V primerjavi z lanskim letom se je globalna prodaja pametnih mobilnikov zmanjšala za 12 odstotkov, četudi je število prodanih enot v tretjem četrtletju v primerjavi z drugim četrtletjem letošnjega leta 2 odstotka višje, ugotavlja analitska družba Counterpoint Research. V tretjem četrtletju 2022 je bilo prodanih 301 milijon enot, zaslužna za to pa je dobra prodaja Samsunga in Appla. Slednji je edini proizvajalec prve peterice, ki je letos prodal več mobilnikov kot lani. Counterpoint Research poroča, da je Samsungu prodaja letos v primerjavi z lani upadla za 8 odstotkov, če število prodanih mobilnikov v tretjem četrtletju primerjamo z drugim, pa so jih prodali 5 odstotkov več, to je 64 milijonov. Proizvajalci Xiaomi, Oppo in Vivo so si nekoliko opomogli, potem ko so jih prizadeli "lockdowni" na Kitajskem v drugem četrtletju.
Višji analitik Harmeet Singh Walia je komentiral tržno dinamiko: "Večina večjih prodajalcev je v tretjem četrtletju leta 2022 še naprej beležila letne padce pošiljk. Stopnjujoča se vojna Rusije v Ukrajini, politično nezaupanje in napetosti med Kitajsko in ZDA, vse večji inflacijski pritiski, naraščajoči strah pred recesijo in oslabitev nacionalnih valut sta povzročila upad razpoloženja potrošnikov, kar je prizadelo že tako oslabljeno povpraševanje. To prispeva tudi k počasnemu, a vztrajnemu podaljševanju ciklov zamenjave pametnih telefonov, saj pametni telefoni postajajo trpežnejši in ker se tehnološki napredek upočasnjuje. spremlja in v manjši meri napreduje padec pošiljk pametnih telefonov srednjega in nižjega cenovnega razreda, čeprav premium segment bolje prenaša to gospodarsko nevihto. Zahvaljujoč zgodnejši predstavitvi najnovejše serije iPhona v tem letu, se je Apple izkazal kot edini med top pet proizvajalci pametnih telefonov, ki je zabeležil letno rast pošiljk v tretjem četrtletju." Samsung je v tretjem četrtletju 2022 povečal kvartalno prodajo po zaslugi rekordne predprodaje svojih vrhunskih zložljivih in preklopnih pametnih telefonov, pa so se pošiljke vodilnega proizvajalca v primerjavi z istim četrtletjem lani zmanjšale za 8 odstotkov na letni ravni. To je predvsem posledica zmanjšanja razpoloženja potrošnikov na več ključnih trgih, pojasnjujejo pri Counterpoint Research.
Pomočnik direktorja Jan Stryjak napoveduje, da se bo v četrtem četrtletju čutila polna moč najnovejšega iPhona. "Pričakujemo nadaljnje četrtletno izboljšanje v prihodnjem četrtletju, čeprav bodo poskusi centralnih bank za nadzor nad inflacijo še dodatno zmanjšali povpraševanje potrošnikov. Proizvajalci se bodo osredotočili na to, da se znebijo odvečnih zalog tudi v četrtem četrtletju, zato je malo verjetno, da bodo pošiljke dosegle lanskoletne ravni, kaj šele ravni pred pandemijo v četrtem četrtletju, ki znašajo več kot 400 milijonov enot. Če pogledamo naprej v 2023, pričakujemo počasno okrevanje povpraševanja s podaljševanjem obdobja zamenjave, zlasti v prvi polovici leta."