Spopadi v zadnjih mesecih so močno prizadeli že tako šibek zdravstveni sistem v Afganistanu, ki se je zaradi pandemije covida-19 že sicer soočal s pomanjkanjem osnovnih zalog. Zaradi spopadov se je znatno povečalo število pacientov. Od januarja do konca julija je bilo v napadih poškodovanih 26 zdravstvenih ustanov, ubitih pa je bilo 12 zdravstvenih delavcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Afganistanski prevajalec za Slovensko vojsko prispel na kabulsko letališče
Prevajalec, ki je v Afganistanu pomagal Slovenski vojski, je v zadnjih urah skupaj s petimi člani svoje družine prispel do varnega dela kabulskega letališča, kjer zdaj čakajo na prvo razpoložljivo letalo iz Afganistana, je za televizijo Kanal A povedal obrambni minister Matej Tonin.
Iz Herata do Kabula je šesterica potrebovala kar štiri dni, potem pa še dva dni, da so se v Kabulu prebili na varni del letališča, ki ga varujejo ameriški in turški vojaki, je najprej poročal portal N1info.si.
Novico, da se je družini uspelo prebiti na kabulsko letališče, je nato v oddaji Svet na Kanalu A potrdil tudi obrambni minister. Za družino sedaj iščejo možnost, da se najprej umakne v neko varno državo, od tam pa potem v Slovenijo.
Tonin je tudi izrazil prepričanje, da bo letališče v Kabulu še nekaj časa delovalo in omogočalo evakuacije. To mu je, kot je dejal, v torek zagotovil tudi turški obrambni minister Hulusi Akar, s katerim se je sestal v Istanbulu.
Osemčlanska družina drugega prevajalca, ki je pomagal Slovenski vojski, pa se medtem še prebija do Kabula. Več o tem, kje so, Tonin ni razkril, je pa dejal, da je njihov položaj precej bolj kompleksen. Poleg tega se je zdaj za veliko dodatno težavo izkazalo tudi to, kako se prebiti do varnega dela letališča.
Kot so navedli na portalu N1, bo Slovenija obe družini s skupno 14 člani sprejela, nastanila v azilnem domu in jim dala status mednarodne zaščite. Tonin je glede tega poudaril, da Slovenija čuti moralno dolžnost, da pomaga ljudem, ki so pomagali Sloveniji in njenim vojakom, in da ne bo pustila nikogar zadaj.
Slovenija bo sicer ob teh dveh družinah sprejela še do pet Afganistancev, ki so sodelovali in pomagali Evropski uniji, je danes sporočil zunanji minister Anže Logar. Slovenija bo tako sodelovala v okviru porazdelitve bremena med članicami EU in želi s tem izkazati solidarnost z ostalimi članicami. Drugega bremena, denimo sprejema beguncev iz Afganistana, pa Slovenija za zdaj ne bo ponudila.
Bolnišnice v Kabulu in drugih afganistanskih mestih beležijo vse več primerov driske, podhranjenosti, visokega krvnega tlaka in simptomov okužbe z novim koronavirusom. Povečujejo se tudi zapleti med nosečnostjo. Trajen dostop do humanitarne pomoči, vključno z nujnimi zdravstvenimi storitvami, je za milijone Afganistancev ključnega pomena in se ga ne sme prekiniti, poudarja WHO.
O razmerah v Afganistanu v petek zunanji ministri Nata
Zunanji ministri članic zveze Nato bodo v petek na izredni video konferenci razpravljali o razmerah v Afganistanu in skupnem pristopu, je danes sporočil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg.
"Ta petek, 20. avgusta, sem sklical izredno virtualno srečanje zunanjih ministrov Nata, da bi nadaljevali tesno usklajevanje in razpravljali o našem skupnem pristopu do Afganistana," je zapisal na Twitterju.
Zasedanje zunanjih ministrov bo sledilo torkovemu izrednemu zasedanju stalnih predstavnikov Nata, po katerem je Stoltenberg priznal, da je zavezništvo presenetil hiter prevzem Afganistana s strani talibanov.
Zveza Nato se sedaj osredotoča na to, da zagotovi varen odhod osebja zavezniških in partnerskih držav ter Afganistancev, ki so pomagali zavezništvu, je v torek dejal Stoltenberg.
Afganistanskemu političnemu vodstvu je pripisal krivdo, da se ni zoperstavilo talibanom in doseglo mirne rešitve, ki so si je Afganistanci obupno želeli. Bo pa po njegovem tudi zavezništvo moralo opraviti oceno svojega delovanja v Afganistanu in iz tega potegniti nauke.
Končanje vojaške misije v Afganistanu po njegovem ni bilo lahko, vendar zavezništvo nikdar ni želelo za vedno ostati v Afganistanu. "Toda kar smo videli v minulih tednih, je bil popoln vojaški in politični kolaps s hitrostjo, ki ni bila pričakovana," je dejal Stoltenberg.
Predaja afganistanskih vladnih sil je bila v nedeljo osupljivo hitra. Prestolnico Kabul so predali brez odpora, kar je med prebivalci mesta povzročilo paniko in strah pred maščevanjem talibanov.