"Če pogledate razvoj spopadov, boste videli, da smo, ker smo predvidevali, kaj se bo zgodilo, imeli mi in zavezniki možnost zagotoviti, da bo Ukrajina pripravljena. Že septembra in nato še decembra smo na skrivaj poslali večjo količino orožja Ukrajini, da je lahko imela tisto, kar je najbolj potrebovala za obrambo," je v intervjuju za ameriški časnik New York Times povedal Antony Blinken.
Pri tem je izpostavil dobavo raketnih sistemov stinger in javelin, ki je bila po njegovih besedah ključna za obrambo Kijeva. "To orožje je Ukrajini omogočilo, da se ni le obranila, temveč, da je tudi potisnila ruske sile," je dodal Blinken.
Sam trdi, da je pred vojno trdo delal in skušal najti način, da bi preprečili vojno. Omenil je več sestankov z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, na katerih so, kot pravi, testirali, ali Rusijo zares skrbita Ukrajina in zveza Nato. "Ali pa je bilo to povezano s tem, kar v resnici je - Putinovimi imperialnimi ambicijami in željo za obnovitev večje Rusije, vključno s podreditvijo Ukrajine Rusiji," je dejal. Blinken meni, da vojne ni bilo mogoče preprečiti po diplomatski poti.
Odgovoril je tudi na vprašanje, ali je po njegovem mnenju zdaj čas, da se vojna konča: "To so odločitve, ki jih morajo sprejeti Ukrajinci. Odločiti se morajo, kje je njihova prihodnost in kako želijo priti do nje. Kje bodo zdaj potegnili črto na zemljevidu, po mojem mnenju ne bo veliko spremenilo položaja."
Dodal je še, da zdaj ne gre za to, ali bo Ukrajina morala odstopiti določena področja Rusiji. "Gre za to, da je malo verjetno, da se bo črta v dogledni prihodnosti bistveno premaknila. Ukrajina bo vedno imela pravico do tega ozemlja. Vprašanje je, ali bo ob podpori drugih našla način, da povrne izgubljeno ozemlje. Malo verjetno je, da bo Putin opustil svoje ambicije. Če pride do premirja, bo v Putinovi glavi to premirje verjetno priložnost, da si odpočije in v nekem trenutku v prihodnosti ponovno napade," je še dodal.
Zaključil pa je z mislijo, da je treba zagotoviti, da bo doseženo premierje trajno, kar pomeni, da je treba Kijevu zagotoviti kapacitete, da lahko odvrne nadaljnjo agresijo: "To je mogoče zagotoviti na različne načine. Lahko bi šlo preko Nata, z odprtjem poti Ukrajini do članstva v Natu. Lahko bi šlo z varnostnimi zagotovili, obvezami in garancijami določenih držav, da bi Rusija vedela, da bo imela velike težave, če ponovno napade."