Britanski časnik The Times je včeraj objavil, da bi lahko Ukrajina, če bi ji novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump ukinil vojaško pomoč, v nekaj mesecih razvila enostavno različico jedrske bombe. Za bombo, podobno tisti, ki je leta 1945 uničila japonski Nagasaki, bi izkoristila zaloge plutonija.
Osemdeset let od projekta Manhattan to ne bi bila težka naloga, naj bi pisalo v dokumentu ukrajinskega nacionalnega inštituta za strateške študije, vladnega centra, ki svetuje uradu ukrajinskega predsednika in svetu za nacionalno varnost in obrambo Ukrajine.
Strokovnjak: Verjetno ni mogoče. Vsaj ne kmalu
Je v ozadju dramatičnih domnev kaj več od pritiska ukrajinskega vrha, da po spremembi v Beli hiši ne bi ugasnila vojaška pomoč državi v vojni?
Znanstveniki dvomijo, da bi se kaj takšnega lahko v resnici zgodilo. "To je popolnoma noro," ocenjuje Pavel Podvig, strokovnjak za ruske nuklearne kapacitete in mednarodno oboroževanje nasploh.
"Očitno je argument, da ima Ukrajina sedem ton plutonija. Ves ta plutonij pa je v izrabljenem gorivu. Torej potrebujete obrate za predelavo, Ukrajina pa jih nima," pravi Podvig.
Tudi Jeffrey Lewis, svetovalec ameriškega zunanjega ministrstva, o verjetnosti razvoja primitivne bombe v Ukrajini pravi: "Verjetno ni mogoče. Vsaj ne kmalu. Za to bi morala Ukrajina zgraditi obrat za ločevanje, to pa ne bi šlo hitro niti ne bi bilo poceni. Gradnja obrata bi verjetno trajala leta – v katerih bi bil izpostavljen ruskim napadom," je ocenil Lewis.
Na poročanje britanskega časnika se je odzvalo ukrajinsko zunanje ministrstvo. "Ukrajina se drži pogodbe o neširjenju jedrskega orožja. Nimamo, ne razvijamo in ne nameravamo ustvariti jedrskega orožja," je povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva v Kijevu Georgij Tihi.