Prizori iz Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v teh dneh spominjajo na tiste iz nerazvitih držav: dolge vrste pred bencinskimi črpalkami z napisi "Žal nimamo goriva" in prazne police v trgovinah. Toda razlog ni pomanjkanje naftnih derivatov ali življenjskih potrebščin, temveč manko voznikov tovornjakov.
Razmere so tako kritične, da bo morda morala na pomoč priskočiti tudi vojska. Približno 150 voznikov vojaških cistern se že pripravlja, da bo bencinskim črpalkam dostavilo gorivo, če bo to potrebno. Toda po besedah britanskega ministra za promet Granta Shappsa je panično kupovanje goriva začelo upadati, saj je tega na voljo dovolj, kupiti pa ga je mogoče tudi na več bencinskih črpalkah.
Najmanj sto tisoč voznikov težkih tovornjakov primanjkuje v Veliki Britaniji
V Veliki Britaniji menda primanjkuje več kot sto tisoč voznikov cistern in drugih tovornjakov, kar je posledica pandemije covida-19 in učinkov brexita. Vse to že nekaj mesecev povzroča precej preglavic celi vrsti industrij, vključno z dostavljavci hrane in supermarketi. Britanska vlada je sporočila, da ljudje povsem po nepotrebnem kupujejo gorivo in povzročajo gnečo na bencinskih črpalkah. V zadnjih dneh je bilo celo slišati pozive, naj oblasti zagotovijo prednostni dostop do goriva vsem ljudem, ki so zaposleni v kritični infrastrukturi, denimo zdravstvenim in socialnim delavcem, da bodo lahko sploh prišli na svoja delovna mesta.
Po besedah gospodarskega ministra Kwasija Kwartenga je bila odločitev, da na pomoč pokliče vojsko, razumen previdnostni korak. "Če bo treba, bo začasno pri oskrbi z gorivom pomagalo tudi vojaško osebje in s tem prispevalo k zmanjšanju pritiskov zaradi močno povečanega povpraševanja po gorivu na določenih območjih," je povedal Kwarteng. Po poročanju televizije BBC bo najprej v pripravljenosti 75 voznikov vojaških cistern, medtem ko bi jih lahko aktivirali tudi do 150, če bi bilo to potrebno. Usposabljanje voznikov za upravljanje cistern traja približno pet dni.
Huw Merriman, poslanec iz vrst vladajoči konservativcev premierja Borisa Johnsona in predsednik odbora za promet, je sporočil, da je razglasitev pripravljenosti vojske v tej situaciji dober primer, kako ministri poskušajo uporabiti vsa sredstva, ki jih imajo na voljo, medtem ko bodo vojsko uporabili samo tedaj, če druge možnosti ne bo in se razmere v prihodnjih dneh ne bodo stabilizirale.
Toda industrija bo morala vseeno pojasniti, kako namerava odpraviti težave zaradi pomanjkanja voznikov cistern, da vladi ne bo treba nenehno posredovati. "Te težave so prisotne že leta, ker je povprečna starost voznikov cistern 55 let in se zdaj postopoma upokojujejo, medtem ko industrija ni storila dovolj, da bi ta poklic približala mladim. Tudi delovni pogoji so slabi in nanje so bili običajno pripravljeni pristati le tuji delavci. Zaradi brexita in drugih razlogov zdaj tuji vozniki raje sprejmejo službe bližje domu. Razmere se lahko torej izboljšajo le z lepšim odnosom do voznikov cistern.
Pomanjkanje seveda ni edina posledica britanskega izstopa iz Evropske unije v začetku preteklega leta. V petek se bo začel carinski nadzor blaga, ki prihaja iz Velike Britanije na Severno Irsko, državljani Evropske unije, Švice, Norveške, Islandije in Lihtenštajna pa bodo za prihod na Otok potrebovali potni list in ne le osebne izkaznice kot doslej.