Evropski svet brez nemške kanclerke je kot Rim brez Vatikana ali Pariz brez Eifflovega stolpa, je rekel predsednik Evropskega sveta Charles Michel danes v Bruslju, ob slovesu od nemške voditeljice Angele Merkel, za katero je ta evropski vrh verjetno zadnji v njeni šestnajstletni kanclerski karieri.
Za pomen nemške kanclerke za EU je Michel uporabil besede kot spomenik ter kompas in svetilnik evropskega projekta. "Tvoje slovo se nas dotakne politično, a nas tudi navdaja s čustvi," je povedal. Evropski voditelji bodo po njegovih besedah pogrešali njeno modrost, še zlasti v kompleksnih časih. Njena izjemna treznost in preprostost sta zelo močno orožje, je še dejal ter dodal, da jih ne zapušča, temveč bodo njen duh in izkušnje ostali z njimi.
Sestanek EU-voditeljev je verjetno zadnji z navzočnostjo odhajajoče nemške kanclerke
Michel je v svojem nagovoru ob slovesu od Merklove dejal še, da ve, da kanclerka ne mara presenečenj in slovesnosti ter da upa, da ne bo jezna zaradi te slovesnosti ob svojem zadnjem vrhu. V Bruslju so prešteli, da je bilo doslej 214 zasedanj Evropskega sveta in da je Merklova sodelovala na 107. To je po Michelovih besedah skoraj "znanstveno".
Merklovo stanje v EU skrbi
Nemško kanclerko Angelo Merkel skrbi stanje, v katerem je trenutno Evropska unija. "Premagali smo številne krize, a imam tudi niz nerešenih problemov," je povedala v Bruslju. In da njenega naslednika na kanclerskem položaju čaka veliko dela.
Merklova je navedla spor s Poljsko o vladavini prava, gospodarstvo in migracije. Glede Poljske je nemška kanclerka ponovila, da si želi bolj umirjene debate, in pozvala k več razumevanja do zgodovine te nekdanje komunistične države. Meni tudi, da velikih političnih razhajanj ni mogoče reševati zgolj s sodnimi postopki.
Kot je dejala, je sledila tudi razpravam v Evropskem parlamentu. "To mi ni všeč. Moramo spoštovati drug drugega. Mislim, da je to zelo pomembno," je komentirala ton evropskih poslancev, ki so v torek v razpravi kritizirali ravnanje poljske vlade, pa tudi v njihovih očeh nezadostno ukrepanje Evropske komisije in Evropskega sveta.
O migracijah Merklova pravi, da je EU "vedno ranljiva od zunaj". O gospodarstvu pa da se je denimo konkurenca z državami, kot je Kitajska, v zadnjih letih zaostrila. V začetku njenega mandata leta 2005 je bilo nemško gospodarstvo še večje kot kitajsko, danes pa je kitajski BDP najmanj štirikrat večji od nemškega. Evropa danes po njenih besedah tudi ni več "inovacijam najprijaznejši kontinent". "Tu moramo narediti neverjetno veliko."
Predsednik se je sicer poslovil tudi od švedskega premierja Stefana Löfvena, ki odhaja po sedmih letih na položaju. Pohvalil je njegovo močno in pomirjajočo držo, spoštljivost, iskrenost, odprtost ter zavezanost socialnim temam in vrednotam.
V slovo voditeljema so predvajali spominski videoposnetek, dobila sta tudi darili, ki jih na Michelovo pobudo po novem izdelajo izključno za voditelje. Darilo je umetniška upodobitev stavbe Evropa, simboličnega sedeža Evropskega sveta. Za vsakega odhajajočega voditelja bodo darilo v prihodnje personalizirali. Merklova in Löfven sta prva, ki sta ga dobila, so še pojasnili viri pri EU.
Po videopovezavi se je oglasil tudi nekdanji ameriški predsednik Barack Obama in izpostavil "moder pragmatizem" Merklove in njen "nepopustljiv moralni kompas pri sprejemanju odločitev v minulih letih". "Zelo malo je političnih voditeljev, ki postavijo svoja načela nad svoje ozke interese," je še poudaril Obama.
Merklovi se je zahvalil za prijateljstvo, voditeljsko vlogo in zvestobo univerzalnim vrednotam.