Belgijsko sodstvo je prisolilo novo klofuto španskemu pravosodnemu sistemu. Ustavno sodišče je namreč razsodilo, da je belgijski zakon iz leta 1847, ki je določal, da je žalitev kralja kaznivo dejanje, v nasprotju z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. V obrazložitvi so zapisali, da v sodobni demokratični družbi taki zakoni niso potrebni, pa tudi v nasprotju s svobodo govora, kot jo v svojih razsodbah tolmači Evropsko sodišče za človekove pravice. Skoraj 175 let star zakon je bil tako razveljavljen.
In kaj ima s tem Španija? Zadevo je namreč pred belgijskimi sodniki sprožil José Miguel Arenas Beltrán, katalonski pevec z Balearskih otokov, ki nastopa s psevdonimom Valtònyc. Vrhovno sodišče v Španiji ga je pravnomočno obsodilo na tri leta in pol zapora zaradi žalitve kraljeve družine. Dan, preden bi moral v zapor, 23. maja 2018, se je Valtònyc zatekel v Belgijo. Španija je zahtevala njegovo aretacijo in izročitev. Valtònyc se je takoj javil sodnikom v belgijskem mestu Ghentu, kjer se je začasno naselil, in njegov zagovornik je ugovarjal izročitvi. Tu se je ponovilo preverjanje, ki ga je belgijsko sodstvo že opravilo nekaj mesecev prej, ko je Španija zahtevala izročitev odstavljenega katalonskega premierja Carlesa Puigdemonta. Tudi tokrat so morali v skladu z evropskimi pravili sodniki ugotoviti, ali je dejanje, zaradi katerega je bil Valtònyc obsojen, kaznivo tudi po belgijski kazenski zakonodaji; ugotovili so sicer, da je, zakon, ki je to določal, pa je bil sprejet leta 1847.
Valtònycov zagovornik je španski zahtevi po izročitvi ugovarjal z utemeljitvijo, da je sodna praksa Evropskega sodišča o človekovih pravicah (ESČP) pokazala, da gre v takih primerih za svobodo z izražanja in je torej več kot 170 let star zakon v nasprotju s sodobnim pojmovanjem človekovih pravic v Evropi. Zadeva je romala na belgijsko ustavno sodišče. Sodniki se v svoji odločitvi niso nanašali na konkretni primer katalonskega pevca, ampak so obravnavali predvsem skladnost tega starega zakona s sodobnim pojmovanjem pravice izražanja. "Ne dejstvo, da uživa kralj imuniteto, in ne simbolna funkcija, ki jo opravlja v državi, ne upravičujeta stališča, da bi moral biti njegov ugled bolj zaščiten od ugleda drugih državljanov," so zapisali v razsodbi.
Po tej odločitvi je skoraj gotovo, da bo Belgija zavrnila izročitev Valtònyca Španiji. Špansko tožilstvo se sicer lahko še pritoži, vendar bo v tem primeru zadnjo besedo imelo ESČP.