej in Marušo Mišmaš ter namiznoteniškega igralca Darka Jorgića.
Prvo ime svetovnega pokala v gimnastiki je bila Zsofia Kovacs, ki je zmagala v obeh sobotnih finalih, na preskoku in dvovišinski bradlji, najboljša pa je bila tudi danes na gredi. Pri moških se je dveh zmag veselil Ukrajinec Igor Radivilov, ki je bil najboljši v soboto na krogih, danes pa na preskoku, kjer so sicer gledalci v Kopru spremljali izjemno kvaliteten finale.