Bivšemu hrvaškemu ministru Berošu enomesečen preiskovalni pripor

N.S., STA
16.11.2024 17:21

Preiskovalni sodnik zagrebškega županijskega sodišča je danes odredil enomesečen preiskovalni pripor za nekdanjega ministra za zdravje Vilija Beroša in podjetnika Sašo Pozderja, osumljena korupcije pri nakupu opreme za bolnišnice.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Tretji osumljenec, nevrokirurg in lastnik zasebne poliklinike Krešimir Rotim, se bo branil s prostosti. Po pisanju hrvaških medijev, ki jih povzema tiskovna agencija Hina, je Rotim priznal sodelovanje pri dogovarjanju za posle, zato tožilstvo zanj ni zahtevalo pripora.

Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) je po svoji preiskavi sporočil, da so Beroš, Pozder in Rotim osumljeni zlorabe položaja, trgovanja z vplivom ter dajanja in prejemanja podkupnine.

Skupaj naj bi Pozderjevemu podjetju v postopkih javnih naročil priskrbeli za 1,4 milijona evrov poslov ter mu z razliko med tržno in nabavno ceno robotskih mikroskopov zagotovili dobiček v vrednosti skoraj 495.000 evrov.

Po navedbah Uskoka je trojica sodelovala pri prodaji medicinske opreme avstrijskega proizvajalca zdravstvenim ustanovam v državni lasti. Beroš je pri tem uporabil avtoriteto ministra za zdravje in zahteval od direktorjev bolnišnic, da se srečajo s Pozderjem in mu zagotovijo posel. Poleg tega je Beroš osumljen, da je z državnim denarjem preplačal opremo, ki jo je prodajalo Pozderjevo podjetje.

Uskok tudi sumi, da je Rotim po navodilih Pozderja prilagodil razpis za nabavo medicinske opreme v kliničnem centru Sestre milosrdnice v Zagrebu, poslovnež pa je njegovi polikliniki v zameno podaril robotski mikroskop.

Pozder je še osumljen, da je lani s 100.000 evri skušal podkupiti predstojnika direktorja splitskega kliničnega centra Julija Meštrovića, ki pa je podkupnino zavrnil.

Preiskavo proti Berošu, Rotimu, Pozderju ter še štirim osumljencem je uvedel tudi urad Evropskega javnega tožilca (EPPO), in sicer zaradi suma kaznivih dejanj prejemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja in pooblastil ter pranja denarja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta